Kontrola przestrzegania normatywu określającego średnią wielkość mieszkania w budownictwie mieszkaniowym rad narodowych i zakładów pracy.

Monitor Polski

M.P.1962.13.52

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lutego 1962 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW ORAZ GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 27 stycznia 1962 r.
w sprawie kontroli przestrzegania normatywu określającego średnią wielkość mieszkania w budownictwie mieszkaniowym rad narodowych i zakładów pracy.

Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) oraz w związku z uchwałą nr 364 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zatwierdzenia normatywów projektowania dla budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski z 1959 r. Nr 81, poz. 422 i Nr 89, poz. 484 oraz z 1961 r. Nr 26, poz. 124) zarządza się, co następuje:
Zadania inwestycyjne objęte rocznym lub wieloletnim planem inwestycyjnym mogą być realizowane pod warunkiem, że średnia wielkość mieszkania w budownictwie osiedlowym lub rozproszonym nie przekracza 44 m2 powierzchni użytkowej, zgodnie z pkt 6.3. normatywu projektowania mieszkań i budynków mieszkalnych wielorodzinnych w miastach i osiedlach, stanowiącego załącznik do uchwały nr 364 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zatwierdzenia normatywów projektowania dla budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski z 1959 r. Nr 81, poz. 422 i Nr 89, poz. 484 oraz z 1961 r. Nr 26, poz. 124), oraz § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury i Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 8 listopada 1961 r. w sprawie średniej wielkości mieszkania w rozproszonym budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym realizowanym przez rady narodowe i państwowe zakłady pracy (Dziennik Budownictwa Nr 4, poz. 13).
1.
Warunkiem podjęcia finansowania zadania inwestycyjnego jest złożenie przez inwestora łącznie z planem rzeczowo-finansowym oświadczenia (według załączonego wzoru) o średniej wielkości mieszkania w danym zadaniu inwestycyjnym.
2.
Bank kontroluje zgodność oświadczeń ze stanem faktycznym.
Bank obowiązany jest wstrzymać bądź nie podjąć finansowania zadań inwestycyjnych w razie stwierdzenia przekroczenia średniej wielkości mieszkania, o której mowa w § 1, jak również w razie ustalenia niezgodności stanu faktycznego ze złożonymi oświadczeniami.
Bank może finansować zadania inwestycyjne z przekroczeniem średniej wielkości mieszkania, o której mowa w § 1, po uzyskaniu przez inwestora i przedstawieniu w banku zezwolenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, wydanego w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej, a w razie konieczności przekroczenia średniej wielkości mieszkania do 47 m2 w zakresie budownictwa rozproszonego, w przypadkach przewidzianych w § 3 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury i Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 8 listopada 1961 r. - zezwolenia, o którym mowa w § 4 tego zarządzenia.
1.
Zobowiązuje się inwestorów do złożenia w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia zarządzenia oświadczeń co do zadań inwestycyjnych mieszkaniowego budownictwa osiedlowego, rozpoczętych przed wejściem w życie zarządzenia, a w przypadku, o którym mowa w § 4 - również dowodów stwierdzających uzyskanie odpowiedniego zezwolenia.
2.
Zobowiązuje się banki do niefinansowania zadań inwestycyjnych, w stosunku do których inwestorzy nie dopełnili obowiązku określonego w ust. 1.
Przepisy zarządzenia nie mają zastosowania do zadań inwestycyjnych mieszkaniowego budownictwa osiedlowego, dla których wstępny projekt urbanistyczny został zatwierdzony przed dniem 30 września 1959 r., a w zakresie objętym uchwałą nr 104 Rady Ministrów z dnia 11 marca 1961 r. w sprawie zmian w normatywie projektowania mieszkań i budynków mieszkalnych wielorodzinnych w miastach i osiedlach (Monitor Polski Nr 26, poz. 124) przed dniem 15 kwietnia 1961 r. oraz do zadań inwestycyjnych budownictwa rozproszonego rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1963 r.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

OŚWIADCZENIE