Koordynacja robót geodezyjnych.

Monitor Polski

M.P.1967.29.139

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 1967 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW I MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 4 maja 1967 r.
w sprawie koordynacji robót geodezyjnych.

Na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komisja Planowania przy Radzie Ministrów (Dz. U. z 1960 r. Nr 31, poz. 171 i z 1964 r. Nr 18, poz. 104) oraz § 1 ust. 1 pkt 1, § 3 ust. 2 i § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 40, poz. 182) i § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r. w sprawie właściwości niektórych organów administracji państwowej (Dz. U. z 1956 r. Nr 54, poz. 249 oraz z 1958 r. Nr 22, poz. 94 i Nr 71, poz. 347) zarządza się, co następuje:
1.
Roboty geodezyjne wykonywane na terenie województwa dla zaspokojenia potrzeb gospodarki narodowej w celu prawidłowego opracowania planu gospodarczego podlegają koordynacji, którą przeprowadza w porozumieniu z wojewódzką komisją planowania gospodarczego właściwa dla danego województwa delegatura Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, zwana dalej "delegaturą".
2.
Koordynacja robót geodezyjnych, o której mowa w ust. 1, obejmuje:
1)
ustalenie wieloletnich i rocznych zadań rzeczowych oraz podstawowych zadań na rok następny przy uwzględnieniu:
a)
hierarchii potrzeb i wyeliminowania robót geodezyjnych gospodarczo nieuzasadnionych,
b)
sposób zapewnienia wykonawstwa dla zgłoszonych potrzeb,
c)
możliwości produkcyjnych jednostek wykonawstwa geodezyjnego,
d)
najszerszego wykorzystania materiałów geodezyjnych istniejących i będących w toku opracowania bądź przewidzianych w najbliższym czasie do wykonania,
e)
postępowych i ekonomicznych metod pracy,
f)
najbardziej ekonomicznego wykorzystania środków finansowych,
2)
ustalenie wykonawców robót geodezyjnych,
3)
dostosowania ustaleń wymienionych w pkt 1 i 2 do postanowień uchwały o narodowym planie gospodarczym,
4)
korektę bieżącą ustaleń w zakresie zadań rzeczowych i wykonawców robót geodezyjnych,
5)
inicjowanie zawierania porozumień o współpracy branżowej.
1.
Państwowe jednostki gospodarcze i organy administracji państwowej oraz jednostki spółdzielcze, posiadające zapotrzebowanie na roboty geodezyjne na terenie województwa, zobowiązane są w terminie do dnia 15 maja każdego roku zgłosić do właściwej delegatury swoje potrzeby w zakresie robót geodezyjnych na rok najbliższy i przewidywane potrzeby na następny po nim rok kalendarzowy.
2.
Państwowe jednostki wykonawstwa geodezyjnego zobowiązane są zgłosić do dnia 15 maja każdego roku:
1)
do delegatury właściwej ze względu na siedzibę jednostki wykonawstwa geodezyjnego - bilans zaangażowania całkowitej mocy produkcyjnej na terenie poszczególnych województw na rok najbliższy i przewidywaną zdolność produkcyjną na następny po nim rok kalendarzowy,
2)
do delegatury właściwej ze względu na lokalizację roboty - zaangażowanie mocy produkcyjnej na terenie danego województwa.
3.
Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w trybie ustalonym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
4.
Jednostki wymienione w ust. 1 i 2 zobowiązane są powiadomić delegaturę o zmianach potrzeb w zakresie robót geodezyjnych oraz zdolności produkcyjnej, wynikających z postanowień uchwały o narodowym planie gospodarczym, w terminie dwóch tygodni po podjęciu tej uchwały.
1.
Wojewódzka komisja planowania gospodarczego na podstawie danych, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, ustala na wniosek delegatury hierarchię potrzeb.
2.
Ustalona hierarchia potrzeb stanowi dla delegatury podstawę do opracowania projektu wojewódzkiego programu robót geodezyjnych na najbliższy rok i podstawowych założeń na następny po nim rok kalendarzowy.
3.
Przy ustalaniu hierarchii potrzeb należy zapewnić wykonanie robót geodezyjnych dla realizacji zadań gospodarczych i inwestycji o znaczeniu ogólnokrajowym, w zakresie uzgodnionym przez zainteresowane resorty z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii.
4.
W trakcie opracowania wojewódzkiego programu robót geodezyjnych, o których mowa w ust. 2, delegatura w miarę potrzeby przeprowadza konsultację z zainteresowanymi jednostkami wymienionymi w § 2 ust. 1 i 2.
5.
W wojewódzkim programie robót geodezyjnych delegatura zapewnia do swej dyspozycji 5-10% rezerwę zdolności produkcyjnej przedsiębiorstw geodezyjnych, działających na terenie województwa, na ewentualne wykonanie szczególnie pilnych i ważnych gospodarczo robót geodezyjnych, których potrzeba wystąpi po zatwierdzeniu wojewódzkiego programu robót geodezyjnych na najbliższy rok.
1.
W dniach od 20 maja do 10 czerwca delegatura w porozumieniu z wojewódzką komisją planowania gospodarczego zwołuje konferencję koordynacyjną z udziałem zainteresowanych jednostek zgłaszających zapotrzebowania na roboty geodezyjne i jednostek wykonawczych, na której przedstawia projekt wojewódzkiego programu robót geodezyjnych i sposób jego realizacji.
2.
Delegatura może nie zwoływać konferencji koordynacyjnej, jeżeli wszystkie istotne problemy zostały rozstrzygnięte wcześniej w drodze konsultacji z zainteresowanymi jednostkami.
1.
