Nadanie statutu Głównemu Instytutowi Dokumentacji Naukowo - Technicznej.

Monitor Polski

M.P.1950.A-51.585

Akt utracił moc
Wersja od: 6 maja 1950 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 17 marca 1950 r.
w sprawie nadania statutu Głównemu Instytutowi Dokumentacji Naukowo-Technicznej.

Na podstawie art. 3 ust. 2, art. 4 ust. 2 oraz art. 15 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o tworzeniu Głównych Instytutów Naukowo-Badawczych Przemysłu (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 388) zarządza się, co następuje:
Głównemu Instytutowi Dokumentacji Naukowo-Technicznej, utworzonemu zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 marca 1950 r. (Monitor Polski Nr A-47, poz. 534) nadaje się statut o brzmieniu, jak w załączniku do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Głównego Instytutu Dokumentacji Naukowo-Technicznej.

Rozdział I.

Postanowienia ogólne

§  1.
Główny Instytut Dokumentacji Naukowo-Technicznej, zwany dalej w skrócie "Instytut", działa na podstawie dekretu z dnia 25 października 1948 r. o tworzeniu Głównych Instytutów Naukowo-Badawczych Przemysłu (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 388), zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 marca 1950 r. w sprawie utworzenia Głównego Instytutu Dokumentacji Naukowo-Technicznej (Monitor Polski Nr A-47, poz. 534) oraz niniejszego statutu.
§  2.
1.
Instytut posiada osobowość prawną.
2.
Instytut ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem zawierającym nazwę Instytutu w otoku.
§  3.
Siedzibą Instytutu jest m.st. Warszawa.
§  4.
1.
Zadaniem Instytutu jest prowadzenie mających na celu rozwój produkcji przemysłowej prac naukowo-badawczych w dziedzinie metodologii dokumentacji naukowo-technicznej dla wprowadzenia jednolitych i racjonalnych metod pracy w ośrodkach dokumentacji naukowej oraz gromadzenie, rejestrowanie, porządkowanie i rozpowszechnianie dokumentacji naukowej w dziedzinie techniki oraz zagadnień gospodarczych związanych z techniką, a w szczególności:
1)
koordynacja działalności ośrodków dokumentacji naukowej, jak bibliotek oraz Instytutów Naukowo-Badawczych, Biur Projektów, urzędów, instytucji i przedsiębiorstw uspołecznionych w zakresie gromadzenia i wykorzystania dokumentacji naukowo-technicznej drukowanej, rysowanej, fotografowanej, filmowanej, udźwiękowionej, oraz współpraca z nimi,
2)
prowadzenie prac badawczych w dziedzinie metodologii różnych form dokumentacji naukowej oraz wprowadzenie jednolitych, udoskonalonych metod pracy w ośrodkach dokumentacyjnych,
3)
rozpowszechnianie wśród zainteresowanych urzędów, instytucji i przedsiębiorstw uspołecznionych, wyższych uczelni technicznych i instytutów naukowo-badawczych dokumentacji naukowo-technicznej w oryginale oraz w formie biuletynów i notatek bibliograficznych, tłumaczeń, streszczeń, rysunków, fotokopii, mikrofilmów, filmów projekcyjnych, płyt i taśm dźwiękowych itp.,
4)
podejmowanie akcji wydawniczej w dziedzinie dokumentacji wiedzy technicznej we własnym zakresie lub wspólnie z innymi urzędami, instytucjami państwowymi lub społecznymi i przedsiębiorstwami uspołecznionymi,
5)
udzielanie informacji i udostępnianie dokumentacji naukowo-technicznej klubom racjonalizatorów i wynalazców,
6)
opracowywanie i usprawnianie urządzeń i materiałów dla prac dokumentacyjnych oraz współpraca z przemysłem w zakresie ich produkcji,
7)
przygotowywanie kadr dla prac dokumentacyjnych,
8)
współpraca z instytucjami i osobami zajmującymi się rozwiązywaniem zagadnień z dziedziny dokumentacji naukowo-technicznej,
9)
łączność i współpraca z instytucjami zagranicznymi o podobnym zakresie działania, a zwłaszcza z Z.S.R.R. i krajami Demokracji Ludowej.
2.
Dla wykonania tych zadań Instytut może:
a)
organizować i prowadzić biblioteki, archiwa dokumentacyjne i biura informacyjne,
b)
prowadzić laboratoria do sporządzania fotokopii, mikrofilmów, odbitek, przezroczy itp.,
c)
prowadzić zakłady graficzne, introligatornie itp.,
d)
organizować i prowadzić pracownie i wzorcownie przyrządów i urządzeń dla celów sporządzania oraz rozprowadzania dokumentacji,
e)
organizować zebrania fachowe celem rozpowszechniania wiadomości naukowo-technicznych za pomocą słowa mówionego lub filmu,
f)
organizować kursy oraz konferencje, zjazdy i kongresy krajowe na temat sporządzania i rozprowadzania różnego rodzaju dokumentacji naukowo-technicznej oraz brać udział lub uczestniczyć w organizowaniu podobnych konferencji międzynarodowych.
§  5.
1.
W ramach Instytutu mogą istnieć zakłady badawcze i doświadczalne.
2.
Zakłady badawcze i doświadczalne tworzone są i zwijane przez Dyrektora Naczelnego Instytutu za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Szczegółową organizację i zakres działania zakładów badawczych i doświadczalnych ustalą regulaminy, nadane przez Dyrektora Naczelnego Instytutu i zatwierdzone przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Rozdział  II.

