§ 5. - Książeczki żeglarskie i listy załogi na polskich statkach morskich.

Monitor Polski

M.P.1971.44.283

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1972 r.
§  5.
1.
Wydanie książeczek żeglarskich osobom innym niż wymienione w § 4 może nastąpić w wypadkach uzasadnionych potrzebami związanymi z funkcjonowaniem lub obsługą statku - jedynie za zgodą Ministra Żeglugi - w odniesieniu do:
1)
pracowników jednostek organizacyjnych resortu żeglugi, mających odbyć podróż statkiem w celach inspekcyjnych, naukowo-badawczych lub dydaktycznych - na wniosek odpowiedniej jednostki organizacyjnej,
2)
mechaników gwarancyjnych stoczni krajowych - na wniosek dyrektora stoczni,
3)
obywateli polskich odbywających studia w szkołach wyższych w kraju i za granicą - w celu odbycia praktyk morskich przewidzianych programem nauczania - na wniosek rektora,
4)
specjalistów gospodarki rybnej kierowanych na czas określony do pracy na morskich statkach rybackich - na wniosek armatora.
2.
Urzędy morskie ustalają, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o wydanie książeczki żeglarskiej osobom wymienionym w ust. 1.
3.
Książeczkę żeglarską dla osób wymienionych w ust. 1 wydaje się na czas określonej podróży.
4.
Na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej resortu żeglugi Minister Żeglugi może zezwolić na wydanie książeczek żeglarskich na czas nieoznaczony następującym osobom spośród osób wymienionych w ust. 1 pkt 1: inspektorom technicznym i nawigacyjnym oraz pracownikom dydaktycznym szkół morskich.
5.
Książeczki żeglarskie wydane w trybie określonym w ust. 4 przechowują:
1)
armatorzy i rektorzy (dyrektorzy) szkół morskich - w odniesieniu do pracowników u nich zatrudnionych,
2)
urzędy morskie - w odniesieniu do pozostałych osób.