Gospodarowanie żelastwem użytkowym.

Monitor Polski

M.P.1954.A-79.926

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lutego 1955 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 7 sierpnia 1954 r.
w sprawie gospodarowania żelastwem użytkowym.

W celu uzyskania jak największych ilości żelastwa użytkowego z surowców wtórnych powstających przy produkcji lub eksploatacji urządzeń, a przeznaczanych dotychczas na złom, oraz w celu pełniejszego zaspokojenia stale wzrastających potrzeb w zakresie żelaza i stali jednostek państwowych i spółdzielczych - na podstawie art. 1 oraz art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
Żelastwem użytkowym w rozumieniu niniejszego zarządzenia są surowce wtórne żelaza i stali nadające się do dalszego użytku lub przerobu bez przetopu.
Żelastwo użytkowe dzieli się na cztery grupy:
1)grupaI -żelastwo użytkowe typowe, które określa wykaz stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)"II -żelastwo użytkowe powstające przy produkcji przemysłu hutniczego, które określa wykaz stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia,
3)"III -żelastwo użytkowe powstające przy produkcji w innych gałęziach przemysłu, które określa wykaz stanowiący załącznik nr 3 do zarządzenia,
4)grupaIV -inne żelastwo użytkowe niż określone w pkt 1-3 (nietypowe), na które zgłosi się nabywca.
1.
Jednostki państwowe i spółdzielcze, zwane w dalszej treści zarządzenia "posiadaczami", obowiązane są do gromadzenia, sortowania i ewidencjonowania żelastwa użytkowego grupy I, II i III zgodnie z nomenklaturą określoną w wykazach stanowiących załączniki do zarządzenia.
2.
Obowiązek sortowania i ewidencjonowania żelastwa użytkowego grupy III nie dotyczy Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem i przedsiębiorstw uprawnionych do skupu złomu.
1.
Posiadacze obowiązani są do zaoferowania do skupu nagromadzonego i posortowanego żelastwa użytkowego grupy I i II zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy żelastwa użytkowego przeznaczonego do użycia przez posiadacza w produkcji podstawowej, pomocniczej lub ubocznej.
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczące posiadaczy nie mają zastosowania do posiadaczy żelastwa użytkowego grupy I i II, do których należy rozprowadzanie tego żelastwa.
Posiadacze żelastwa użytkowego obowiązani są umożliwić nabywcom obejrzenie gromadzonego żelastwa użytkowego.
1.
Posiadacze żelastwa użytkowego grupy I obowiązani są zgłosić to żelastwo właściwym miejscowo rejonowym biurom sprzedaży Centralnego Zarządu Zbytu Stali Ministerstwa Hutnictwa (CZZS) niezwłocznie po nagromadzeniu go w ilościach określonych w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, istnieje również w przypadku nagromadzenia przez posiadacza żelastwa użytkowego w grupie I w różnych asortymentach o łącznej ilości stanowiącej ładunek jednego wagonu kolejowego.
Posiadacze żelastwa użytkowego grupy I, których roczny plan uzysku nie przewiduje uzysku w ilościach, o których mowa w § 7, traktują to żelastwo jako złom i wysyłają do składnic złomu w stanie nie pociętym.
Posiadacze żelastwa użytkowego grupy II obowiązani są zgłosić to żelastwo bezpośrednio do CZZS w ilościach i terminach ustalonych z CZZS, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu.
CZZS i rejonowe biura sprzedaży CZZS obowiązane są wskazać posiadaczowi nabywców na zgłoszone żelastwo użytkowe grupy I i II zgodnie z ustalonym przydziałem w ciągu miesiąca od dnia otrzymania zgłoszenia.
1.
Posiadacz obowiązany jest wysłać zgłoszone żelastwo użytkowe grupy I do wskazanego nabywcy i wystawić na niego fakturę w ciągu dziesięciu dni od dnia otrzymania wskazania nabywcy. Kopię faktury posiadacz wysyła jednocześnie właściwemu rejonowemu biuru sprzedaży CZZS.
2.
Posiadacz obowiązany jest wysłać zgłoszone żelastwo użytkowe grupy II w terminie określonym w ust. 1 do wskazanego nabywcy i wystawić fakturę na właściwe biuro sprzedaży CZZS.
1.
W razie nieotrzymania wskazania nabywcy w terminie określonym w § 10 posiadacz zgłoszonego żelastwa użytkowego grupy I może wysłać to żelastwo pod adresem rejonowego biura sprzedaży CZZS, w którym dokonał zgłoszenia, lub potraktować je jako złom.
2.
W razie nieotrzymania wskazania nabywcy w terminie określonym w § 10 posiadacz zgłoszonego żelastwa użytkowego grupy II może zużyć to żelastwo we własnym zakresie lub potraktować je jako złom.
Do żelastwa użytkowego grupy III stosuje się przepisy zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 9 grudnia 1954 r. w sprawie gospodarowania niektórymi surowcami wtórnymi i zaopatrzenia w te surowce zakładów przemysłu drobnego (Monitor Polski z 1955 r. Nr 5, poz. 66).
1.
Posiadacze żelastwa użytkowego grupy IV obowiązani są odsprzedać to żelastwo zgłaszającym się nabywcom.
2.
Nabywcą żelastwa użytkowego grupy IV może być również przedsiębiorstwo rzemieślnicze lub osoba fizyczna.
3.
Odsprzedane ilości żelastwa użytkowego grupy IV zalicza się na poczet dostaw złomu.
1.
Jednorazowa sprzedaż żelastwa użytkowego grupy IV w ilości powyżej 5.000 kg może nastąpić jedynie jednostce państwowej lub spółdzielczej za zgodą nadzorującego tę jednostkę ministerstwa (jednostki równorzędnej).
2.
Jednorazowa sprzedaż żelastwa użytkowego grupy IV w ilości do 5.000 kg jednostkom spółdzielczym, nie zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", Związku Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych, Centrali Spółdzielni Inwalidów lub Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego - Centrali Spółdzielczo-Państwowej w Warszawie oraz sprzedaż żelastwa użytkowego tej grupy instytucjom i organizacjom społecznym może nastąpić jedynie za zgodą referatów przemysłowych prezydiów właściwych powiatowych rad narodowych.
3.
Sprzedaż żelastwa użytkowego grupy IV przedsiębiorstwu rzemieślniczemu może nastąpić jedynie za zgodą referatu przemysłowego prezydium właściwej powiatowej rady narodowej w ramach ilości ustalonych przez wydziały przemysłowe prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych na podstawie okresowych rozdzielników Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
4.
Sprzedaż żelastwa użytkowego grupy IV osobom fizycznym może nastąpić jedynie za zgodą referatu przemysłowego prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
Odstępowanie lub zużycie żelastwa użytkowego niezgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia jest zabronione.
W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów niniejszego zarządzenia należy kierować doniesienia do organów powołanych do ścigania przestępstw lub Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.
Ministrowie Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określą, w jakim zakresie przepisy niniejszego zarządzenia mają zastosowanie do posiadaczy żelastwa użytkowego podległych tym ministrom.
1.
Tracą moc przepisy o gospodarowaniu żelastwem użytkowym.
2. 4
(skreślony).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ ŻELASTWA UŻYTKOWEGO TYPOWEGO

