Nadanie statutu Kolegium Rzeczników Patentowych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-25.264

Akt utracił moc
Wersja od: 8 marca 1950 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 13 lutego 1950 r.
w sprawie nadania statutu Kolegium Rzeczników Patentowych.

Na podstawie art. 11 i 12 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o utworzeniu Kolegium Rzeczników Patentowych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 495) zarządza się, co następuje:
Nadaje się Kolegium Rzeczników Patentowych statut, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Kolegium Rzeczników Patentowych

I.

Nazwa i podstawa prawna.

§  1.
Kolegium Rzeczników Patentowych, zwane w dalszym ciągu "Kolegium", działa przy Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o utworzeniu Kolegium Rzeczników Patentowych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 495) oraz niniejszego statutu.

II.

Siedziba i zakres działania.

§  2.
Siedzibą Kolegium jest Warszawa.
§  3.
Do zakresy działania Kolegium należy:
1)
udzielanie osobom zainteresowanym porad technicznych i prawnych w sprawach wynalazków, wzorów i znaków towarowych oraz w innych kwestiach wynalazczości, zarówno w formie ustnych konsultacji, jak pisemnych wyjaśnień lub wskazówek;
2)
przygotowywanie i opracowywanie zgłoszeń wynalazków, wzorów, znaków towarowych, skarg i odwołań oraz wszelkich innych pism w sprawach, których załatwianie należy do zakresu działania Urzędu Patentowego;
3)
przygotowywanie i opracowywanie podań, wniosków i pism w sprawach wynalazków i wzorów użytkowych, których załatwianie należy do zakresu działania innych władz i instytucji, zajmujących się na podstawie obowiązujących przepisów prawnych sprawami wynalazczości;
4)
wykonywanie w razie potrzeby przepisowych rysunków dotyczących zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych;
5)
kierowanie przedstawionych Kolegium przez osoby zainteresowane ważniejszych wynalazków i wzorów użytkowych, po wstępnym ich zbadaniu, do właściwych instytutów naukowo-badawczych lub innych instytucji o podobnym charakterze, w celu przeprowadzenia prób i doświadczeń, wydania opinii oraz udzielenia wynalazcom porad i pomocy technicznej;
6)
zastępowanie osób zainteresowanych przed Urzędem Patentowym we wszystkich sprawach, których załatwianie należy do zakresu działania tego Urzędu;
7)
zgłaszanie wynalazków, wzorów i znaków towarowych za granicą oraz załatwianie związanych z tym spraw i zleceń;
8)
załatwianie spraw i zleceń związanych z ochroną, utrzymaniem w mocy lub przywróceniem praw własności przemysłowej posiadanych za granicą przez obywateli polskich;
9)
przeprowadzanie na zlecenie stron poszukiwań za granicą co do istniejących tam praw ochrony własności przemysłowej;
10)
wstępne badanie na żądanie osób zainteresowanych, w granicach dostępnych materiałów, nowości przedstawionych Kolegium wynalazków i wzorów użytkowych;
11)
popieranie twórczości technicznej przez odpowiednie współdziałanie z właściwymi instytucjami państwowymi i społecznymi i podejmowanie inicjatywy w tej dziedzinie.
§  4.
Zgłoszenia wynalazków i wzorów użytkowych dotyczących obrony Państwa Kolegium przesyła Wydziałowi Wojskowemu w Urzędzie Patentowym.

III.

Uprawnienia i obowiązki przewodniczącego Kolegium.

§  5.
Przewodniczący Kolegium:
1)
przydziela do załatwienia, z uwzględnieniem w miarę możności życzenia stron, poszczególne sprawy wpływające do Kolegium, członkom Kolegium, aplikantom na stanowiska rzeczników patentowych i pracownikom służb specjalnych. Jeżeli sprawa wymaga osobistego zastępstwa przed Urzędem Patentowym, przewodniczący powierza prowadzenie jej członkowi Kolegium lub upoważnionemu do tego aplikantowi (§ 10);
2)
podpisuje wszelkie pisma wychodzące z Kolegium, a z członkiem Kolegium - referentem danej sprawy - podpisuje składane w Urzędzie Patentowym zgłoszenia, skargi i odwołania;
3)
ustala w uzgodnieniu z Prezesem Urzędu Patentowego ogólne wytyczne co do sposobu załatwiania spraw i trybu postępowania;
4)
wydaje w uzgodnieniu z Prezesem Urzędu Patentowego instrukcje dla oddziałów rejonowych i wykonuje nadzór nad ich działalnością;
5)
załatwia sprawy wymienione w art. 15 ust. 3 i 5 ustawy o utworzeniu Kolegium Rzeczników Patentowych.
§  6.
Przewodniczący Kolegium jest obowiązany zabezpieczyć tajemnicę spraw powierzonych Kolegium, a zwłaszcza spraw wynalazków i wzorów użytkowych, mogących mieć znaczenie dla obrony Państwa oraz dla gospodarki narodowej.

