Likwidacja przymusowych lokalnych zrzeszeń prywatnych właścicieli nieruchomości.

Monitor Polski

M.P.1964.2.4

Akt utracił moc
Wersja od: 8 stycznia 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 23 grudnia 1963 r.
w sprawie likwidacji przymusowych lokalnych zrzeszeń prywatnych właścicieli nieruchomości.

Na podstawie art. 86 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227) zarządza się, co następuje:
1.
Przymusowe lokalne zrzeszenia prywatnych właścicieli nieruchomości, utworzone na podstawie rozporządzenia Ministrów Administracji Publicznej, Skarbu i Budownictwa z dnia 10 sierpnia 1949 r. w sprawie utworzenia przymusowych lokalnych zrzeszeń prywatnych właścicieli nieruchomości (Dz. U. Nr 51, poz. 386), zwane w dalszym ciągu "zrzeszeniami", wchodzą w stan likwidacji z dniem 1 stycznia 1965 r.
2.
Od dnia wejścia w stan likwidacji brzmienie nazwy zrzeszenia uzupełnia się przez dodanie wyrazów "w likwidacji".
1.
Organy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów miejskich rad narodowych (rad narodowych osiedli), na których terenie znajdują się zrzeszenia, wyznaczą likwidatorów zrzeszeń najpóźniej na 3 miesiące przed wejściem w stan likwidacji, tj. najpóźniej 1 października 1964 r., określając równocześnie termin zakończenia likwidacji zrzeszenia, nie dłuższy niż rok, oraz określając przeznaczenie majątku pozostałego po likwidacji zrzeszenia.
2.
Likwidatorem może być członek zrzeszenia lub inna osoba fizyczna, wyznaczona przez organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej (ust. 1).
Jeżeli zamiast zlikwidowanego zrzeszenia zostanie utworzone oparte na zasadach dobrowolności lokalne zrzeszenie właścicieli domów bądź też lokalne zrzeszenie osiedlowe, majątek zrzeszenia pozostały po likwidacji może być przekazany nieodpłatnie nowo utworzonemu zrzeszeniu.
Ogłoszenie o ustanowieniu likwidatora, terminie zakończenia likwidacji i o zgłaszaniu wierzytelności w terminie nie krótszym niż 6-miesięczny powinno być podane do wiadomości w dzienniku urzędowym właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na wniosek organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej miejskiej rady narodowej (rady narodowej osiedla).
1.
Do zakresu działania likwidatora należy:
1)
zawiadomienie banku finansującego zrzeszenie o postawieniu go w stan likwidacji,
2)
sporządzenie przy współudziale członków byłego zarządu zrzeszenia bilansu otwarcia likwidacji zrzeszenia,
3)
sporządzenie wykazu zgłoszonych wierzytelności bezspornych (udowodnionych) i spornych (będących przedmiotem procesu lub nie udowodnionych),
4)
sporządzenie planu finansowego likwidacji i planu zaspokojenia zobowiązań,
5)
ściągnięcie należności przypadających na rzecz zrzeszenia i spłacenie zobowiązań zgodnie z planem,
6)
sporządzenie bilansu na dzień zamknięcia likwidacji oraz sprawozdania z przebiegu i zakończenia likwidacji,
7)
przedstawienie bilansu na dzień zamknięcia likwidacji i sprawozdania z przebiegu i zakończenia likwidacji do zatwierdzenia organowi do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium miejskiej rady narodowej (rady narodowej osiedla),
8)
przekazanie majątku pozostałego po likwidacji zrzeszenia zgodnie z decyzją organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium miejskiej rady narodowej (rady narodowej osiedla).
2.
Likwidator ma obowiązek przeprowadzenia likwidacji zrzeszenia w jak najkrótszym czasie, dbając przy tym o to, aby majątek likwidującego się zrzeszenia nie uległ nieuzasadnionemu uszczupleniu.
3.
Likwidator nie może zbywać majątku nieruchomego oraz rzeczy ruchomych zrzeszenia o wartości ponad 3.000 zł bez pisemnej zgody organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium miejskiej rady narodowej (rady narodowej osiedla).
1.
Wierzyciele powinni zgłosić swoje wierzytelności likwidatorowi w terminie ustalonym w ogłoszeniu (§ 4).
2.
Jeżeli wierzytelności są bezsporne, lecz nie są jeszcze wymagalne, lub są sporne, kwoty potrzebne na ich pokrycie powinny być przed zakończeniem likwidacji złożone do depozytu sądowego.
3.
O odmowie uznania zgłoszonej wierzytelności za sporną z powodu niedostatecznego jej udokumentowania likwidator powinien powiadomić wierzyciela na piśmie w ciągu czterech tygodni od daty zgłoszenia wierzytelności.
4.
Wierzyciele, którzy zgłosili wierzytelności po upływie terminu określonego w ust. 1, mogą ich dochodzić z majątku pozostałego po likwidacji zrzeszenia.
Należności przypadające od zrzeszenia powinny być zaspokajane w następującej kolejności:
1)
koszty prowadzenia likwidacji,
2)
należności ze stosunku pracy,
3)
należności z tytułu podatków, opłat skarbowych i kredytów bankowych,
4)
inne należności.
1.
Gdy majątek zrzeszenia nie wystarcza na pokrycie zgłoszonych wierzytelności, likwidator zgłasza wniosek o ogłoszenie upadłości.
2.
Postępowanie upadłościowe przeprowadza się na podstawie przepisów z dnia 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe (Dz. U. Nr 93, poz. 834 z późniejszymi zmianami).
1.
Koszty likwidacji zrzeszenia, w szczególności wynagrodzenie likwidatora i niezbędnego aparatu biurowego, pokrywa się z majątku likwidowanego zrzeszenia.
2.
Członkowie zarządu likwidującego się zrzeszenia za udział w sporządzeniu bilansu i sporządzeniu zamknięć rachunkowych mogą otrzymać wynagrodzenie w wysokości określonej przez organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium miejskiej rady narodowej (rady narodowej osiedla), o ile osoby te nie pobierają w tym czasie wynagrodzenia ze zrzeszenia.
W razie stwierdzenia niedostatecznego postępu w prowadzeniu likwidacji zrzeszenia organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium miejskiej rady narodowej (rady narodowej osiedla) może w każdym czasie odwołać likwidatora wyznaczając innego likwidatora.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.