Do żelastwa użytkowego typowego zalicza się niżej wyszczególnione wyroby hutnicze po doprowadzeniu ich do stanu używalności, to jest proste i oczyszczone z materiałów obcych:
Lp.Rodzaj materiałuMinimalna długość lub powierzchniaMinimalna ilość
IStal prętowa pełna
okrągła, kwadratowa sześciokątna itp.
1)profiledo 25 mm grubościod 1500 mm wzwyż
2)"o grubości powyżej 25 mmod 2000 mm "łącznie od 1000 kg wzwyż
płaska o szerokości do 150 mm
3)ogrubościponiżej 20 mmod 1500 mm "
4)""powyżej 20 do 30 mmod 3000 mm "
5)"""30 mmod 5000 mm "
IIStal kształtowa
dwuteowniki i ceowniki
1)profileNP 8-12od 1500 mm wzwyż
2)"NP 14od 2000 mm "
3)"NP 16-20od 4000 mm "łącznie od 1000 kg wzwyż
4)"NR 22-24od 5000 mm "
5)"powyżej 24 mm i szerokostopoweod 6000 mm "
IIIStal prętowa niepełna
kątowniki, teownik, zetowniki itp.
1)profile do 30 mm szerokościod 1000 mm wzwyż
2)"powyżej30 mm do 50 mm szerokościod 1500 mm "
3)""50 mm do 70 mm "od 2500 mm "łącznie od 1000 kg wzwyż
4)""70 mm do 90 mm "od 3000 mm "
5)"powyżej 90 mm szerokościod 4000 mm "
IVSzyny kolejowe
1)wysokościponiżej 115 mmod 2000 mm wzwyżłącznie od 1000 kg wzwyż
2)"115 mm i powyżejod 2200 mm "
VWalcówka żelazna i stalowa
okrągła, kwadratowa, płaska o grubości 5-14 mmtylko w kręgachłącznie od 500 kg wzwyż
VIBednarka gorąco i zimno walcowana
w kręgach lub pasach wszystkie wymiaryod 3000 mm wzwyżłącznie od 500 kg wzwyż
VIIBlacha uniwersalna
1)o szerokościpowyżej400 mm gruboścido 8 mmod 1500 mm wzwyż
2)"""400 mm "powyżej 8 mmod 3000 mm "łącznie od 1000 kg wzwyż
3)""do 400 mm "do 8 mmod 3000 mm "
4)""do 400 mm"powyżej 8 mmod 4000 mm "
VIIIBlacha czarna, ocynkowana lub ocynowana
nie podziurawiona i bez ostrych załamań
1) o grubości do 3 mmo powierzchni minimum 1/2 m2, z tym że najkrótszy bok musi mieć co najmniej 400 mm
2) o grubości powyżej 3 mmo powierzchni minimum 1 m2, z tym że najkrótszy bok musi mieć najmniej 500 mmłącznie od 500 kg wzwyż
IXRury czarne i ocynkowane
nie spłaszczone i nie podziurawione wszystkie wymiaryod 2500 mm wzwyżłącznie od 500 kg wzwyż

