Kwalifikacje wymagane od pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych.

Monitor Polski

M.P.1955.87.1070

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1955 r.

ZARZĄDZENIE
NACZELNEGO DYREKTOR ARCHIWÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 10 września 1955 r.
w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych (Dz. U. Nr 39, poz. 242) zarządza się, co następuje:
Przepisom zarządzenia podlegają pracownicy działalności podstawowej oraz pracowni specjalistycznych zatrudnieni w archiwach państwowych.
Pracownicy obejmujący poszczególne stanowiska wymienione w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych (Dz. U. Nr 39, poz. 242) powinni odpowiadać właściwym kwalifikacjom podanym w §§ 3-17 niniejszego zarządzenia.
Dyrektor archiwum centralnego lub dyrektor archiwum wojewódzkiego powinien posiadać specjalność w jednej z dziedzin reprezentowanych w archiwum oraz szczególne umiejętności w organizacji pracy.
Kustosz (kierownik oddziału) powinien być specjalistą w jednej z dziedzin reprezentowanych w archiwum i posiadać wiadomości ogólne, a zwłaszcza metodologiczne w zakresie archiwistyki i archiwoznawstwa. Powinien posiadać ukończone studia wyższe w zakresie historii, prawa, ekonomii lub nauk im pokrewnych, znajomość co najmniej 2 języków obcych oraz co najmniej 5-letnią praktykę w archiwach lub pokrewnych instytucjach naukowych.
Starszy archiwista powinien być specjalistą w dziedzinie archiwistyki i posiadać ukończone studia wyższe w zakresie historii, prawa, ekonomii lub nauk im pokrewnych, znajomość 2 języków obcych oraz co najmniej 4-letnią praktykę archiwalną.
Archiwista powinien posiadać ukończone studia wyższe w zakresie historii, prawa, ekonomii lub nauk im pokrewnych albo wykształcenie średnie i egzamin zawodowy. Powinien posiadać znajomość co najmniej jednego języka obcego i praktykę archiwalną.
Młodszy archiwista powinien mieć ukończone studia wyższe w zakresie historii, prawa, ekonomii lub nauk im pokrewnych bądź wykształcenie średnie z egzaminem zawodowym i znajomość co najmniej jednego języka obcego.
Kierownik archiwum powiatowego powinien posiadać kwalifikacje co najmniej młodszego archiwisty określone w § 7.
Pomocniczy pracownik archiwalny powinien posiadać wykształcenie średnie lub niepełne średnie oraz egzamin zawodowy i co najmniej roczną praktykę w magazynach archiwalnych.
Magazynier archiwalny powinien posiadać wiadomości ogólne z zakresu szkoły podstawowej, egzamin zawodowy i przeszkolenie w pracach archiwalno-technicznych.
Kierownik pracowni chemiczno-mikrobiologicznej powinien być wysokokwalifikowanym fachowcem w zakresie zabezpieczania, dezynfekcji i dezynsekcji z ukończonymi studiami wyższymi w zakresie chemii albo biochemii i posiadać co najmniej 4-letnią praktykę zawodową w zakresie mikrobiologii lub chemii.
Kierownik pracowni sfragistycznej powinien być fachowcem zarówno w dziedzinie sfragistyki, jak i konserwacji, z ukończonymi studiami wyższymi historii lub historii sztuki (z uwzględnieniem nauk pomocniczych historii) oraz posiadać 4-letnią praktykę w zakresie badań i prac sfragistycznych.
Kierownik pracowni mikrofilmowej powinien posiadać wykształcenie wyższe lub średnie specjalistyczne z dziedziny fotografii oraz co najmniej 4-letnią praktykę w pracowniach mikrofilmowych lub fotograficznych.
Kierownik pracowni konserwatorsko-introligatorskiej powinien być wysokokwalifikowanym fachowcem w zakresie zabezpieczania, konserwacji i rekonstrukcji materiałów archiwalnych, z ukończonymi wyższymi studiami w dziedzinie historii lub historii sztuki i co najmniej 4-letnią praktyką w konserwatorstwie.
Archiwalny pracownik inżynieryjno-techniczny powinien posiadać ukończone wyższe studia w zakresie chemii lub biochemii oraz co najmniej 3-letnią praktykę w zakresie chemii, fotografiki lub konserwacji.
Introligator, konserwator techniczny lub technik powinien posiadać wykształcenie średnie techniczne bądź liceum specjalistyczne albo wykształcenie fachowe z 2-letnią praktyką introligatorską, chemiczną, fotograficzną lub konserwatorską.
Laborant powinien posiadać przeszkolenie fachowe w odpowiednich pracowniach specjalistycznych w archiwach oraz egzamin zawodowy.
1.
Wszystkie osoby wymienione w § 1, zatrudnione w archiwach państwowych w dniu wejścia w życie zarządzenia, podlegają weryfikacji, która ma na celu zaszeregowanie ich do odpowiednich stanowisk wymienionych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych.
2.
Weryfikacja będzie przeprowadzona w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie niniejszego zarządzenia przez komisje weryfikacyjne dla pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych, powołane przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
3.
Skład, zakres i sposób działania komisji wymienionych w ust. 2 określi regulamin wydany przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Zakres i sposób odbywania egzaminów, o których mowa w §§ 6-10 i 17, a także skład oraz sposób powoływania i odwoływania komisji egzaminacyjnych ustali regulamin wydany przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zapewni wszystkim pracownikom działalności podstawowej i pracowni specjalistycznych zatrudnionym w archiwach państwowych stałe podwyższanie kwalifikacji zawodowych, a pracownikom wymienionym w §§ 6-10 i 17 - możność przygotowania się do egzaminów zawodowych przez organizowanie odpowiednich kursów i praktyk, których rodzaje, czas trwania i sposób odbywania zostaną ustalone odrębnym zarządzeniem.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów może w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach zwolnić pracownika od posiadania kwalifikacji ustalonych w §§ 3-17 dla stanowisk wymienionych w § 2 rozporządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1955 r.