Przewodniczący Kolegium jest obowiązany zabezpieczyć tajemnicę spraw powierzonych Kolegium zarówno w czasie załatwiania ich przez Kolegium, jak i w przypadku przekazania tych spraw instytucjom, wymienionym w § 3 pkt 5) niniejszego statutu.

§  7.
Przewodniczący Kolegium jest obowiązany przedstawiać Prezesowi Urzędu Patentowego okresowe sprawozdanie z całokształtu działalności Kolegium oraz miesięczne wykazy spraw powierzonych Kolegium z podaniem stadium załatwiania i stanu każdej poszczególnej sprawy.

IV.

Członkowie Kolegium.

§  8.
Członkami Kolegium są rzecznicy patentowi, mianowani lub zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na zasadach, określonych w ustawie o utworzeniu Kolegium Rzeczników Patentowych.
§  9.
Członkowie Kolegium są uprawnieni do zastępowania zainteresowanych osób przed Urzędem Patentowym w sprawach, do których prowadzenia zostają wyznaczeni przez przewodniczącego Kolegium.

Członkowie Kolegium w sprawach powierzonych im przez przewodniczącego Kolegium porozumiewają się bezpośrednio z osobami zainteresowanymi.

V.

Aplikanci na stanowiska rzeczników patentowych.

§  10.
Aplikantów na stanowiska rzeczników patentowych mianuje Prezes Urzędu Patentowego na wniosek przewodniczącego Kolegium. Aplikanci mogą być również zatrudnieni na zasadzie umów o pracę, zawieranych przez Prezesa Urzędu Patentowego w porozumieniu z przewodniczącym Kolegium.

Aplikantami mogą być mianowane lub zatrudniane na zasadzie umowy o pracę osoby, odpowiadające warunkom wymaganym od rzeczników patentowych, z wyjątkiem obowiązku odbycia aplikacji oraz egzaminu na stanowisko rzecznika patentowego.

Zasady szkolenia aplikantów ustala Prezes Urzędu Patentowego w porozumieniu z przewodniczącym Kolegium.

§  11.
Prezes Urzędu Patentowego w porozumieniu z przewodniczącym Kolegium może w poszczególnych przypadkach upoważnić aplikantów do zastępowania zainteresowanych osób przed Urzędem Patentowym. Aplikanci w sprawach powierzanych im przez przewodniczącego Kolegium mogą porozumiewać się bezpośrednio z osobami zainteresowanymi.

VI.

Pracownicy służb specjalnych.

§  12.
Pracownikami służb specjalnych Kolegium mogą być mianowane lub zatrudniane na zasadzie umowy o pracę osoby, odpowiadające warunkom wymaganym od państwowych pracowników służb specjalnych.

VII.

Pracownicy służby ogólnej.

§  13.
Pracownikami służby ogólnej Kolegium mogą być mianowane lub zatrudniane na zasadzie umowy o pracę osoby odpowiadające warunkom wymaganym od państwowych pracowników służby ogólnej.

VIII.

Odpowiedzialność służbowa.

§  14.
Prezes Urzędu Patentowego oraz przewodniczący Kolegium może wytykać i ganić pracownikom Kolegium niewłaściwości w urzędowaniu lub zachowaniu się oraz niedbalstwo w służbie.
§  15.
Członków Kolegium i aplikantów na stanowiska rzeczników patentowych, którzy naruszają obowiązki służbowe przez działanie, zaniechanie lub niedbalstwo, pociąga się, niezależnie od ich sądowej odpowiedzialności karnej lub cywilnej, do odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej przy odpowiednim zastosowaniu przepisów art. 68-86 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 11, poz. 72).
§  16.
Członkowie Kolegium i aplikanci na stanowiska rzeczników patentowych podlegają w zakresie naruszenia obowiązków służbowych "Komisji Dyscyplinarnej dla członków Kolegium Rzeczników Patentowych", czynnej przy Urzędzie Patentowym.
§  17.
Komisja Dyscyplinarna dla członków Kolegium Rzeczników Patentowych składa się z przewodniczącego, jego zastępcy oraz z czterech członków i czterech zastępców członków, powoływanych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Urzędu Patentowego spośród pracowników Urzędu Patentowego i członków Kolegium Rzeczników Patentowych. Przewodniczący Komisji Dyscyplinarnej oraz jego zastępca powinien posiadać wykształcenie prawnicze.

