Jednolite warunki gwarancyjne dotyczące towarów niepełnowartościowych i używanych, wprowadzonych do obrotu rynkowego po obniżonej cenie.

Monitor Polski

M.P.1986.15.101

Akt utracił moc
Wersja od: 6 czerwca 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 7 maja 1986 r.
w sprawie jednolitych warunków gwarancyjnych dotyczących towarów niepełnowartościowych i używanych, wprowadzonych do obrotu rynkowego po obniżonej cenie.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 8 pkt 1 uchwały nr 71 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży detalicznej towarów oraz ogólnych warunków gwarancyjnych dotyczących towarów trwałego użytku sprzedawanych przez jednostki handlu uspołecznionego (Monitor Polski Nr 21, poz. 118) zarządza się, co następuje:
Ustala się jednolite warunki gwarancyjne dotyczące niepełnowartościowych i używanych towarów trwałego użytku wprowadzonych do obrotu rynkowego po obniżonej cenie w uspołecznionym handlu detalicznym.
1.
Za towar niepełnowartościowy w rozumieniu zarządzenia uważa się wyrób nowy i nie używany, należący do grupy wyrobów objętych obowiązkową gwarancją, spełniający podstawową funkcję użytkową zgodnie ze swoim przeznaczeniem i konstrukcją, którego wygląd zewnętrzny lub cechy użytkowe (funkcjonalne) albo w obu tych przypadkach łącznie, na skutek uszkodzeń powstałych po wydaniu towaru do obrotu przez producenta, uległy pogorszeniu w stosunku do wyrobu pełnowartościowego.
2.
Za towar używany w rozumieniu zarządzenia uważa się wyrób należący do grupy wyrobów objętych obowiązkową gwarancją, którego wygląd zewnętrzny lub cechy użytkowe uległy pogorszeniu w stosunku do właściwości wyrobu nowego i pełnowartościowego w wyniku normalnego używania oraz ewentualnych uszkodzeń i który pochodzi ze zwrotu do jednostki handlu uspołecznionego w związku z realizacją uprawnień z tytułu gwarancji lub rękojmi pogwarancyjnej.
1.
Cena towaru niepełnowartościowego lub używanego powinna być obniżona w stosunku do ceny takiego samego towaru pełnowartościowego lub nowego proporcjonalnie do obniżenia wartości towaru niepełnowartościowego lub używanego.
2.
Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady powodujące obniżenie wartości towaru niepełnowartościowego lub używanego (ust.1), jeżeli wykazał istnienie tych wad w dokumencie gwarancyjnym.
1.
Przy sprzedaży towaru niepełnowartościowego sprzedawca określa zgodnie z postanowieniami przepisu § 3 ust. 2 zakres, w jakim następuje ograniczenie odpowiedzialności w gwarancji udzielonej na pełnowartościowy towar tego samego rodzaju.
2.
Przy sprzedaży towaru używanego sprzedawca udziela gwarancji, z uwzględnieniem postanowień przepisu § 3 ust. 2, na okres:
1)
nie krótszy niż 2/3 terminu gwarancji przewidzianego dla pełnowartościowego towaru tego samego rodzaju - jeżeli obniżenie ceny wynosi do 25%,
2)
nie krótszy niż połowa terminu gwarancji przewidzianego dla pełnowartościowego towaru tego samego rodzaju - jeżeli obniżenie ceny wynosi ponad 25% do 50%.
3.
W razie sprzedaży towaru niepełnowartościowego lub używanego, którego cena została obniżona o ponad 50%, sprzedawca nie ma obowiązku udzielania gwarancji. W takim przypadku wady towaru wymienia się w dowodzie sprzedaży.
Towar niepełnowartościowy i używany nie podlega wymianie.
W zakresie nie uregulowanym zarządzeniem stosuje się przepisy uchwały nr 71 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży detalicznej towarów oraz ogólnych warunków gwarancyjnych dotyczących towarów trwałego użytku, sprzedawanych przez jednostki handlu uspołecznionego (Monitor Polski Nr 21, poz. 118).
Tekst zarządzenia powinien być podany do wiadomości kupujących w każdym miejscu sprzedaży towarów niepełnowartościowych lub używanych przez umieszczenie go na stałe w miejscu swobodnie dostępnym.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.