Instrukcja Nr 1 w sprawie pierwszej sesji rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-57.653

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1950 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1950 r.
INSTRUKCJA Nr 1 w sprawie pierwszej sesji rad narodowych.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala:
Do czasu przeprowadzenia wyborów, przewidzianych w art. 2 ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej, działają nadal rady narodowe istniejące w gminach, miastach, dzielnicach m.st. Warszawy i m. Łodzi, powiatach i województwach, stosując w swej działalności przepisy ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej.
Dotychczasowy przewodniczący każdej z rad narodowych zwoła pierwszą sesję według terminarza, który ustali Prezydium Rządu za zgodą Prezydenta Rzeczypospolitej jako Przewodniczącego Rady Państwa.
Zwołujący sesję zawiadamia niezwłocznie o zwołaniu:
1)
Rady Narodowej w m.st. Warszawie i w m. Łodzi oraz wojewódzkich rad narodowych - Kancelarię Rady Państwa i Prezydium Rady Ministrów;
2)
powiatowych rad narodowych oraz miast stanowiących powiaty miejskie - prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej;
3)
innych miejskich rad narodowych oraz gminnych rad narodowych - prezydium właściwej powiatowej rady narodowej;
4)
dzielnicowych rad narodowych w m.st. Warszawie i w m. Łodzi - Prezydium Rady Narodowej w Warszawie i w Łodzi.
Pierwszej sesji należy nadać charakter, odpowiadający przełomowemu znaczeniu doniosłej reformy ustrojowej. Termin i miejsce otwarcia sesji należy podać do publicznej wiadomości, - udostępniając masom pracującym obecność na sesji.
Pierwszą sesję rady narodowej otwiera dotychczasowy jej przewodniczący, który zarządza wybór przewodniczącego i sekretarza obrad rady narodowej.
Przewodniczący obrad przedkłada radzie narodowej do uchwalenia projekt porządku obrad. Projekt ten powinien obejmować:
1)
referat o zadaniach i funkcjonowaniu terenowych organów jednolitej władzy państwowej,
2)
uchwalenie tymczasowego regulaminu obrad rady narodowej,
3)
wybór prezydium rady narodowej.
Referat o zadaniach i funkcjonowaniu terenowych organów jednolitej władzy państwowej wygłoszą na posiedzeniu rady narodowej przedstawiciele tych władz, które według § 3 należy zawiadomić o zwołaniu sesji.
Rada Narodowa uchwala na pierwszej sesji tymczasowy regulamin obrad na podstawie ramowego regulaminu ustalonego przez Radę Państwa.
Przy wyborze prezydium rady narodowej stosuje się przepis art. 13 ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej. Liczbowy skład prezydium, które ma być wybrane i sposób dokonania wyboru określa Instrukcja Nr 2.
Z przebiegu pierwszej sesji rady narodowej należy sporządzić protokół, który podpisują przewodniczący i sekretarz obrad rady narodowej. Odpis protokółu przesyła przewodniczący prezydium rady narodowej - do prezydium rady narodowej wyższego stopnia, a przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi - do Kancelarii Rady Państwa i do Prezydium Rady Ministrów.
Wybrane przez radę narodową prezydium powinno niezwłocznie po zakończeniu pierwszej sesji rady narodowej rozpocząć swoją ustawowo określoną działalność i przystąpić do zorganizowania wydziałów (oddziałów, urzędów, referatów) na zasadach określonych Instrukcją Nr 3.

W szczególności prezydia rad narodowych niezwłocznie po wybraniu powołują kierowników wydziałów, zgodnie z przepisami Instrukcji Nr 2, a gdyby nie było możliwe powołanie kierownika wydziału - powierzają pełnienie obowiązków kierownika członkowi Prezydium albo jednemu z pracowników.

Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów.