Księgowe ujęcie w rachunkowości jednostek budżetu Państwa przerachowań, wynikających ze zmiany systemu pieniężnego.

Monitor Polski

M.P.1950.A-132.1644

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 grudnia 1950 r.
w sprawie księgowego ujęcia w rachunkowości jednostek budżetu Państwa przerachowań, wynikających ze zmiany systemu pieniężnego.

W wykonaniu postanowień rozdziału VII pkt 1 uchwały Rady Ministrów z dnia 28 października 1950 r. w sprawie zmiany systemu pieniężnego (Monitor Polski Nr A-116, poz. 1446) zarządza się, co następuje:
Wszystkie jednostki budżetu Państwa prowadzące rachunkowość w zakresie gospodarki pieniężnej na podstawie ogólnych lub specjalnych przepisów rachunkowo-kasowych dla:
a)
władz i urzędów państwowych,
b)
byłych związków samorządu terytorialnego,
c)
organów finansowych,

wyprowadzą na poszczególnych rachunkach (kontach) ogólne sumy księgowań w złotych dotychczasowych, za okres od 1 stycznia 1950 r. do 28 października 1950 r. włącznie. Jednostki budżetowe, dla których dzień 29 października 1950 r. był dniem operacyjnym - (np. urzędy celne) ustalą sumy księgowań za okres od 1 stycznia 1950 r. do dnia 29 października 1950 r. włącznie.

Ustalone sumy księgowań (§ 1), wyrażane w złotych dotychczasowych, należy po uprzednim uzgodnieniu podsumowań przeliczyć na złote nowe według stosunku 100 złotych dotychczasowych równe 3 złotym, mnożąc każdą sumę wynikową przez 3/100. Sumy uzyskane z przeliczeń należy wprowadzić na. poszczególne rachunki (konta) pod odpowiednimi sumami, wyrażonymi w złotych dotychczasowych - odmiennym atramentem.
Wierzytelności i zobowiązania (salda kasowe, pozostałości na rachunkach sum depozytowych, niewyrównane pozycje na rachunkach sum obrotowych, prowadzonych przez organa finansowe i inne), które zgodnie z przepisami, wydanymi w sprawie zmiany systemu pieniężnego, podlegają przeliczeniu według stosunku 100 złotych dotychczasowych równe 1 złotemu, należy - w związku z ich przeliczeniem według stosunku 100 złotych dotychczasowych równe 3 złotym (§ 2) - doprowadzić do właściwej wysokości przez przeniesienie różnic na rachunek pod nazwą "Różnice z przerachowania" otwarty w sumach obrotowych. Jednostki budżetu prowadzące rachunkowość na podstawie przepisów dla byłych związków samorządu terytorialnego - konto "Różnice z przerachowania" otworzą na rachunku "Dłużnicy i wierzyciele".
Sprawa przeliczeń księgowań na kartach kontowych podatkowych i w księgach bierczych zostanie uregulowana odrębnie.
Księgowania obrotów, dokonanych w dniach 30 i 31 października 1950 r., należy włączyć do księgowań za miesiąc listopad 1950 r.

Sumami początkowymi dla utrzymania ciągłości w księgowaniu będą, począwszy od dnia 30 października 1950 r., sumy z okresu sprzed 30 października 1950 r., przeliczone na nowe złote.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 30 października 1950 r.