Część 1 - PRZEPISY OGÓLNE. - Gospospodarowanie funduszami celowymi.

Monitor Polski

M.P.1968.20.131

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1968 r.

CZĘŚĆ  I.

PRZEPISY OGÓLNE.

Przepisy wstępne.

§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady gospodarowania funduszami celowymi, o których mowa w ust. 2 i 3, zwanymi dalej "funduszami".
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się do funduszów utworzonych na podstawie ustaw lub przez Radę Ministrów na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 221 i z 1963 r. Nr 28, poz. 164), wymienionych w załączniku nr 1.
3.
Przepisy ogólne zarządzenia (część I) stosuje się do funduszów wymienionych w załączniku nr 2 w zakresie nie uregulowanym w aktach o ich utworzeniu.
§  2.
Przy finansowaniu inwestycji i kapitalnych remontów z funduszów obowiązują przepisy w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych.
§  3.
1.
Fundusz przeznaczony jest wyłącznie na cele określone w akcie o utworzeniu funduszu.
2.
Środki pieniężne funduszu nie wydatkowane w roku budżetowym przechodzą na rok następny, o ile akt o utworzeniu funduszu nie stanowi inaczej.
3.
Fundusz może być zasilany dotacją z budżetu lub z innych źródeł na warunkach określonych w akcie o utworzeniu funduszu. Dotacja może stanowić uzupełnienie funduszu lub może mieć charakter dotacji celowej, przeznaczonej na ściśle określone zadania.
§  4.
1.
W razie likwidacji funduszu, akt o jego likwidacji stanowi dla oddziału banku podstawę do zamknięcia w wyznaczonym terminie rachunku bankowego funduszu.
2.
Środki pozostałe po dokonaniu rozliczeń likwidacyjnych funduszu podlegają przekazaniu do budżetu lub na inne cele zgodnie z aktem likwidacji funduszu w terminie określonym w tym akcie.

Dysponenci funduszu.

§  5.
1.
Fundusz gromadzi się na odrębnym rachunku bankowym w Narodowym Banku Polskim.
2.
Podstawą do otwarcia rachunku bankowego funduszu jest zawiadomienie oddziału banku przez dysponenta funduszu o zatwierdzeniu planu funduszu.
§  6.
1.
Jednostka (jednostki), której akt o utworzeniu funduszu powierza zarząd całym funduszem lub którą ustanawia dysponentem, jest dysponentem głównym.
2.
Jednostka, którą akt o utworzeniu funduszu upoważnia do gospodarowania częścią funduszu, jest dysponentem niższego stopnia.
3.
Dysponenci główni mogą wyznaczać dysponentów niższego stopnia, jeżeli zezwala na to akt o utworzeniu funduszu.
4.
Przy wyznaczaniu dysponentów niższego stopnia mają odpowiednie zastosowanie przepisy o rachunkowości budżetowej.
§  7.
Podstawą dokonywania przez dysponenta wypłat z rachunku bankowego funduszu jest zatwierdzony plan funduszu.

Planowanie finansowe.

§  8.
1.
Plan funduszu, obejmujący wszystkie dochody i wydatki określone w akcie o utworzeniu funduszu łącznie ze stanem środków na początek i koniec roku, opracowuje się na okres roku budżetowego.
2.
Podstawą opracowania planu funduszu są wytyczne ustalone przez:
1)
Ministra Finansów - w zakresie funduszów budżetu centralnego,
2)
wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej - w zakresie funduszu budżetu terenowego,

przy uwzględnieniu wniosków nadesłanych przez ministerstwa oraz wydziały (jednostki równorzędne) prezydiów rad narodowych.

3.
Przy ustalaniu wytycznych oraz przy zgłaszaniu wniosków, o których mowa w ust. 2, należy brać pod uwagę zadania określone w akcie o utworzeniu funduszu, a w szczególności zadania, które powinny być finansowane z funduszu w okresie budżetowym, oraz zadania i wskaźniki rzeczowe, o ile są one ustalane w narodowym planie gospodarczym.
4.
Jeżeli akt o utworzeniu funduszu przewiduje dotacje z budżetu, wytyczne do planowania (ust. 3) powinny określać rodzaje dotacji uwzględniając ich podział na:
1)
dotacje stanowiące uzupełnienie funduszu (wyrównawcze),
2)
dotacje przeznaczone na wykonanie określonych zadań (celowe).
5.
Na podstawie otrzymanych wytycznych, o których mowa w ust. 2, dysponenci główni ustalają wytyczne dla dysponentów niższego stopnia (§ 6 ust. 2).
6.
Do planu funduszu załącza się:
1)
uzasadnienie dochodów,
2)
uzasadnienie wydatków z wyodrębnieniem środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji oraz funduszu płac, jeżeli z funduszu celowego mają być finansowane płace,
3)
wykaz przewidywanych pozostałości materiałów zakupionych z funduszu oraz stan należności i zobowiązań na początek i koniec roku.
7.
Wzory planów funduszu ustalają przepisy o opracowywaniu projektu budżetu (nota budżetowa).
8.
Plan funduszu stanowi załącznik do budżetu.
§  9.
Dysponenci funduszów wykazują w planach i w sprawozdawczości poszczególne rodzaje dochodów i wydatków według podziałek określonych w przepisach o klasyfikacji dochodów i wydatków budżetowych.
§  10.
1.
Ministerstwo Finansów po uchwaleniu przez Radę Ministrów projektu budżetu Państwa zatwierdza wstępnie plany dysponentów głównych funduszów budżetu centralnego.
2.
Dysponenci główni, na podstawie zatwierdzonego zbiorczego planu funduszu, zatwierdzają wstępnie plany funduszów (jednostkowe lub zbiorcze) dysponentów niższego stopnia.
3.
Dysponenci niższego stopnia, na podstawie zatwierdzonych zbiorczych planów, zatwierdzają wstępnie jednostkowe plany funduszów dla podległych dysponentów.
4.
Ostateczne zatwierdzenie zbiorczych i jednostkowych planów funduszów następuje na podstawie uchwalonego przez Sejm budżetu Państwa. Jeżeli w związku z uchwaleniem budżetu nie ma potrzeby wprowadzenia zmian do planów, zatwierdzenie wstępne nabiera mocy ostatecznej.
5.
Przy wstępnym i ostatecznym zatwierdzaniu planów należy przestrzegać zgodności z ustalonymi w zatwierdzonych zbiorczych planach kwotami:
1)
osobowego i bezosobowego funduszu płac,
2)
dotacji z budżetu,
3)
środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji.
§  11.
1.
Zatwierdzenie planów funduszów budżetu terenowego następuje po uchwaleniu budżetów przez rady narodowe.
2.
Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych na podstawie uchwalonego budżetu zatwierdzają plany dysponentów głównych funduszów budżetu terenowego.
3.
Dysponenci główni na podstawie zatwierdzonych planów zbiorczych (ust. 2) zatwierdzają plany funduszów dysponentów niższego stopnia.
4.
Jeżeli zatwierdzenie planów funduszów nie może nastąpić przed rozpoczęciem roku budżetowego, plan funduszu dysponenta głównego podlega wstępnemu zatwierdzeniu przez wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej.
5.
W gromadach i osiedlach plany funduszów zatwierdzają biura gromadzkich rad narodowych (rad narodowych osiedli), a w miastach nie stanowiących powiatów - organ wskazany przez prezydium rady narodowej.
6.
Przy zatwierdzaniu planów funduszów budżetu terenowego stosuje się przepis § 10 ust. 5.

Wykonywanie planów funduszów.

