Kolumbia-Polska. Memorandum o Porozumieniu o wojskowo-przemysłowej współpracy technicznej. Bogota.2010.07.29.

Monitor Polski

M.P.2010.95.1086

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 sierpnia 2010 r.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Obrony Narodowej Republiki Kolumbii o wojskowo-przemysłowej współpracy technicznej,
podpisane w Bogocie dnia 29 lipca 2010 r.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU

MIĘDZY

MINISTREM OBRONY NARODOWEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A

MINISTREM OBRONY NARODOWEJ REPUBLIKI KOLUMBII

O

WOJSKOWO-PRZEMYSŁOWEJ WSPÓŁPRACY TECHNICZNEJ

Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Obrony Narodowej Republiki Kolumbii, zwani dalej "Stronami",

- uwzględniając to, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydent Republiki Kolumbii podpisali w 2002 r. Wspólną Deklarację,

- uznając kooperację w dziedzinie obronności za istotny element bezpieczeństwa i stabilizacji o szczególnym znaczeniu dla współpracy;

- podkreślając wzajemne porozumienie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Kolumbii i potrzebę rozwoju wszechstronnej współpracy, zwłaszcza w ważnej dziedzinie przemysłu obronnego,

Postanowili, co następuje:

Cel

Strony pragną stworzyć międzyinstytucjonalną strukturę do rozwoju współpracy w dziedzinie konwencjonalnej technologii obronnej w celu wzmocnienia zdolności obronnych poprzez lepsze wykorzystanie istniejących zasobów. W tym względzie i mając na celu wzmocnienie zdolności przemysłu obronnego Strony będą podejmować starania w zakresie promocji współpracy w badaniach, rozwoju, produkcji, nowych technologii i dostępu do materiałów obronnych.

Obszary współpracy

Współpraca między Stronami będzie obejmować, między innymi, następujące obszary:

2.1
Transfer technologii i wsparcie techniczne dla potrzeb wytwarzania uzbrojenia, amunicji i materiałów wybuchowych;
2.2
Sprawy związane z funkcjonowaniem organów związanych z obronnością w obu Państwach oraz dialog między wojskowymi instytucjami badawczymi;
2.3
Współpracę w dziedzinie wzajemnego wykorzystania umiejętności w obszarze badań i oceny związanych z obronnością;
2.4
Wymianę informacji i opinii w dziedzinie polityki zbrojeniowej;
2.5
Badania i rozwój dla potrzeb produkcji i dostęp do materiałów obronnych, wspierane przez inicjatywy obydwu Stron zmierzające do zwiększenia udziału przemysłów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kolumbii.

Środki współpracy

Współpraca określona w artykule 2 będzie przeprowadzana na podstawie szczegółowych porozumień zawieranych przez upoważnionych przedstawicieli Stron. Współpraca ta będzie wykonywana zgodnie z prawem Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Kolumbii.

Kwestie administracyjne

Organami właściwymi w sprawie koordynacji i nadzoru nad wykonywaniem niniejszego Memorandum o Porozumieniu są:

- ze Strony Rzeczypospolitej Polskiej: Minister Obrony Narodowej we współpracy z ministrem właściwym do spraw gospodarki;

- ze Strony Republiki Kolumbii: Minister Obrony Narodowej i Generalne Dowództwo Sił Zbrojnych.

Bezpieczeństwo

Strony zgadzają się, że działania podejmowane na podstawie niniejszego Memorandum będą podlegały przepisom odrębnej umowy o ochronie informacji niejawnych.

Sprzedaż na rzecz stron trzecich

6.1
Sprzedaż na rzecz stron trzecich wspólnie uzyskanych opracowań i sprzętu będzie wymagała uprzedniej zgody obu Stron.
6.2
Udzielanie licencji na produkcję wspólnie uzyskanych opracowań i sprzętu w trzecim państwie będzie wymagała zgody obu Stron.
6.3
Dostęp państw trzecich do opracowań i sprzętu wspólnie uzyskanego na mocy niniejszego Memorandum o Porozumieniu będzie regulowany przez odrębne porozumienia.

Zobowiązania finansowe

Niniejsze Memorandum o Porozumieniu nie stwarza zobowiązań finansowych dla Stron oprócz tych, które dotyczą niezbędnych kosztów administracyjnych wykonywania niniejszego Memorandum o Porozumieniu.

Spotkania i wymiana informacji

8.1
Strony, jeżeli będzie to możliwe, będą przeprowadzać coroczne spotkania naprzemiennie w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Kolumbii pod przewodnictwem państwa goszczącego w celu określenia i uszczegółowienia obszarów współpracy oraz przygotowania i zatwierdzenia harmonogramów prac.
8.2
Jeżeli coroczne spotkanie nie będzie mogło być przeprowadzone, Strony wymienią niezbędne informacje poprzez organy, o których mowa w artykule 4.

Rozstrzyganie sporów

Wszelkie spory dotyczące interpretacji lub wykonywania postanowień niniejszego Memorandum o Porozumieniu będą rozstrzyganie wyłącznie poprzez bezpośrednie konsultacje między Stronami i we wszystkich przypadkach powinny być rozwiązywane w drodze wzajemnego porozumienia.

Postanowienia końcowe

10.1
Niniejsze Memorandum o Porozumieniu wejdzie w życie 30 dni po jego podpisaniu.
10.2
Niniejsze Memorandum o Porozumieniu jest zawarte na czas nieokreślony. Może być ono wypowiedziane przez każdą ze Stron w drodze pisemnej notyfikacji. W takim przypadku Memorandum o Porozumieniu utraci moc 6 miesięcy od dnia otrzymania takiej notyfikacji.
10.3
Niniejsze Memorandum o Porozumieniu może być zmienione w każdym czasie w drodze wzajemnej pisemnej zgody Stron. W takim przypadku ustęp 1 będzie odpowiednio stosowany.
10.4
Wypowiedzenie lub wygaśnięcie niniejszego Memorandum o Porozumieniu nie będzie miało wpływu na szczegółowe porozumienia, o których mowa w artykule 3.

Sporządzono w Bogotá D.C. dnia 07-29-2010 w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, angielskim i hiszpańskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie jakiejkolwiek rozbieżności dotyczącej ich interpretacji tekst sporządzony w języku angielskim będzie uznany za rozstrzygający.