Rozdział 2 - W zakresie organizacji prac normalizacyjnych. - Intensyfikacja i zapewnienie rozwoju działalności normalizacyjnej.

Monitor Polski

M.P.1960.78.359

Akt utracił moc
Wersja od: 17 października 1960 r.

II.

W zakresie organizacji prac normalizacyjnych.

§  4.
1.
W celu prowadzenia prac normalizacyjnych w zakresie norm państwowych i resortowych (branżowych), w szczególności:

- opracowywania programów i projektów planu prac normalizacyjnych w danej branży,

- prowadzenia lub organizowania prac badawczych stanowiących podstawę dla przyszłych norm,

- opracowywania lub organizowania opracowywania projektów norm państwowych i resortowych (branżowych),

- badania skutków technicznych i ekonomicznych norm i zbierania materiałów do nowelizacji norm,

właściwi ministrowie powierzą funkcje ośrodków normalizacyjnych dla określonej branży wytypowanym instytucjom (ośrodki branżowe).

2.
Dla tematyki normalizacyjnej określonej branży (zagadnienia), w której jest zainteresowanych szereg zjednoczeń lub resortów, powołuje się branżowe ośrodki centralne - jako wiodące.
3.
Dla tematyki wielobranżowej lub międzybranżowej specjalistycznej mogą być powoływane międzybranżowe ośrodki centralne o charakterze wiodącym.
§  5.
1.
Ośrodek normalizacyjny odpowiada za właściwy rozwój normalizacji w wyznaczonej dziedzinie, koordynuje w tym zakresie działalność zainteresowanych jednostek organizacyjnych niezależnie od ich administracyjnego podporządkowania i formy własności. Jednostki te mają obowiązek ścisłej współpracy z ośrodkiem, w szczególności w zakresie opracowywania i wprowadzania norm w życie.
2.
Szczegółowe zadania i zakres działania ośrodków branżowych określą zarządzenia właściwych ministrów wydane w porozumieniu z Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
§  6.
W stosunku do istniejących ośrodków normalizacyjnych ministrowie zarządzą przeprowadzenie analizy ich działalności pod kątem widzenia prawidłowości organizacji i wystarczalności środków przewidzianych na normalizację oraz wydadzą polecenia usunięcia stwierdzonych uchybień i braków.
§  7.
Dla branż nie objętych zakresem działania żadnego z istniejących ośrodków właściwi ministrowie powierzą funkcje ośrodków branżowych wytypowanym instytutom, biurom konstrukcyjnym lub przedsiębiorstwom produkcyjnym.
§  8.
Ministrowie powierzą właściwym branżowo zjednoczeniom lub innym jednostkom nadrzędnym przedsiębiorstw produkcyjnych obowiązek nadzoru nad działalnością normalizacyjną w określonej branży, w rozumieniu uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. o współpracy i koordynacji branżowej (Monitor Polski Nr 56, poz. 268), dopilnowania właściwego zorganizowania tej działalności, zapewnienia odpowiednich środków, czuwania nad jej właściwym rozwojem i wykorzystaniem oraz obowiązek przeprowadzania kontroli stosowania norm.
§  9.
Dla wykonania zadań wymienionych w § 4 i § 8, jak również dla właściwego prowadzenia działalności normalizacyjnej właściwi ministrowie zapewnią odpowiednią obsadę osobową, zarówno ilościowo, jak i pod względem kwalifikacji, oraz zaszeregowanie normalizatorów w zjednoczeniach (jednostkach równorzędnych), instytutach, biurach konstrukcyjnych, technologicznych, biurach projektów i przedsiębiorstwach produkcyjnych.
§  10.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) uruchomią działalność normalizacyjną w podległych im jednostkach organizacyjnych opierając się na wytycznych w sprawie organizacji działalności normalizacyjnej w drobnej wytwórczości, wydanych przez Komitet Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z Polskim Komitetem Normalizacyjnym.