Członków kompletu orzekającego wyznacza przewodniczący Komisji Dyscyplinarnej. Do kompletu orzekającego Komisji Dyscyplinarnej powinni należeć jako członkowie dwaj członkowie Kolegium Rzeczników Patentowych.

W razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego lub członków do kompletu orzekającego Komisji Dyscyplinarnej wchodzą ich zastępcy.

§  18.
Prezes Urzędu Patentowego wyznacza spośród pracowników tego Urzędu z wykształceniem prawniczym rzecznika dyscyplinarnego oraz jego zastępcę do działania w postępowaniu przed Komisją Dyscyplinarną dla członków Kolegium Rzeczników Patentowych.
§  19.
Obwiniony może przybrać sobie w postępowaniu dyscyplinarnym obrońcę spośród rzeczników patentowych lub innych pracowników państwowych.
§  20.
Od orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej dla członków Kolegium Rzeczników Patentowych może zarówno obwiniony jak i rzecznik dyscyplinarny odwołać się do Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej przy Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego - z powodu orzeczenia o winie lub karze. W komplecie tej Komisji Dyscyplinarnej, rozpoznającym sprawy odwoławcze od orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej dla Kolegium Rzeczników Patentowych winien zasiadać przedstawiciel, wyznaczony przez Prezesa Urzędu Patentowego.

Popiera oskarżenie rzecznik dyscyplinarny powołany w trybie § 18 niniejszego Statutu.

§  21.
Orzeczenie Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej jest ostateczne i prawomocne.
§  22.
W postępowaniu dyscyplinarnym przeciwko członkom Kolegium Rzeczników Patentowych i aplikantom na stanowiska rzeczników patentowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy, obowiązujące w postępowaniu dyscyplinarnym przeciwko pracownikom państwowym, podlegającym przepisom ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej.

IX.

Nadzór nad Kolegium.

§  23.
W zakresie nadzoru nad działalnością Kolegium Prezes Urzędu Patentowego:
1)
udziela wskazówek w związku z przedstawionymi mu przez przewodniczącego Kolegium miesięcznymi wykazami spraw prowadzonych przez Kolegium;
2)
zwołuje okresowe konferencje z udziałem przewodniczącego, członków i innych pracowników Kolegium w celu ustalania wytycznych co do sposobu oraz formy załatwiania spraw powierzonych Kolegium jak również spraw, wymienionych w § 3 pkt 11) niniejszego statutu i wydaje w tych sprawach instrukcje;
3)
przeprowadza lub zleca przeprowadzanie kontroli działalności finansowej Kolegium;
4)
może upoważnić, na wniosek przewodniczącego Kolegium, jednego lub więcej członków Kolegium do podpisywania pism wychodzących z Kolegium;
5)
rozstrzyga kwestie sporne, jakie mogłyby powstać między Kolegium a osobami zainteresowanymi.

X.

Organizacja Kolegium.

§  24.
W ramach Kolegium istnieją: Wydział Ogólny, Wydział Techniczny, Wydział Prawny, Wydział Wojskowy i oddziały rejonowe. W miarę potrzeby mogą być tworzone inne wydziały przez Prezesa Urzędu Patentowego, na wniosek przewodniczącego Kolegium.
§  25.
Zakres działania wydziałów oraz oddziałów rejonowych Kolegium określa instrukcja przewodniczącego Kolegium, wydana w uzgodnieniu z Prezesem Urzędu Patentowego.

W szczególności:

