Kontraktacja zbóż.

Monitor Polski

M.P.1971.42.265

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1971 r.

UCHWAŁA Nr 142
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 lipca 1971 r.
w sprawie kontraktacji zbóż.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Kontraktacją objęte są następujące rodzaje zbóż: pszenica, żyto, jęczmień browarny, jęczmień i owies do przetwórstwa oraz gryka.
2.
Umowy kontraktacji zbóż mogą być zawierane z rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi, kółkami rolniczymi, prowadzącymi indywidualne gospodarstwa rolne, a w odniesieniu do jęczmienia browarnego - również z państwowymi gospodarstwami rolnymi.
3.
Rozmiary i rejony kontraktacji ustalać będzie Minister Rolnictwa na wniosek Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
4.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu może zezwolić na przyjmowanie mieszanek zbóż kłosowych na poczet zawartych umów kontraktacji zbóż, z zachowaniem przywilejów przysługujących przy dostawach zbóż kontraktowanych, wynikających z przepisów uchwały.
5.
Kontraktację zbóż prowadzić będzie Centrala Przemysłu Zbożowo Młynarskiego "PZZ" lub na jej zlecenie - i spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
1.
Minimum sprzedaży zbóż z 1 zakontraktowanego ha gruntu ustala się na podstawie wskaźnika bonitacji gruntów ornych w gospodarstwie następująco:
1)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji powyżej 1,1 - 15 q/ha,
2)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji powyżej 1 do 1,1 - 12 q/ha,
3)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji powyżej 0,8 do 1,0 - 10 q/ha,
4)
dla gospodarstw o wskaźniku bonitacji 0,8 i poniżej - 8 q/ha.
2.
Wskaźnik bonitacji określa się, dzieląc liczbę ha przeliczeniowych przez liczbę ha fizycznych gruntów ornych gospodarstw.
3.
Ustalenia liczby ha przeliczeniowych gruntów ornych gospodarstwa dokonuje się przy zastosowaniu następujących mnożników:
1 ha gruntów ornych klasyRówna się ha przeliczeniowych
I1,8
II1,6
IIIa 1,25
III1,2
IIIb 1,15
IVa 1,05
IV1,0
IVb 0,95
V0,8
VI0,5
4.
Minimum sprzedaży gryki z 1 zakontraktowanego ha gruntu ustala się w wysokości 6 q.
5.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu może w uzasadnionych wypadkach obniżyć w poszczególnych rejonach kraju minimum sprzedaży określone w ust. 1 i 4.
6.
Dane o powierzchni gruntów ornych gospodarstw objętych kontraktacją ustalać należy na podstawie urzędowej ewidencji gruntów, prowadzonej w biurach gromadzkich rad narodowych.
7.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu określi tryb ustalania i przekazywania przez biura gromadzkich rad narodowych danych wymienionych w ust. 6 instytucjom kontraktującym.
1.
Prowadzącym indywidualne gospodarstwa rolne, rolniczym spółdzielniom produkcyjnym oraz kółkom rolniczym, które zakontraktują pod uprawę zbóż konsumpcyjnych co najmniej 20% obszaru gruntów ornych gospodarstwa i wykonają ustalone w umowie minimum dostawy, przysługuje premia w gotówce w wysokości 50 zł za każde 100 kg zboża sprzedanego ponad ilości wynikające z minimum dostawy przypadającej z 20% obszaru gruntów ornych gospodarstwa.
2.
Do obszaru gruntów ornych gospodarstw rolnych wlicza się grunty własne, grunty dzierżawione, jak również grunty Państwowego Funduszu Ziemi i inne, będące w zagospodarowaniu lub użytkowaniu, zarejestrowane w urzędowej ewidencji gruntów.
1.
Producenci kontraktujący zboże mają prawo zakupu nawozów mineralnych w ilościach określonych przez Ministra Rolnictwa na warunkach bezprocentowego kredytu towarowego. Wysokość kredytu towarowego ustalana będzie w granicach wartości nawozów przysługujących z tytułu zawartej umowy kontraktacyjnej.
2.
Jeżeli nawozy mineralne, które producent nabywa z tytułu zawartej umowy kontraktacyjnej na warunkach bezprocentowego kredytu towarowego, są sprzedawane w pełnych workach pakowanych fabrycznie i wskutek tego powstanie nadwyżka w stosunku do ilości nawozów wynikających z umowy, sumę bezprocentowego kredytu towarowego ustala się w wysokości odpowiadającej wartości nawozów zawartych w zakupionych pełnych workach.
1.
Producentom, którzy w sposób należyty wykonali zobowiązania wynikające z zawartych umów kontraktacji zbóż, przysługuje bonifikata od cen nawozów mineralnych zakupionych w ramach uprawnień wynikających z kontraktacji zbóż w wysokości 40%, niezależnie od sezonowych obniżek cen na nawozy.
2.
Bonifikatą od cen objęte będą nawozy zakupione przez producenta zarówno w ramach bezprocentowego kredytu towarowego (§ 4), jak i za gotówkę.
1.
Spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" zobowiązane są do zorganizowania odbioru i nieodpłatnego transportu kontraktowanych zbóż bezpośrednio od producentów, którzy zgłoszą jednorazową sprzedaż co najmniej 3 ton zboża ze swego gospodarstwa.
2.
Koszty związane z transportem zbóż bezpośrednio od producentów będą refundowane spółdzielniom wymienionym w ust. 1 przez przedsiębiorstwa zgrupowane w Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ".
Minister Finansów zapewni spółdzielniom zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska":
1)
bezprocentowy kredyt bankowy na sprzedaż nawozów mineralnych producentom kontraktującym zboża,
2)
środki finansowe z budżetu Państwa na wyrównanie bonifikat od cen nawozów, udzielanych producentom z tytułu kontraktacji zbóż (§ 5).
1.
Minister Rolnictwa zapewni producentom kontraktującym odpowiednią ilość nasion zbóż w celu przeprowadzenia planowego odnowienia materiału siewnego.
2.
Nasiona gryki dostarczać będzie producentom Centrala Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ".
W zakresie innych spraw związanych z kontraktacją zbóż, a nie uregulowanych odmiennie niniejszą uchwałą, mają odpowiednio zastosowanie przepisy uchwały nr 155 Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1961 r. w sprawie zasad, zakresu i podstawowych kierunków kontraktacji produkcji roślinnej.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 379 Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1966 r. w sprawie kontraktacji zbóż, zmieniona uchwałami nr 253 z dnia 12 sierpnia 1968 r., nr 182 z dnia 1 października 1969 r. oraz nr 115 z dnia 28 lipca 1970 r.,
2)
uchwała nr 232 Rady Ministrów z dnia 24 lipca 1968 r. w sprawie poprawy warunków kontraktacji gryki,
3)
uchwała nr 66 Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1971 r. w sprawie kontraktacji zbóż (Monitor Polski Nr 21, poz. 137),
4)
decyzja nr 94 Prezydium Rządu z dnia 10 sierpnia 1970 r. w sprawie przyjmowania mieszanek zbóż kłosowych na poczet zawartych umów kontraktacji zbóż.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Rolnictwa, Finansów, Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz Prezesowi Zarządu Głównego Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1972 r.