Władze Instytutu.

§  6.
Zwierzchni nadzór nad Instytutem sprawuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  7.
Władzami Instytutu są: Dyrekcja i Rada Naukowa.
§  8.
Organem zarządzającym Instytutu jest Dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, składająca się z Dyrektora Naczelnego, reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz z podległych mu dwóch Dyrektorów Naukowo-Technicznych.
§  9.
1.
Dyrektor Naczelny kieruje pracami Instytutu.
2.
Dyrektorowi Naczelnemu przysługuje prawo samodzielnego podpisu, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 23.
§  10.
Dyrektorzy Naukowo-Techniczni pełnią funkcje powierzone im przez Dyrektora Naczelnego oraz jeden z nich, wyznaczony przez Dyrektora Naczelnego, jest jego zastępcą.
§  11.
1.
Rada Naukowa składa się z przewodniczącego oraz z członków, powoływanych na okres lat 3, w liczbie co najmniej 8 osób, spośród przedstawicieli przemysłu, nauki, organizacji pracowników i wybitnych znawców różnych specjalności.
2.
Członków Rady Naukowej i jej przewodniczącego powołuje i odwołuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Członkowie Dyrekcji i inni pracownicy Instytutu nie mogą wchodzić w skład Rady Naukowej, natomiast mogą brać udział w jej posiedzeniach z głosem doradczym.
§  12.
Do zakresu działania Rady Naukowej należy nadzór nad działalnością Instytutu, a w szczególności:
a)
opiniowanie budżetu, działalności i programu prac Instytutu,
b)
inicjowanie prac naukowo-badawczych,
c)
opiniowane w sprawach wniesionych przez Dyrektora Naczelnego,
d)
przedkładanie Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wniosków w przedmiocie tworzenia w ramach Instytutu - zakładów badawczych i doświadczalnych.
§  13.
1.
Posiedzenia Rady Naukowej zwołuje jej przewodniczący.
2.
Przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady Naukowej przynajmniej raz na trzy miesiące.
3.
Niezależnie od obowiązku, przewidzianego w ustępie poprzedzającym, przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady Naukowej:
a)
na żądanie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego,
b)
na wniosek Dyrektora Naczelnego Instytutu,
c)
na wniosek co najmniej połowy liczby członków.
§  14.
Do ważności uchwał Rady Naukowej konieczna jest obecność przewodniczącego lub zastępcy i co najmniej połowy ogólnej liczby członków. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów.

W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

§  15.
Członkowie Rady Naukowej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie według norm ustalonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  16.
Udział w Radzie Naukowej nie stoi na przeszkodzie w wykonywaniu prac specjalnych lub wyrażaniu opinii indywidualnych na podstawie umowy o dzieło, zawartej z Instytutem.

Rozdział  III.

Zasady gospodarki finansowej.

§  17.
1.
Instytut ma zarząd i użytkowanie majątku nieruchomego oraz własność majątku ruchomego, oddanego mu protokólarnie przez Skarb Państwa.
2.
Instytut może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swym użytkowaniu.
3.
Instytut może nabywać i zbywać majątek ruchomy oraz zaciągać inne zobowiązania.
4.
Za zobowiązania, zaciągnięte przez Instytut, niezależnie od odpowiedzialności Instytutu odpowiada, według zasad ustalonych obowiązującymi przepisami, Skarb Państwa do wysokości wartości majątku nieruchomego, użytkowanego i zarządzanego przez Instytut.
§  18.
Majątek nieruchomy Skarbu Państwa, znajdujący się w zarządzie i użytkowaniu Instytutu, wykazuje się w aktywach Instytutu tak, jak gdyby stanowił jego własność.
§  19.
Budżet Instytutu zatwierdza Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  20.
Okresem budżetowym Instytutu jest okres przyjęty w administracji państwowej.
§  21.
Za każdy miniony okres budżetowy Instytut sporządza sprawozdanie oraz zamknięcie rachunkowe, które powinny być przedłożone Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminach przez niego ustalonych.
§  22.
Instytut prowadzi rachunkowość i sporządza preliminarze budżetowe według zasad ustalonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  23.
Zobowiązania Instytutu, polecenia wypłat, weksle, czeki oraz potwierdzenia odbioru wpływów majątkowych powinny być podpisywane przez dwóch członków Dyrekcji. Uprawnienia te mogą być przelane na wyznaczonych przez Dyrekcję pracowników Instytutu.

Rozdział  IV.

Likwidacja Instytutu.

§  24.
Likwidacja Instytutu następuje w trybie art. 12 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o tworzeniu Głównych Instytutów Naukowo-Badawczych Przemysłu (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 388).