Interpretacja przepisów § 12 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 grudnia 1949 r. o księgach handlowych i podatkowych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-127.1567

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 listopada 1950 r.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 listopada 1950 r.
w sprawie interpretacji przepisów § 12 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 grudnia 1949 r. o księgach handlowych i podatkowych.

W związku z licznymi zapytaniami co do sposobu rozumienia przepisów § 12 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 grudnia 1949 r. o księgach handlowych i podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 502) wyjaśnia się, co następuje:
1)
Ewidencja zakupów, dokonanych u dostawców z gospodarki uspołecznionej i dostawców z gospodarki nieuspołecznionej, jak również ewidencja obrotów, dokonanych z odbiorcami z gospodarki uspołecznionej oraz nieuspołecznionej, prowadzona być może w sposób księgowy lub pozaksięgowy.
2)
Jako ewidencję księgową rozumieć należy zapisy na kontach księgowości głównej lub kontach księgowości pomocniczej.
3)
Zapisy w księgowości na kontach dostawców i odbiorców, podzielonych na dostawców i odbiorców z gospodarki uspołecznionej i nieuspołecznionej, spełniają całkowicie wymogi powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Skarbu niezależnie od przyjętej techniki księgowania (w księgach oprawnych, na kontach przebitkowych itp.).
4)
Ewidencja pozaksięgowa prowadzona być może w zestawieniach o formie dowolnej, pod warunkiem jednak, że spełniać będzie wymagania § 12 ust. 4 wspomnianego rozporządzenia Ministra Skarbu.