1.
Do zakresu działania Wydziału Ogólnego należy:
1)
prowadzenie spraw ogólno-administracyjnych, budżetowych, gospodarczych, księgowości i kasy;
2)
prowadzenie dziennika pism wchodzących i wychodzących;
3)
prowadzenie spraw, wymienionych w § 3 pkt 11), przy współdziałaniu z innymi wydziałami;
4)
załatwianie formalności, związanych ze sprawami ochrony praw własności przemysłowej za granicą, a zwłaszcza z legalizacją pełnomocnictw i sprawami dewizowymi.
2.
Do zakresu działania Wydziału Technicznego należy:
1)
opracowywanie i załatwianie spraw o charakterze technicznym, dotyczących dokonywanych w kraju zgłoszeń wynalazków i wzorów, przy współdziałaniu w razie potrzeby z wydziałem ogólnym i prawnym;
2)
prowadzenie spraw o charakterze technicznym, dotyczących zgłaszania za granicą wynalazków i wzorów oraz ochrony uzyskanych tam praw;
3)
zastępowanie stron w postępowaniu spornym i odwoławczym przed Urzędem Patentowym w sprawach o charakterze technicznym.
3.
Do zakresu działania Wydziału Prawnego należy opracowywanie i załatwianie spraw o charakterze prawnym, a zwłaszcza:
1)
zgłaszanie w kraju znaków towarowych i prowadzenie wszelkich spraw z tym związanych przy współdziałaniu w razie potrzeby z wydziałem ogólnym i technicznym;
2)
prowadzenie spraw dotyczących zgłaszania za granicą znaków towarowych oraz ochrony uzyskanych tam praw, jak również prowadzenie terminarza opłat w tych sprawach;
3)
zastępowanie stron w postępowaniu spornym i odwoławczym przed Urzędem Patentowym w sprawach o charakterze prawnym;
4)
udzielanie stronom porad i opinii prawnych w sprawach objętych zakresem działania Kolegium.
4.
Zakres działania Wydziału Wojskowego ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§  26.
Mianowanie pracowników służb specjalnych i służby ogólnej Kolegium oraz zatrudnianie ich na podstawie umowy o pracę następuje według zasad obowiązujących w stosunku do pracowników Urzędu Patentowego.

Sprawy personalne Kolegium załatwia referat personalny Urzędu Patentowego w porozumieniu z przewodniczącym Kolegium.

XI.

Organizacja oddziałów rejonowych Kolegium Rzeczników Patentowych.

§  27.
Oddziały rejonowe Kolegium, utworzone na mocy zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, prowadzą członkowie Kolegium, wyznaczeni przez Prezesa Urzędu Patentowego w porozumieniu z przewodniczącym Kolegium.
§  28.
Oddział rejonowy zatrudnia pracowników służb specjalnych i służby ogólnej, do których stosuje się przepisy § 26.
§  29.
Na obszarze swojej działalności oddział rejonowy załatwia następujące sprawy:
1)
udziela osobom zainteresowanym porad technicznych i prawnych w sprawach wynalazków, wzorów i znaków towarowych;
2)
przygotowuje i opracowuje zgłoszenia wynalazków, wzorów i znaków towarowych, skargi i odwołania oraz wszelkie inne pisma w sprawach, których załatwienie należy do zakresu działalności Urzędu Patentowego i przesyła je z podpisem kierownika oddziału rejonowego do Kolegium;
3)
wykonuje w razie potrzeby przepisowe rysunki dotyczące wynalazków i wzorów użytkowych;
4)
prowadzi dziennik pism wchodzących i wychodzących oraz niezbędne terminarze i kartoteki;
5)
pobiera opłaty od osób zainteresowanych według obowiązującej taryfy.

Oddział rejonowy na zlecenie przewodniczącego Kolegium przygotowuje i opracowuje zgłoszenia wynalazków, wzorów i znaków towarowych, wniesione przez osoby nie zamieszkałe lub nie mające siedziby na obszarze objętym działalnością tego oddziału i po podpisaniu przez kierownika oddziału przesyła je do Kolegium.

W przypadku otrzymania do opracowania zgłoszenia wynalazku lub wzoru, wykraczającego poza wiadomości techniczne kierownika oddziału rejonowego lub pracowników służb specjalnych tego oddziału, oddział rejonowy zgłoszenia takie wraz z całym posiadanym materiałem przesyła do Kolegium.

§  30.
Oddział rejonowy załatwia na obszarze swej działalności sprawy, wymienione w § 3 pkt 11, na zasadach i w sposób określony instrukcją, wydaną dla danego oddziału przez przewodniczącego Kolegium w uzgodnieniu z Prezesem Urzędu Patentowego.
§  31.
Wszelkie zlecenia skierowane do oddziału rejonowego z zagranicy, jak również wszelkie zlecenia od osób mających swą siedzibę w kraju, dotyczące zgłoszeń na zagranicę, opłat za ochronę wynalazków, wzorów i znaków towarowych za granicą, a także wszelkich innych stosunków z zagranicą dotyczących spraw zgłoszeń, patentów, oraz zarejestrowania wzorów i znaków towarowych, winny być niezwłocznie przekazywane przez oddział rejonowy do Kolegium Rzeczników Patentowych.
§  32.
Oddziały rejonowe winny przedstawiać przewodniczącemu Kolegium okresowe sprawozdania z całokształtu swej działalności oraz wykazy miesięczne prowadzonych spraw z podaniem stadium załatwienia i stanu każdej sprawy.