Nadanie statutu Instytutowi Techniki Budowlanej.

Monitor Polski

M.P.1950.A-112.1408

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA
z dnia 12 października 1950 r.
w sprawie nadania statutu Instytutowi Techniki Budowlanej.

Na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 1949 r. o utworzeniu urzędu Ministra Budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 216) zarządza się, co następuje:
Instytutowi Techniki Budowlanej, utworzonemu zarządzeniem Ministra Budownictwa z dnia 29 lipca 1949 r. (Monitor Polski Nr A-49, poz. 689), nadaje się statut, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

INSTYTUTU TECHNIKI BUDOWLANEJ

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Instytut Techniki Budowlanej, nazywany w dalszych przepisach niniejszego statutu "Instytutem", posiada osobowość prawną i działa na podstawie zarządzenia Ministra Budownictwa z dnia 29 lipca 1949 r. o utworzeniu Instytutu Techniki Budowlanej (Monitor Polski Nr A-49, poz. 689) oraz na podstawie niniejszego statutu.
§  2.
Instytut ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym i napisem, zawierającym nazwę Instytutu.
§  3.
1.
Siedzibą Instytutu jest miasto stołeczne Warszawa.
2.
Działalnością swą Instytut obejmuje obszar Państwa.
§  4.
W miarę potrzeby mogą być tworzone zakłady lub oddziały Instytutu specjalne i terenowe. Zakłady i oddziały powołuje i zwija Minister Budownictwa na wniosek Dyrekcji Instytutu, zaopiniowany przez Radę Naukową.
§  5.
Zwierzchni nadzór nad działalnością Instytutu sprawuje Minister Budownictwa.

II.

Zadania i zakres działalności.

§  6.
1.
Instytut jest państwową instytucją naukowo-badawczą, powołaną do tworzenia podstaw naukowych, koniecznych dla socjalistycznego rozwoju postępu technicznego w budownictwie, oraz do unowocześniania i doskonalenia techniki budowlanej, inżynieryjnej, drogowej, sanitarnej i technologii materiałów budowlanych.
2.
Instytut spełnia swe zadania przez:
1)
organizowanie i prowadzenie studiów naukowych i prac badawczych, a także ich zlecanie odpowiednim instytucjom i wykonawcom;
2)
publikowanie opracowań naukowych i naukowo-badawczych, organizowanie i prowadzenie kursów dokształcających, odczytów, poradni itp. oraz kształcenie pracowników laboratoryjnych;
3)
inicjowanie wykorzystania w produkcji i wykonawstwie budowlanym prac Instytutu.
3.
W szczególności do zakresu działania Instytutu należy:
1)
planowanie, organizowanie i prowadzenie prac naukowo-badawczych w dziedzinie zagadnień techniki budowlanej, inżynieryjnej, drogowej i sanitarnej, zagadnień ekonomiczno-technicznych budownictwa, oraz zagadnień technologii i stosowania materiałów budowlanych i drogowych - celem stworzenia podstaw teoretycznych i praktycznych dla rozwoju nowych działów wykonawstwa budowlanego i produkcji materiałowej;
2)
współpraca w tym zakresie z zainteresowanym przemysłem państwowym;
3)
współpraca w tym zakresie ze szkołami wyższymi i innymi właściwymi instytucjami, a w szczególności z pozostałymi instytutami naukowo-badawczymi, działającymi przy Ministrze Budownictwa;
4)
opracowanie metod udoskonalania form produkcyjnych już stosowanych w przemyśle budowlanym oraz usprawniania organizacji pracy;
5)
wykonywanie ekspertyz i zleconych prac technicznych;
6)
przysposabianie kadr pracowników w zakresie pozaszkolnym oraz udostępnianie prac laboratoryjno-badawczych osobom, specjalizującym się w dziedzinie prac, prowadzonych przez Instytut;
7)
współpraca z Polskim Komitetem Normalizacyjnym przez wykonywanie badań, niezbędnych dla ustalania technicznych norm;
8)
współpraca ze Związkami Zawodowymi w dziedzinie wynalazczości i racjonalizatorstwa pracowniczego;
9)
nawiązywanie i utrzymywanie łączności z odpowiednimi instytucjami i organizacjami zagranicznymi;
10)
prowadzenie dokumentacji, bibliografii oraz informacji naukowej i technicznej w ramach zleconych Instytutowi przez Główny Instytut Dokumentacji Naukowo-Technicznej;
11)
wykonywanie wszelkich innych prac z zakresu specjalności Instytutu (m. in. wydawanie opinii i orzeczeń) na zlecenie władz centralnych;
12)
opracowywanie i przedstawianie właściwym resortom wniosków w sprawie zastosowania wyników prac Instytutu w produkcji lub wykonawstwie budowlanym;
13)
informowanie zainteresowanych resortów o takich planowanych pracach Instytutu, których oczekiwane wyniki mogą mieć wpływ na zamierzenia inwestycyjne lub produkcyjne odnośnego przemysłu.