§  12.
1.
Wypłaty z rachunku bankowego funduszu ograniczone są wysokością sum zgromadzonych na rachunku.
2.
Wydatki z funduszu nie mogą przekraczać kwot ustalonych w poszczególnych paragrafach planu, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych na podstawie § 17.
3.
Środki funduszu przeznaczone na cele inwestycyjne przelewane są zgodnie z planem z rachunku bankowego funduszu na właściwe rachunki inwestorów.
4.
Środki funduszu, przeznaczone na cele inne niż określone w ust. 3, wydatkowane są bezpośrednio z rachunku bankowego funduszu.
§  13.
Środki funduszu dysponenta niższego stopnia, nie wykorzystane po całkowitym wykonaniu zadania lub przeznaczone na zadania, które nie mogą być zrealizowane, podlegają zwrotowi na rachunek bankowy funduszu dysponenta głównego.
§  14.
Jeżeli sprawozdanie finansowe dysponenta niższego stopnia wykazuje saldo rachunku funduszu na koniec roku wyższe od pozostałości na początek roku następnego, przewidzianej w planie, organ właściwy do zatwierdzenia planu ustala wysokość i przeznaczenie zbędnych środków funduszu albo zarządza ich przekazanie na rachunek dysponenta głównego.
§  15.
1.
Organ właściwy do zatwierdzania planu obowiązany jest czuwać, aby zapasy środków trwałych i obrotowych finansowanych z funduszu nie przekraczały faktycznych potrzeb i norm ustalonych w trybie określonym w przepisach o rachunkowości budżetowej oraz aby należności na rzecz funduszu były realizowane we właściwych terminach.
2.
Jeżeli przez dłuższy czas utrzymuje się nieuzasadniony stan zapasów materiałowych, przekraczający normy, o których mowa w ust. 1, oraz nie realizowane są należności, organ właściwy do zatwierdzenia planu wyznaczy termin usunięcia nieprawidłowości, a po tym terminie - w razie niezastosowania się - zarządzi:
1)
wstrzymanie dotacji budżetowej, przewidzianej planem,
2)
blokadę określonych środków na rachunku funduszu lub
3)
przekazanie zbędnych środków funduszu na rachunek dysponenta głównego.
§  16.
1.
Dotacja budżetowa (wyrównawcza i celowa) przewidziana w planie funduszu przekazywana będzie na zasadach i w terminach przewidzianych dla przekazywania kredytów budżetowych jednostkom budżetowym.
2.
Dotacje celowe mogą być wykorzystane po wyczerpaniu w pierwszej kolejności własnych środków funduszu przeznaczonych na ten sam cel, o ile akt o utworzeniu funduszu nie stanowi inaczej.
3.
Dotacja celowa podlega rozliczeniu po wykonaniu określonego zadania. Wynikające z rozliczenia nie wykorzystane środki dotacji celowej zwraca się do budżetu, z którego była udzielona dotacja.
§  17.
1.
Zmiany zbiorczego planu i jednostkowych planów funduszu przeprowadza organ właściwy do ich zatwierdzenia.
2.
Zmiany planów funduszu, powodujące zwiększenie dotacji budżetowej, mogą być dokonywane po wprowadzeniu odpowiednich zmian w budżecie.
3.
Organ właściwy do zatwierdzenia planu funduszu uprawniony jest do dokonywania zmian w zatwierdzonym planie, polegających na:
1)
zwiększeniu wydatków poszczególnych paragrafów, jeżeli znajdują one pokrycie w ponadplanowych dochodach i są uzasadnione wzrostem zadań,
2)
przeniesieniach pomiędzy poszczególnymi paragrafami wydatków, pod warunkiem że zmiany te nie spowodują w zbiorczym planie funduszu:
a)
zwiększenia osobowego i bezosobowego funduszu płac, chyba że przepisy szczególne zezwalają na takie zwiększenie,
b)
zmniejszenia planowanych środków na inwestycje i kapitalne remonty,
c)
zmniejszenia planowanej pozostałości funduszu na koniec roku lub na początek roku następnego.
4.
Uprawnienia, o których mowa w ust. 3, mogą być przekazane na rzecz dysponenta trzeciego stopnia, z tym że o dokonanych zmianach należy powiadomić organ właściwy do zatwierdzenia planu funduszu.
5.
Zmiany planów powodujące naruszenie warunków określonych w ust. 3 mogą być dokonywane za zgodą właściwego organu finansowego.
§  18.
Dysponenci funduszu prowadzą rachunkowość i sporządzają sprawozdania zgodnie z przepisami o rachunkowości budżetowej.
§  19.
Nadzór nad gospodarowaniem funduszami sprawują minister (prezydium rady narodowej) oraz inne organy właściwe do zatwierdzania planów funduszów.