Przy zgłaszaniu należy podać rodzaj materiału, profil (wymiary), długość i ilość oraz stopień zardzewienia.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ ŻELASTWA UŻYTKOWEGO POWSTAJĄCEGO PRZY PRODUKCJI PRZEMYSŁU HUTNICZEGO

I. Odpady i wybraki stali prętowej walcowanej, łuszczonej i ciągnionej o długościach poniżej norm ustalonych w programie walcowania polskich hut lub o długościach normalnych, lecz z wadami powierzchniowymi, profilowymi lub materiałowymi uniemożliwiającymi zakwalifikowanie ich jako gatunek II:
Lp.ProfilŚrednica (przekrój)Minimalna długość
klasa stali 0-4klasa stali 5-9
1Stal okrągłado 12 mm500 mm300 mm
powyżej 12 do 40 mm1000 mm300 mm
powyżej 40 do 200 mm1500 mm300 mm
2Stal kwadratowado 10 mm500 mm300 mm
powyżej 10 do 25 mm1000 mm300 mm
powyżej 25 do 120 mm1500 mm300 mm
3Stal sześciokątnado 12 mm500 mm300 mm
powyżej 12 do 50 mm1000 mm30 mm
4Stal płaskaszerokość do 40 mm

grubość do 8 mm

500 mm300 mm
szerokość powyżej 40 do 150 mm

grubość do 8 mm

1000 mm300 mm
szerokość powyżej 40 do 150 mm

grubość powyżej 8 do 20 mm

1500 mm300 mm
5Stal półokrągła26 i 33 mm1000 mm-
klasa stali 0
6Stal żebrowana8 do 25 mm500 mm-
klasa stali 2
7Stal trójkątna9 do 15 mm200 mm-
powyżej 15 do 29 mm300 mm-
klasa stali 3
8Stal żłobkowana60 do 120 mm1000 mm-

II. Odpady i wybraki stali kształtowej o długościach poniżej norm ustalonych w programie walcowania polskich hut lub o długościach normalnych, lecz z wadami powierzchniowymi, profilowymi lub materiałowymi, uniemożliwiającymi zakwalifikowanie ich jako gatunek II:

Stal dwuteowa i ceowa:

NP 8-12 -długośćminimalna1000 mm
NP14-18 -""1500 mm
NP20-22 -""2900 mm

III. Odpady i wybraki stali prętowej niepełnej, o długościach poniżej norm ustalonych w programie walcowania polskich hut lub o długościach normalnych, lecz z wadami powierzchniowymi, profilowymi lub materiałowymi uniemożliwiającymi zakwalifikowanie ich jako gatunek II:

1.Stal kątowa równoramienna i nierównoramienna:
Szerokośćdo50 mm -długośćminimalna1000 mm
powyżej50-80 mm -""1500 mm
2.Stal teowaszerokośćdo60 mm -""1000 mm
3.Stal zaciskowa hacelowa i obręczowa do beczek: wszystkie wymiary - długość minimalna 1000 mm.

IV. Odpady i wybraki szyn o końcach łamanych, o długościach poniżej norm ustalonych w programie walcowania polskich hut lub o długościach normalnych, lecz z wadami powierzchniowymi, profilowymi lub materiałowymi uniemożliwiającymi zakwalifikowanie ich jako gatunek II:

1. Szyny wąskotorowe typu 70, 80 i 93 - długość minimalna 1500 mm.

2. Szyny szerokotorowe typu 115 i inne kolejowe - długość minimalna 2200 mm.

V. Odpady i wybraki międzyoperacyjne i końcowe walcówki w kręgach lub prętach nie skłębionych, w profilach przypadkowych nie objętych normami lub z wadami powierzchniowymi bądź materiałowymi, uniemożliwiającymi zakwalifikowanie ich jako gatunek II.

Minimalna długość prętów 1500 mm.

VI. Odpady i wybraki międzyoperacyjne i końcowe bednarki gorąco walcowanej w kręgach lub wstęgi do rur w pasach, z wadami powierzchniowymi, profilowymi lub materiałowymi, uniemożliwiającymi zakwalifikowanie ich jako gatunek II.

Minimalna długość pasa 1500 mm.

VII. Odpady i wybraki międzyoperacyjne i końcowe taśmy zimno walcowanej w kręgach lub pasach o wadach powierzchniowych lub materiałowych uniemożliwiających zakwalifikowanie ich jako gatunek II.

Minimalna długość odpadu 1000 mm.

VIII. Blachy odpadkowe cienkie, gorąco i zimno walcowane: czarne, ocynkowane, ocynowane i ze stali specjalnej, segregowane według grubości, z których ze względu na wielkość lub wady powierzchniowe czy materiałowe nie da się wyciąć blach kawałkowych.

Najmniejsza długość boku prostokąta 100 mm.

Dla blach ocynowanych najmniejsza długość boku prostokąta 50 mm.

IX. Odpady i wybraki blach cienkich, gorąco i zimno walcowanych: czarne ocynkowane, ocynowane i ze stali specjalnej, nie segregowane według grubości, z których ze względu na wielkość lub wady powierzchniowe czy materiałowe nie da się wyciąć blach kawałkowych.

Najmniejsza długość boku prostokąta 100 mm.

Dla blach ocynowanych najmniejsza długość boku prostokąta 50 mm.

X Blachy odpadkowe grube, gorąco walcowane: czarne, żebrowane i ze stali specjalnej, segregowane według grubości, z których ze względu na wielkość lub wady powierzchniowe czy materiałowe nie da się wyciąć blach kawałkowych.

Najmniejsza długość boku prostokąta przy blachach o grubości 5 do 18 mm - 250 mm.

XI. Odpady i wybraki blach grubych, gorąco walcowanych: czarne, żebrowane i ze stali specjalnej, nie segregowane według grubości, z których ze względu na wielkość lub wady powierzchniowe czy materiałowe nie da się wyciąć blach kawałkowych.

Najmniejsza długość boku prostokąta przy blachach o grubości 5 do 18 mm - 250 mm.

XII. Odpady i wybraki blach uniwersalnych, z których ze względu na wielkość lub wady powierzchniowe czy materiałowe nie da się wyciąć blach kawałkowych.

Najmniejsza długość blach o szerokości powyżej 250 mm i grubości do 8 mm - 500 mm.

XIII. Odpady i wybraki rur wiertniczych i pompowych o długościach poniżej norm ustalonych w programie walcowania polskich hut lub o długościach normalnych, lecz z wadami powierzchniowymi, profilowymi lub materiałowymi uniemożliwiającymi zakwalifikowanie ich jako gatunek II.

Minimalna długość odpadów 2000 mm.

XIV.Odpady i wybraki rur przewodowych bez szwu, o długościach poniżej norm ustalonych w programie walcowania polskich hut lub o długościach normalnych, lecz z wadami powierzchniowymi, profilowymi lub materiałowymi uniemożliwiającymi zakwalifikowanie ich jako gatunek II

do średnicy 80 mm - długość minimalna 1000 mm,

powyżej 80 do 165 mm - długość minimalna 1500 mm.

XV. Odpady i wybraki rur precyzyjnych o długościach poniżej norm ustalonych w programie walcowania polskich hut lub o długościach normalnych, lecz z wadami powierzchniowymi, profilowymi lub materiałowymi uniemożliwiającymi zakwalifikowanie ich jako gatunek II

Średnica4-12 mmdługośćminimalna300 mm
"powyżej12-60 mm""500 mm
""60-120 mm""1000 mm

XVI. Odpady i wybraki rur spawanych elektrycznie, rur szczelinowych i zgrzewanych o długościach poniżej norm ustalonych w programie walcowania polskich hut lub o długościach normalnych, lecz z wadami powierzchniowymi, profilowymi lub materiałowymi uniemożliwiającymi zakwalifikowanie ich jako gatunek II.

Minimalna długość odpadów 500 mm.

Minimalne długości i wymiary odpadów prętów kutych lub wyrobów kutych określane są przydziałami Centralnego Zarządu Zbytu Stali.

Przydziały na odpady i wybraki nie ujęte niniejszym wykazem lub o długościach mniejszych niż przewidziane w nomenklaturze wystawia Centralny Zarząd Zbytu Stali po uzgodnieniu z hutą.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 5

WYKAZ SUROWCÓW WTÓRNYCH PRZEZNACZONYCH DLA PRZEMYSŁU DROBNEGO

Lp.Rodzaj materiałuDługość lub powierzchnia kawałków
IStal prętowa pełna:
okrągła, kwadratowa sześciokątna itp.
1) profile do 25 mm grubościod 500 mm do 1500 mm
2) profile powyżej 25 mm grubościod 500 mm do 2000 mm
płaska o szerokości do 150 mm
3) o grubości do 20 mmod 300 mm do 1500 mm
4) o grubości powyżej 20 mm do 30 mmod 300 mm do 3000 mm
5) o grubości powyżej 30 mmod 500 mm do 5000 mm
IIStal kształtowa:
dwuteowniki i ceowniki
I) profile NP 8 - 12od 500 mm do 1500 mm
2) profile NP 14od 500 mm do 2000 mm
3) profile NP 16 - 20od 1000 mm do 4000 mm
4) profile NP 22 - 24od 1000 mm do 5000 mm
5) profile powyżej 24 mm i szerokostopoweod 1000 mm do 6000 mm
IIIStal prętowa niepełna:
kątowniki, teowniki, zetowniki itp.
1) profile do 30 inm szerokościod 300 mm do 1000 mm
2) profile powyżej 30 mm do 50 mm szerokościod 300 mm do 1500 mm
3) profile powyżej 50 mm do 70 mm szerokościod 500 mm do 2500 mm
4) profile powyżej 70 mm do 90 mm szerokościod -500 mm do 3000 mm
5) profile powyżej 90 mm szerokościod 500 mm do 4000 mm
IVSzyny kolejowe:
wysokości poniżej 115 mmod 500 mm do 2000 mm
VWalcówka żelazna i stalowa:
okrągła, kwadratowa, płaska
c grubości 5 - 14 mmod 500 mm wzwyż
VIBednarka gorąco i zimno walcowana:
w kręgach lub pasach
wszystkie wymiaryod 300 mm do 3000 mm
VIIBlacha gruba i uniwersalna:
1) odbiorowa o grubości powyżej 18 mmod 100 cm2 do 1 m2
2) odbiorowa o grubości 17, 5 - 4, 70 mmod 100 cm2 do 1 m2
3) nieodbiorowa o grubości powyżej 18 mmod 100 cm2 do 1 m2
4) nieodbiorowa o grubości 17, 5 - 4, 76 mmod 100 cm2 do 1 m2
5) blacha żeberkowa - wszystkie grubościod 100 cm2 wzwyż
VIIIBlacha cienka czarna:
1) tłoczna o grubości 0,24 - 1,49 mmod 100 cm2 do 0,5 m2
2) tłoczna o grubości 1,5 - 3 mmod 100 cm2 do 0,5 m2
3) tłoczna o grubości powyżej 3 tło 4,75 mmod 100 cm2 do 1 m2
4) nietłoczna o grubości 0,45 - 1,49 mmod 100 cm2 do 0,5 m2
5) nietłoczna o grubości 1,5 - 3 mmod 100 cm2 do 0,5 m2
6) nietłoczna o grubości powyżej 3 do 4,75 mmod 100 cm2 do 1 m2
7) ze stali nierdzewnych o grubości 4,75 mm i poniżejod 50 cm2 wzwyż
IXBlacha ocynkowana i ocynowana:
1) blacha ocynkowana - wszystkie grubościod 100 cm2 do 0,5 m2
2) blacha ocynowanaod 50 cm2 do 0,5 m2
XTaśmy szerokie zimno walcowane:
o grubości 1 mm i poniżejod 100 cm2 wzwyż
XIRury stalowe bez szwu, zgrzewane i spawane (nie spłaszczone i nie podziurawione):
1) o średnicy 22 - 102 mmod 50 mm do 2500 mm
2) o średnicy. 102 - 165 mmod 100 mm do 2500 mm
3) o średnicy powyżej 165 mmod 500 mm do 2500 mm
4) precyzyjne cienkościenne o średnicy 4 mm i wzwyżod 50 mm do 2500 mm
XIIPręty ciągnione i łuszczone:
o grubości 0,5 do 14 mmod 200 mm wzwyż
XIIIDruty żelazne:
1) gołe o średnicy 0,1 - 1,95 mmod 300 mm wzwyż
2) gołe o średnicy 2,0 - 7 mmod 500 mm wzwyż
3) ocynkowane i pomiedziowane o średnicy 0 2 - 1,95 mmod 300 mm wzwyż
4) ocynkowane i pomiedziowane o średnicy 2,0 - 6 mmod 500 mm wzwyż
XIVDruty stalowe:
1) gołe o średnicy 0,1 - 1,95 mmod 300 mm wzwyż
2) gołe o średnicy 2 0 - 7 mmod 500 mm wzwyż
3) ocynkowane o średnicy 0,2 - 1,95 mmod 300 mm wzwyż'
4) ocynkowane o średnicy 2,0 - 6 mmod 500 mm wzwyż
XVliny stalowe:
1) liny i linki różne o średnicy do 1,9 mmod 300 mm wzwyż
2) liny i linki różne o średnicy od 2 mmod 500 mm wzwyż
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 stycznia 1955 r. (M.P.55.9.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1955 r.
2 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 21 stycznia 1955 r. (M.P.55.9.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1955 r.
3 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 21 stycznia 1955 r. (M.P.55.9.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1955 r.
4 § 19 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 21 stycznia 1955 r. (M.P.55.9.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1955 r.
5 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 21 stycznia 1955 r. (M.P.55.9.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1955 r.