III.

Władze.

§  7.
Władzami Instytutu są: Dyrekcja i Rada Naukowa.
§  8.
Organem zarządzającym Instytutu jest Dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Ministra Budownictwa, składająca się z Dyrektora Naczelnego, reprezentującego Instytut samodzielnie oraz z podległych mu: dwóch dyrektorów naukowo-technicznych i dyrektora administracyjnego.
§  9.
1.
Dyrektor Naczelny kieruje pracami Instytutu.
2.
Dyrektorzy naukowo-techniczni pełnią funkcje, powierzone im przez Dyrektora Naczelnego.
3.
Dyrektor administracyjny kieruje sprawami administracyjnymi i finansowymi instytutu.
4.
Wyznaczony przez Ministra Budownictwa dyrektor naukowo-techniczny pełni funkcje zastępcy Dyrektora Naczelnego.
§  10.
1.
Rada Naukowa składa się z członków, powoływanych na okres 3 lat, w liczbie nie przekraczającej 30 osób, spośród przedstawicieli zainteresowanych w pracach Instytutu resortów, nauki i przemysłu oraz wybitnych znawców zagadnień, stanowiących przedmiot działalności Instytutu.
2.
Członków Rady oraz jej Przewodniczącego i zastępcę powołuje i odwołuje Minister Budownictwa.
§  11.
1.
Do zakresu działania Rady Naukowej należy:
1)
inicjowanie prac naukowo-badawczych;
2)
opiniowanie przedkładanych przez Dyrekcję:
a)
założeń programowych działalności,
b)
projektów rocznych i wieloletnich planów działalności,
c)
rocznych preliminarzy budżetowych i planów finansowych,
d)
planów inwestycyjnych,
e)
rocznych sprawozdań z działalności,
f)
wniosków w sprawie tworzenia i zwijania zakładów (oddziałów) Instytutu,
g)
innych spraw o zasadniczym znaczeniu;
3)
wyrażanie opinii z własnej inicjatywy odnośnie spraw zasadniczych Instytutu;
4)
powoływanie sekcji własnych;
5)
uchwalanie regulaminów Rady, jej Prezydium i Sekcji.
2.
Roczne i wieloletnie plany działalności wymagają zatwierdzenia przez Ministra Budownictwa.
§  12.
Posiedzenia Rady Naukowej zwołuje jej Przewodniczący:
1)
z własnej inicjatywy,
2)
na wniosek Dyrektora Naczelnego,
3)
na żądanie Ministra Budownictwa,
4)
na życzenie co najmniej 1/4 członków Rady.
§  13.
1.
Rada Naukowa odbywa swe posiedzenia co najmniej 2 razy w roku.
2.
Porządek dzienny obrad uzgadniany jest z Dyrektorem Naczelnym.
3.
Do ważności uchwał konieczna jest obecność Przewodniczącego Rady lub jego zastępcy i co najmniej połowy ogólnej ilości członków Rady. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, przy czym w razie równości rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
4.
Członkowie Dyrekcji oraz zaproszeni na posiedzenie pracownicy Instytutu biorą udział w posiedzeniu Rady z głosem doradczym.
§  14.
1.
W okresach między posiedzeniami Rady Naukowej sprawy należące do jej kompetencji i w ramach każdorazowych jej pełnomocnictw załatwia Prezydium Rady w składzie:
a)
Przewodniczący Rady i jego zastępca,
b)
przewodniczący sekcji.
2.
Posiedzenia Prezydium zwołuje w miarę potrzeby Przewodniczący Rady.
3.
Uczestnictwo Dyrekcji i pracowników Instytutu w posiedzeniach Prezydium Rady ma podobny charakter jak w posiedzeniach Rady.
§  15.
1.
Do przygotowywania wniosków w zakresie inicjowania prac naukowo-badawczych, oceny założeń programowych Instytutu oraz dla wstępnego rozpatrywania przedstawianych przez Dyrekcję projektów planów działalności Rada może wyłonić ze swego grona sekcje, a mianowicie:
a)
budowlaną,
b)
materiałową,
c)
drogową.
2.
Do sekcji zapraszać może Rada również osoby, nie będące członkami Rady, których udział w pracach sekcji ze względu na ich kwalifikacje naukowe bądź fachowe Rada uzna za pożądany.
3.
Przewodniczącego sekcji powołuje Rada.
§  16.
Przewodniczący i członkowie Rady oraz sekcji, a także Prezydium Rady, otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie według norm, ustalonych przez Ministra Budownictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  17.
Udział w Radzie Naukowej bądź jej sekcjach nie stoi na przeszkodzie w wykonywaniu prac specjalnych lub wyrażania opinii indywidualnych na podstawie umowy o dzieło, lub umowy zlecenia, zawartej z Instytutem z tym jednak, że członkowie Rady Naukowej wypowiadający na posiedzeniach Rady Naukowej opinie na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia, nie mogą brać udziału w głosowaniu w sprawie przyjęcia lub odrzucenia dzieła, będącego przedmiotem tej umowy.

