Kredytowanie akcji likwidacji odłogów i ugorów.

Monitor Polski

M.P.1951.A-26.327

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lutego 1951 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 marca 1951 r.
w sprawie kredytowania akcji likwidacji odłogów i ugorów.

Ustala się następujące zasady i warunki kredytowania akcji likwidacji odłogów i ugorów w czasie wiosennej akcji siewnej 1951 r.:
1.
Z kredytów przewidzianych na zagospodarowanie odłogów i ugorów wiosną 1951 r. korzystać mogą:
a)
spółdzielnie produkcyjne w przypadku, jeśli prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa - oddział państwowych ośrodków maszynowych i spółdzielni produkcyjnych) nie dysponuje odpowiednio wysoką pulą kredytów inwestycyjnych na likwidację odłogów,
b)
zespoły uprawowe,
c)
indywidualni mało- i średniorolni chłopi.
2.
Kredyt może być zużyty na:
a)
orkę i uprawę odłogów ł ugorów,
b)
zakup nawozów sztucznych,
c)
zakup ziarna siewnego.
3.
Kredyt może być udzielony w wysokości do:
a)
zł 360 na zagospodarowanie 1 ha odłogów,
b)
zł 240 na zagospodarowanie 1 ha ugorów.
4.
Kredyt będzie udzielany na okres 19 miesięcy.
5.
Decyzja przydzielania spółdzielniom produkcyjnym kredytów z terminem 19-miesięcznym należy do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa - oddział państwowych ośrodków maszynowych i spółdzielni produkcyjnych) po uprzednim uzgodnieniu z prezydium powiatowej rady narodowej (wydział rolnictwa i leśnictwa).
6.
Oprocentowanie kredytu na zagospodarowanie odłogów i ugorów wynosić będzie 2% w stosunku rocznym dla spółdzielni produkcyjnych i zespołów uprawowych oraz 3% w stosunku rocznym dla mało- i średniorolnych chłopów.
7.
Zespoły uprawowe, zorganizowane zgodnie z postanowieniami zarządzenia Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych, Administracji Publicznej oraz Ziem Odzyskanych z dnia 16 października 1948 r. (Dz. Urz. M. R. i R. R. Nr 27, poz. 114), oraz zespoły uprawowe, zorganizowane jako część składowa kół gromadzkich Związku Samopomocy Chłopskiej, zobowiązane są do przestrzegania następującego trybu postępowania przy korzystaniu z kredytu na zagospodarowanie odłogów i ugorów:
a)
na zabezpieczenie kredytu składany będzie skrypt dłużny podpisany przez trzech upoważnionych członków zespołu,
b)
wybór tych członków następuje na ogólnym zebraniu zespołu, z którego sporządza się protokół, zawierający: imiona i nazwiska oraz podpisy osób biorących udział w zebraniu - przystępujących do zespołu, upoważnienie wybranych trzech członków przez zespół do zaciągnięcia w imieniu zespołu kredytów i wykonania związanych z tym formalności, stwierdzenie, że wszyscy członkowie zespołu są zobowiązani do użycia kredytów zgodnie z przeznaczeniem oraz do terminowej ich spłaty,
c)
ogólne zebranie odbywa się w obecności przedstawiciela prezydium gminnej rady narodowej, który stwierdza zgodność protokołu z przebiegiem zebrania oraz autentyczność podpisów na protokole, jak również w obecności przedstawiciela oddziału gminnego Związku Samopomocy Chłopskiej.
8.
Na zabezpieczenie kredytu udzielonego zespołowi uprawowemu - Bank Rolny przyjmować będzie skrypty dłużne wystawione przez członków zespołu upoważnionych zgodnie z postanowieniami ust. 7 niniejszej instrukcji; do skryptu powinien być dołączony protokół, o którym mowa w ust. 7.
9.
Sposób zaciągania kredytu na zagospodarowanie odłogów i ugorów przez pozostałych kredytobiorców wymienionych w ust. 1 niniejszej instrukcji odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
10.
Prezydia gminnych rad narodowych są odpowiedzialne za celowe i najbardziej właściwe wykorzystanie kredytów zaciągniętych na akcję zagospodarowania odłogów i ugorów.
11.
Oddziały Banku Rolnego oraz gminne kasy spółdzielcze zobowiązane są do bieżącego informowania prezydiów wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych o przebiegu akcji kredytowej.
12.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 15 lutego 1951 r.