Memorandum o porozumieniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Radą Europy w sprawie statusu Biura Informacji Rady Europy w Warszawie. Warszawa.2002.07.04.

Monitor Polski

M.P.2003.51.798

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lipca 2002 r.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Radą Europy w sprawie statusu Biura Informacji Rady Europy w Warszawie,
sporządzone w Warszawie dnia 4 lipca 2002 r.

Memorandum o porozumieniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Radą Europy w sprawie statusu Biura Informacji Rady Europy w Warszawie

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Europy,

powołując się na Rezolucję 99/9 z dnia 28 lipca 1999 r. Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie utworzenia Biur Informacji Rady Europy, które zastąpią obecne Ośrodki Informacji i Dokumentacji Rady Europy,

odwołując się do celów BIRE określonych w załączniku do Rezolucji 99/9,

mając na uwadze, iż Rzeczpospolita Polska jest stroną Porozumienia ogólnego w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy, sporządzonego w Paryżu dnia 2 września 1949 r.,

uznając za konieczne zawarcie Memorandum o porozumieniu celem uregulowania pewnych spraw związanych z utworzeniem Biura Informacji Rady Europy w Warszawie,

uzgodniły, co następuje:

Dla celów niniejszego Memorandum o porozumieniu mają zastosowanie następujące definicje:

a)
"BIRE" oznacza Biuro Informacji Rady Europy w Warszawie,
b)
"Rząd" oznacza Rząd Rzeczypospolitej Polskiej,
c)
"funkcjonariusz BIRE" oznacza członka personelu BIRE zatrudnionego na podstawie przepisów i regulaminów Rady Europy, niebędącego członkiem miejscowego personelu pomocniczego.

BIRE posiada osobowość prawną. Ma zdolność do zawierania umów, nabywania i zbywania majątku ruchomego i posiadania konta bankowego w obcej walucie.

BIRE stanowi część składową Rady Europy i jest finansowane z jej budżetu.

Rada Europy mianuje szefa BIRE w Warszawie, który będzie nim kierować. Rada Europy poinformuje Rząd o tej nominacji.

BIRE może używać emblematu Rady Europy.

Archiwa BIRE oraz wszelkie należące do niego lub będące w jego posiadaniu dokumenty są nietykalne.

Pomieszczenia BIRE, jego majątek, fundusze i aktywa, bez względu na to, gdzie i w czyim posiadaniu się znajdują, nie podlegają rewizji, zajęciu, konfiskacie, wywłaszczeniu lub jakiejkolwiek innej formie ingerencji w trybie postępowania administracyjnego, sądowego lub w wyniku działań ustawodawczych.

Fundusze, aktywa, dochody i innego rodzaju majątek BIRE są zwolnione:

a)
od wszelkich podatków bezpośrednich, jednakże BIRE nie będzie domagać się zwolnienia od opłat, które stanowią zapłatę za świadczenie usług użyteczności publicznej;
b)
od opłat celnych oraz zakazów i ograniczeń przywozu i wywozu w stosunku do przedmiotów potrzebnych BIRE do jego użytku służbowego, pod warunkiem, że przedmioty wwiezione w ramach takich zezwoleń nie będą sprzedawane w Polsce, chyba że na warunkach zatwierdzonych przez Rząd;
c)
od opłat celnych, zakazów i ograniczeń przywozu i wywozu w stosunku do publikacji i dokumentacji otrzymywanych z Rady Europy.

Funkcjonariusze BIRE będą korzystać z następujących przywilejów i immunitetów:

a)
immunitetu sądowego w odniesieniu do wszelkich czynności, w tym wypowiedzi ustnych lub pisemnych, dokonanych przez nich w charakterze urzędowym i w granicach ich kompetencji,
b)
zwolnienia od opodatkowania ich pensji i innych poborów wypłacanych im przez Radę Europy.

Sekretarz Generalny Rady Europy będzie podawał do wiadomości Rządu nazwiska funkcjonariuszy BIRE, którym przyznano wyżej wymienione przywileje i immunitety.

W odniesieniu do zrzeczenia się immunitetu funkcjonariuszy BIRE będzie miał zastosowanie artykuł 19 Porozumienia ogólnego o przywilejach i immunitetach Rady Europy.

Członkowie personelu pomocniczego, zatrudnieni na miejscu przez BIRE, będą korzystali z immunitetu sądowego w stosunku do ich wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz czynności dokonanych przez nich w charakterze urzędowym.

BIRE korzysta ze wszystkich zasobów, wyposażenia i dokumentacji należących dotychczas do Ośrodka Informacji i Dokumentacji Rady Europy w Warszawie; aktywa te pozostają własnością Rady Europy.

Niniejsze memorandum o porozumieniu wchodzi w życie z dniem podpisania.

Niniejsze memorandum o porozumieniu pozostanie w mocy tak długo, jak długo BIRE będzie działać w Rzeczypospolitej Polskiej.

Sporządzono w Warszawie dnia 4 lipca 2002 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.