Nadanie statutu Instytutowi Włókien Sztucznych i Syntetycznych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-105.1535

Akt utracił moc
Wersja od: 26 września 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 7 grudnia 1951 r.
w sprawie nadania statutu Instytutowi Włókien Sztucznych i Syntetycznych.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o tworzeniu instytutów naukowo-badawczych dla potrzeb gospodarki narodowej (Dz. U- R. P- Nr 5, poz. 38) oraz w związku z postanowieniem § 5 zarządzenia Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 7 grudnia 1951 r. w sprawie przystosowania organizacji instytutu specjalnego pod nazwą Instytut Włókien Syntetycznych i Sztucznych do wymagań ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o tworzeniu instytutów naukowo-badawczych dla potrzeb gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr A-105, poz. 1527) nadaje się temuż instytutowi statut stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia. Minister Przemysłu Chemicznego: B. Rumiński

ZAŁĄCZNIK 

STATUT INSTYTUTU WŁÓKIEN SZTUCZNYCH I SYNTETYCZNYCH

Rozdział I

Postanowienia ogólne.

§  1.
Instytut Włókien Sztucznych i Syntetycznych zwany dalej w skróceniu "instytutem" działa na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o tworzeniu instytutów naukowo-badawczych dla potrzeb gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 38) oraz zarządzenia Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 7 grudnia 1951 r. w sprawie przystosowania organizacji instytutu specjalnego pod nazwą Instytut Włókien Syntetycznych i Sztucznych do wymagań ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o tworzeniu instytutów naukowo-badawczych dla potrzeb gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr A-105, poz. 1527).
§  2. 1
Siedzibą instytutu jest m Łódź. Tymczasową siedzibą instytutu jest m. Gorzów Wielkopolski.
§  3.
Instytut posiada osobowość prawną.
§  4.
Zwierzchni nadzór nad instytutem sprawuje Minister Przemysłu Chemicznego przez Centralny Zarząd Przemysłu Włókien Sztucznych.
§  5.
Instytut ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku, z napisem zawierającym nazwę instytutu w otoku.
§  6.
Zadaniem instytutu jest prowadzenie prac naukowo-badawczych, mających na celu rozwój produkcji przemysłowej w dziedzinie włókien sztucznych i syntetycznych, a w szczególności:
1)
organizowanie i prowadzenie prac naukowo-badawczych dla stworzenia podstaw zarówno teoretycznych jak i praktycznych dla nowych działów produkcji lub nowych metod wytwarzania i organizacji pracy,
2)
śledzenie postępu technicznego i naukowego oraz udzielanie opinii w sprawach, związanych z postępem wiedzy i techniki,
3)
udoskonalanie i usprawnianie metod już stosowanych w przemyśle,
4)
inicjowanie nowych działów produkcji i współpracy przy ich organizowaniu,
5)
przeprowadzanie ekspertyz, zleconych prac technicznych i naukowo-badawczych,
6)
kształcenie, przyszłych naukowców dla potrzeb własnych i innych instytutów naukowych oraz kształcenie personelu przemysłu w zakresie nowych metod lub nowych gałęzi przemysłu, nie uwzględnionych w programach szkolnictwa,
7)
współdziałanie w pracach zbiorowych, organizowanych przez inne instytuty i pracownie szkół wyższych i innych ośrodków badawczych w celu rozwiązania bardziej złożonych zagadnień,
8)
nawiązywanie i utrzymywanie łączności z odpowiednimi instytucjami i organizacjami za granicą,
9)
prowadzenie dokumentacji i informacji naukowej i naukowo-technicznej.

Rozdział  II.

Dyrektor i Rada Naukowa.