Delegatura w ciągu 14 dni po zakończeniu konferencji koordynacyjnej opracowuje ostateczny projekt wojewódzkiego programu robót geodezyjnych i przedkłada do zatwierdzenia wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego.
2.
Wojewódzka komisja planowania gospodarczego zatwierdza wojewódzki program robót geodezyjnych na rok najbliższy i podstawowe założenia na następny po nim rok kalendarzowy w terminie do dnia 30 czerwca, a ewentualne zmiany w tym programie wynikające z postanowień uchwały o narodowym planie gospodarczym - w terminie czterech tygodni po podjęciu tej uchwały.
1.
Delegatura przesyła wyciągi z zatwierdzonego programu robót geodezyjnych w terminie do dnia 15 lipca:
1)
jednostkom, które zgłosiły zapotrzebowanie na roboty geodezyjne - w celu złożenia zamówień na roboty geodezyjne wskazanym jednostkom wykonawstwa geodezyjnego,
2)
jednostkom wykonawstwa geodezyjnego - w celu uwzględnienia przydzielonych robót w planach produkcyjnych.
2.
Zatwierdzony wojewódzki program robót geodezyjnych jest obowiązujący dla jednostek wykonawstwa geodezyjnego oraz dla ich jednostek nadrzędnych przy opracowaniu i zatwierdzaniu planów produkcyjnych.
Jednostki wykonawstwa geodezyjnego przedstawiają delegaturze zatwierdzone plany robót geodezyjnych w części określającej zadania rzeczowe w terminie dwóch tygodni po ich zatwierdzeniu.
1.
Jednostki, których zapotrzebowanie na roboty geodezyjne objęte zostało zatwierdzonym wojewódzkim programem robót geodezyjnych, przesyłają właściwej jednostce wykonawstwa geodezyjnego w terminie do dnia 31 sierpnia zamówienia na roboty geodezyjne bądź na dokumentację techniczno-kosztorysową robót objętych programem na najbliższy rok.
2.
Zamówienia na roboty geodezyjne przewidywane na następny rok kalendarzowy bądź na dokumentację techniczno-kosztorysową robót objętych programem podstawowych założeń na następny rok kalendarzowy jednostki określone w ust. 1 składają do dnia 31 grudnia.
1.
Wynikające dodatkowo w ciągu roku inne potrzeby lub zmiany zakresu bądź lokalizacji robót geodezyjnych zamieszczonych w wojewódzkim programie robót powinny być zgłoszone delegaturze, która przedstawi odpowiednie wnioski wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego dla wprowadzenia przez nią zmian w wojewódzkim programie robót geodezyjnych.
2.
O dokonanych zmianach w wojewódzkim programie robót geodezyjnych delegatura powiadamia zainteresowane jednostki wykonawstwa geodezyjnego w celu dokonania odpowiednich zmian w planach produkcyjnych tych jednostek.
3.
Zmiany zakresu bądź lokalizacji robót geodezyjnych, zgłoszonych w trybie § 2 ust. 1 i 2, posiadające pełne pokrycie w mocy produkcyjnej własnej resortowej służby geodezyjnej jednostki zgłaszającej i nie powodujące zmian w realizacji potrzeb zgłoszonych przez inne resorty, nie wymagają zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli w wyniku tych prac nie powstają osnowy lub mapy.
Zasady przeprowadzenia koordynacji robót geodezyjnych dla ustalenia rocznego (dwuletniego) wojewódzkiego programu robót geodezyjnych mają odpowiednie zastosowanie przy przeprowadzeniu koordynacji robót geodezyjnych dla ustalenia wieloletniego wojewódzkiego programu robót geodezyjnych.
Po zasięgnięciu opinii zainteresowanych resortów Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ustali, uwzględniając specyfikę robót geodezyjnych w poszczególnych resortach, szczegółowy zakres, sposób i tryb przeprowadzenia wieloletnich i rocznych koordynacji robót geodezyjnych oraz ustalenia wojewódzkiego programu robót.
Zgłoszenie zapotrzebowania na roboty geodezyjne stosownie do niniejszego zarządzenia nie zwalnia jednostek wykonawstwa geodezyjnego od obowiązku zgłaszania robót geodezyjnych w trybie przewidzianym w zarządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 8 grudnia 1959 r. w sprawie zgłaszania robót geodezyjnych i kartograficznych i przekazywania materiałów powstałych w wyniku tych robót organom podstawowej służby geodezyjnej i kartograficznej (Monitor Polski Nr 102, poz. 545).
Przepisy zarządzenia nie dotyczą:
1)
pomiarów astronomicznych, grawimetrycznych i magnetycznych dla potrzeb geodezji,
2)
prac z zakresu triangulacji państwowej,
3)
niwelacji państwowej I i II klasy,
4)
prac dla sporządzenia jednolitych map topograficznych kraju,
5)
pomiarów geodezyjnych, które stosownie do § 15 zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych wymienionego w § 12 nie podlegają obowiązkowi zgłaszania i przekazywania materiałów geodezyjnych organom państwowej służby geodezyjnej, jeżeli pomiary te mają być wykonane dla potrzeb resortu przez własną resortową służbę geodezyjną i w wyniku tych pomiarów nie powstają mapy.
Traci moc:
1)
zarządzenie nr 9 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 24 stycznia 1964 r. w sprawie koordynacji robót geodezyjnych oraz
2)
§ 3 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Prezesa Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii z dnia 10 stycznia 1956 r. w sprawie zasad zawierania umów o wykonanie robót geodezyjnych i kartograficznych (Monitor Polski Nr 5, poz. 40).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że w 1967 r. terminy, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, § 4 ust. 1, § 5 ust. 2, § 6 ust. 1 i § 8 ust. 1, przedłuża się o dwa miesiące.