IV.

Organizacja.

§  13.
1.
Organizację Instytutu ustala Dyrekcja. Organizacja podlega zatwierdzeniu przez Ministra Budownictwa.
2.
Dyrekcja ustala szczegółowy zakres czynności poszczególnych jednostek organizacyjnych.
§  19.
Zadania i organizację wewnętrzną zakładów (oddziałów), tworzonych w myśl § 4, ustala Dyrekcja.
§  20.
Dla opracowywania zagadnień, wynikających z zadań Instytutu, mogą być powoływane przez Dyrekcję fachowe komisje i podkomisje oraz zespoły dla opracowań jednorazowych. Do wynagrodzenia ich członków zastosowanie mają przepisy § 16.

V.

Majątek i finanse.

§  21.
1.
Instytut ma zarząd i użytkowanie majątku nieruchomego, oddanego mu protokólarnie przez Skarb Państwa. Wyodrębniony z ogólnego majątku majątek ruchomy zostaje przekazany Instytutowi na własność.
2.
Instytut może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swym użytkowaniu. Instytut może posiadać i w tym celu nabywać i zbywać majątek ruchomy oraz zaciągać zobowiązania.
§  22.
Zaciągane przez Instytut zobowiązania finansowe wymagają podpisu dwóch członków Dyrekcji, przy czym jednym z nich winien być dyrektor administracyjny.
§  23.
Budżet Instytutu zatwierdza Minister Budownictwa.
§  24.
Okresem budżetowym Instytutu jest okres przyjęty w administracji państwowej.
§  25.
Za każdy miniony okres budżetowy Instytut sporządza sprawozdanie oraz zamknięcie rachunkowe, przedkładane w ustalonych terminach Ministrowi Budownictwa do zatwierdzenia.
§  26.
Instytut prowadzi rachunkowość i sporządza preliminarze budżetowe według zasad, obowiązujących w administracji państwowej.

VI.

Likwidacja Instytutu.

§  27.
Instytut może być zlikwidowany zarządzeniem Ministra Budownictwa, wydanym w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów.