Konsulowie honorowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Monitor Polski

M.P.1986.13.93

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 22 kwietnia 1986 r.
w sprawie konsulów honorowych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Na podstawie § 8 pkt 4 i § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 maja 1974 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 21, poz. 121 i z 1984 r. Nr 44, poz. 230), w związku z art. 5 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 9, poz. 34) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "konsulu honorowym", rozumie się przez to honorowego konsula generalnego, konsula, wicekonsula oraz agenta konsularnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
1. 
Rangę, okręg konsularny oraz zakres funkcji konsula honorowego określa Minister Spraw Zagranicznych w akcie powołania.
2. 
Do powoływania konsulów honorowych stosuje się odpowiednio przepisy określające tryb mianowania kierowników urzędów konsularnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
3. 
Akt powołania wręcza konsulowi honorowemu kierownik terytorialnie właściwego przedstawicielstwa dyplomatycznego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po złożeniu przez niego pisemnego oświadczenia o przyjęciu obowiązków konsula honorowego. Konsul honorowy może rozpocząć wykonywanie swych funkcji po uzyskaniu exequatur państwa przyjmującego.
Okręg konsularny konsula honorowego nie obejmuje siedziby urzędu konsularnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Konsul honorowy jest zobowiązany do ścisłego współdziałania przy wykonywaniu powierzonych mu funkcji z kierownikiem terytorialnie właściwego urzędu konsularnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
1. 
Konsul honorowy przestaje wykonywać swoje funkcje w razie:
1)
wręczenia aktu odwołania podpisanego przez Ministra Spraw Zagranicznych,
2)
cofnięcia exequatur przez państwo przyjmujące,
3)
złożenia pisemnej rezygnacji kierownikowi terytorialnie właściwego przedstawicielstwa dyplomatycznego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2. 
O przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 3 kierownik przedstawicielstwa dyplomatycznego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zawiadamia niezwłocznie właściwy organ państwa przyjmującego.
Z tytułu wykonywania swych funkcji konsul honorowy:
1)
nie otrzymuje wynagrodzenia,
2)
nie nabywa uprawnień przewidzianych przez polskie przepisy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Konsul honorowy ponosi koszty związane z wykonywaniem swych funkcji, w tym koszty najmu lokalu oraz zatrudnianego przez siebie personelu.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.