Miesięczna sprawozdawczość statystyczna przedsiębiorstw budowlano-montażowych gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1950.A-42.487

Akt utracił moc
Wersja od: 19 kwietnia 1950 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 20 marca 1950 r.
w sprawie miesięcznej sprawozdawczości statystycznej przedsiębiorstw budowlano-montażowych gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie §§ 6 i 12 ust. 1 uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1950 r. o programie prac statystycznych na rok 1950 (Monitor Polski Nr A-34, poz. 397) zarządza się, co następuje:
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe państwowe, spółdzielcze oraz inne gospodarki uspołecznionej obowiązane są do składania sprawozdań statystycznych.
2.
Minister Obrony Narodowej i Minister Bezpieczeństwa Publicznego za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego mogą ustalić odrębny tryb składania sprawozdań statystycznych przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, podlegające ich kierownictwu lub nadzorowi.
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, sporządzające plany produkcyjno-finansowe, składają sprawozdania miesięczne zawierające dane o:
a)
wykonaniu planu produkcji budowlano-montażowej według wartości i rodzaju robót,
b)
wykonaniu planu produkcji budowlano-montażowej według ilości i rodzaju,
c)
pracy maszyn pomocniczego zakładu przemysłowego,
d)
pracy maszyn budowlanych,
e)
wykonaniu planu zatrudnienia i płac przedsiębiorstwa budowlano-montażowego,
f)
wykonaniu planu zatrudnienia i płac w produkcji budowlano-montażowej w zakładach produkcji pomocniczej, jednostkach sprzętowo-transportowych i centralach,
g)
wykonaniu norm pracy,
h)
realizacji planu zaopatrzenia materiałowego,
i)
zużyciu materiałów budowlanych,
j)
realizacji planu zaopatrzenia inwestycyjnego w maszyny, urządzenia i sprzęt.
2.
Przedsiębiorstwa miernicze składają miesięczne sprawozdania, zawierające dane o wykonaniu planu zatrudnienia i płac.
3.
Biura projektów składają miesięczne sprawozdania, zawierające dane o:
a)
wykonaniu planu produkcyjnego,
b)
projektach ukończonych w miesiącu sprawozdawczym,
c)
wykonaniu planu zatrudnienia i płac.
4.
Przedsiębiorstwa, podległe Dyrekcji Miejscowych Przedsiębiorstw Budowlanych, przedsiębiorstwa spółdzielcze oraz inne nie wymienione w ust. 1-3 składają sprawozdania zawierające dane o:
a)
wykonaniu planu produkcji budowlano-montażowej według wartości i rodzaju robót,
b)
wykonaniu planu produkcji budowlano-montażowej według ilości i rodzaju,
c)
zużyciu materiałów budowlanych,
d)
wykonaniu planu zatrudnienia i płac produkcji budowlano-montażowej;

nadto jeśli są one obowiązane do sporządzania kwartalnych planów zaopatrzenia materiałowego według instrukcji Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie planowania zaopatrzenia inwestycji na rok 1950 - również o:

e)
realizacji planu zaopatrzenia.
5.
Przez przedsiębiorstwa, wymienione w ust. 1, należy rozumieć przedsiębiorstwa sporządzające plany produkcyjno-finansowe według instrukcji Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie planowania wykonawstwa i trybu zlecania robót budowlano-montażowych oraz w sprawie opracowania planów produkcyjno-finansowych uspołecznionych przedsiębiorstw budowlano-montażowych.
6.
Zakres sprawozdań miesięcznych, zawierających informacje o pracy transportu oraz o wynikach finansowych uspołecznionych przedsiębiorstw budowlano-montażowych, określi osobne zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Jednostką sprawozdawczą jest przedsiębiorstwo, oddział lub zakład pomocniczy, posiadający własną zorganizowaną księgowość i odrębny rozrachunek gospodarczy.
Wzory formularzy sprawozdań, sposób ich wypełniania, terminy przesyłania i rozdzielniki ustali odrębna instrukcja Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
1.
Centralne Zarządy lub inne podległe bezpośrednio Ministrom jednostki prześlą do Głównego Urzędu Statystycznego w terminie do dnia 15 kwietnia 1950 r. wykaz przedsiębiorstw, oddziałów i zakładów będących jednostkami sprawozdawczymi w rozumieniu niniejszego zarządzenia. Wykaz powinien obejmować nazwę, dokładny adres jednostki i zakres jej działalności.
2.
O wszelkich zmianach stanu jednostek sprawozdawczych oraz o powstaniu nowych jednostek - nadrzędne jednostki, o których mowa w ust. 1, obowiązane są zawiadamiać Główny Urząd Statystyczny do dnia 15-go następnego miesiąca po zaistnieniu zmiany lub po powstaniu nowej jednostki.
Obowiązek składania sprawozdań (wtórników) ciąży na kierowniku przedsiębiorstwa, a sprawozdań zbiorczych (wtórników) - na kierowniku (zarządzie) nadrzędnej jednostki organizacyjnej.
Główny Urząd Statystyczny jest uprawniony do żądania od jednostek sprawozdawczych wyjaśnień i dowodów prawdziwości informacji, zawartych w sprawozdaniach i sprawozdaniach zbiorczych.
1.
Oprócz sprawozdań, o których mowa w § 2, właściwy rzeczowo Minister w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego - może wprowadzić w drodze zarządzenia sprawozdawczość statystyczną telegraficzną.
2.
Zarządzenie wprowadzające sprawozdania statystyczne telegraficzne określi zarazem ich szczegółowy zakres, jednostki sprawozdawcze obowiązane do ich składania oraz urzędy i instytucje, którym powinny być przesłane, jak również sposób sporządzania sprawozdań i terminy ich przesłania.
Niezależnie od obowiązku składania sprawozdań, wynikającego z niniejszego zarządzenia, przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, oddziały i zakłady pomocnicze, które prowadzą działalność przemysłową, są obowiązane do składania sprawozdań statystycznych w zakresie przemysłu, zgodnie z § 2 uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1950 r. o programie prac statystycznych na rok 1950 oraz z zarządzeniami wydanymi w tej sprawie przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
1.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Pierwsze sprawozdanie oraz sprawozdania zbiorcze powinny być sporządzone i przesłane za kwiecień 1950 r.
3.
Właściwi Ministrowie zarządzą zniesienie wszelkich dotychczasowych sprawozdań obejmujących informacje zawarte w sprawozdawczości wprowadzonej niniejszym zarządzeniem z ważnością od dnia 1 kwietnia 1950 r.
1.
Właściwi Ministrowie, po zasięgnięciu opinii centralnych zarządów przedsiębiorstw budowlanych i montażowych, wydadzą szczegółowe zarządzenia wykonawcze o trybie sporządzania i o wewnętrznych terminach nadsyłania sprawozdań.
2.
Władze centralne powinny składać sprawozdania zbiorcze w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego najdalej do dnia 28 miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym.
Szczegółowy zakres oraz tryb składania sprawozdań kwartalnych i rocznych będzie uregulowany osobnymi zarządzeniami Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.