§  7.
1.
Na czele instytutu stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością instytutu i jest za nią odpowiedzialny,
2.
Dyrektor zarządza instytutem przy pomocy jednego zastępcy. Zastępca ma przydzielony zakres prac, za który odpowiada przed dyrektorem.
3.
Dyrektora i jego zastępców powołuje i odwołuje Minister Przemysłu Chemicznego.
§  8.
Do zakresu; działania dyrektora należy w szczególności:
1)
kierowanie całością prac naukowo-badawczych i organizacyjno-administracyjnych instytutu,
2)
przedstawianie Radzie Naukowej do zaopiniowania projektów planów prac oraz preliminarzy dochodów i wydatków instytutu,
3)
przedstawianie Ministrowi Przemysłu Chemicznego za pośrednictwem dyrektora Centralnego Zarządu Przemysłu Włókien Sztucznych do zatwierdzenia planów prac i preliminarzy dochodów i wydatków (pkt 2),
4)
tworzenie w ramach instytutu za zgodą Ministra Przemysłu Chemicznego zakładów badawczych i doświadczalnych,
5)
zwoływanie konferencji i zjazdów naukowych,
6)
przedstawianie Ministrowi Przemysłu Chemicznego sprawozdań z działalności instytutu za pośrednictwem dyrektora Centralnego Zarządu Przemysłu Włókien Sztucznych.
§  9.
Przy instytucie działa Rada Naukowa.
§  10.
1.
Rada Naukowa składa się z przewodniczącego, jego zastępcy oraz 12-tu członków powołanych przez Ministra Przemysłu Chemicznego na okres lat 3 spośród przedstawicieli nauki i znawców zagadnień wchodzących w zakres działania instytutu.
2.
Przewodniczący Rady i jego zastępca oraz członkowie mogą być odwołani przed upływem kadencji.
3.
Dyrektor i pracownicy instytutu nie mogą wchodzić w skład Rady.
§  11.
Do zakresu działania Rady Naukowej należy:
1)
inicjowanie prac naukowo-badawczych,
2)
opiniowanie planów prac oraz preliminarzy dochodów i wydatków instytutu,
3)
wypowiadanie się w sprawach dotyczących organizacji instytutu,
4)
rozpatrywanie innych spraw na zlecenie Ministra, Przemysłu Chemicznego lub na wniosek przewodniczącego Rady.
§  12.
1.
Posiedzenie Rady Naukowej zwołuje jej przewodniczący.
2.
Przewodniczący obowiązany jest zwoływać posiedzenie Rady Naukowej co najmniej dwa razy w ciągu roku kalendarzowego.
3.
Niezależnie od obowiązku przewidzianego w ust. 2 przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady:
a)
na żądanie dyrektora Centralnego Zarządu Przemysłu Włókien Sztucznych,
b)
na wniosek co najmniej połowy liczby członków Rady,
c)
na żądanie dyrektora instytutu.
4.
W posiedzeniach Rady bierze udział dyrektor instytutu lub wyznaczony przez niego zastępca bez prawa brania udziału w głosowaniu.'
§  13.
1.
Do ważności uchwał Rady Naukowej konieczna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy i co najmniej połowy ogólnej liczby członków.
2.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Uchwały Rady może uchylić Minister Przemysłu Chemicznego w całości lub części z urzędu lub na wniosek dyrektora Centralnego Zarządu Przemysłu Włókien Sztucznych albo dyrektora instytutu.
§  14.
Członkowie Rady Naukowej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie w wysokości określonej przez Ministra Przemysłu Chemicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Rozdział  III.

Organizacja instytutu.

§  15.
1.
Komórki organizacyjne instytutu dzielą się na: naukowe i usługowe.
2.
Komórki naukowe realizują zasadnicze zadania instytutu określone w § 6 statutu, a komórki usługowe wykonują funkcje pomocnicze w stosunku do komórek naukowych, a w szczególności załatwiają sprawy: personalne, budżetowo-rachunkowe i gospodarcze.
§  16.
W skład instytutu wchodzą następujące komórki organizacyjne:

Sekcja Planowania, Sekcja Personalna, Sekcja Budżetowo-Rachunkowa, Dział Administracyjno-Gospodarczy, Działowy Ośrodek Dokumentacji Technicznej, Dział Ogólno-Techniczny, Zakład Włókien Sztucznych w Łodzi, Zakład Przerobu Doświadczalnego, Zakład Włókien Syntetycznych.

§  17.
Wszelkie zmiany struktury wewnętrznej instytutu mogą być przeprowadzane tylko za zgodą Ministra Przemysłu Chemicznego w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.

Rozdział  IV.

Zasady gospodarki finansowej.

§  18.
Ogół dochodów i wydatków instytutu objęty jest budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Ministerstwa Przemysłu Chemicznego.
§  19.
1.
Do składania w imieniu instytutu oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor, jego zastępca i ustanowieni pełnomocnicy. Zastępca dyrektora j pełnomocnicy działają w granicach swego umocowania.
3.
Minister Przemysłu Chemicznego ustanawia i odwołuje pełnomocników oraz ustala granice umocowania zastępcy dyrektora i pełnomocników jak również może upoważnić dyrektora do samodzielnego składania oświadczeń w szczególnym zakresie
§  20.
Wszelkie dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów lub towarów, podpisują łącznie dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i główny (starszy) księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  21.
Do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych mogą być ustanowieni pełnomocnicy, którzy działają łącznie lub oddzielnie w granicach ich umocowania. Udzielenie pełnomocnictwa następuje w sposób przewidziany dla składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych instytutu.
§  22.
Likwidację instytutu zarządza Minister Przemysłu Chemicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
1 Załącznik § 2 zmieniony przez pkt 1 obwieszczenia z dnia 29 sierpnia 1952 r. o sprostowaniu błędów. (M.P.52.A-81.1305) z dniem 26 września 1952 r.