Gospodarowanie blachą z bębnów po sodzie kaustycznej, lepiku, żywicy kumaronowej, paku kumaronowym i asfalcie.

Monitor Polski

M.P.1954.A-46.644

Akt utracił moc
Wersja od: 19 maja 1954 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 9 marca 1954 r.
w sprawie gospodarowania blachą z bębnów po sodzie kaustycznej, lepiku, żywicy kumaronowej, paku kumaronowym i asfalcie.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie dotyczy blachy z bębnów po sodzie kaustycznej, lepiku, żywicy kumaronowej, paku kumaronowym i asfalcie, które nie mogą być opróżnione z towaru bez ich uszkodzenia, w sposób wykluczający dalszy użytek nawet po przeprowadzeniu remontu.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są do odsprzedaży jednostkom uprawnionym do skupu blachy z bębnów.
2.
Minister sprawujący nadzór nad jednostką objętą obowiązkiem odsprzedaży blachy z bębnów może za zgoda Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zwolnić ją od tego obowiązku.
Ministrowie Przemysłu Chemicznego oraz Przemysłu Drobnego i Rzemiosła ustalą jednostki uprawnione do skupu blachy z bębnów.
1.
Blachę z bębnów należy odsprzedać niezwłocznie po nagromadzeniu jej w ilości 100 kg.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w przypadku, gdy minister sprawujący nadzór nad jednostką otrzymującą bębny wyrazi zgodę na wysyłkę przez tę jednostkę blachy z bębnów po nagromadzeniu jej w ilości odpowiadającej przesyłce pełno wagonowej. W tym przypadku należy dokonać wysyłki w ciągu 15 dni od dnia nagromadzenia blachy w ilości odpowiadającej przesyłce pełnowagonowej.
1.
Jednostka obowiązana do odsprzedaży blachy (sprzedawca) wysyła blachę pod adresem najbliżej położonej jednostki uprawnionej do skupu.
2.
Na żądanie jednostki uprawnionej do skupu wydanie blachy może nastąpić z magazynu sprzedawcy. W tym przypadku załadowania blachy na środek transportowy dokonuje sprzedawca własnym kosztem i staraniem.
3.
O wysłaniu blachy sprzedawca zawiadamia nabywcę podając ilość wysłanej blachy.
4.
O wysłaniu lub wydaniu blachy sprzedawca zawiadamia Centralny Zarząd Zbytu Stali - Biuro Zbytu Wyrobów Blaszanych (BZWB1) i właściwą rejonowo zbiornicę Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem.
1.
Jednostki określone zgodnie z § 3 (nabywcy) obowiązane są do nabywania każdej ilości nadesłanej im blachy z bębnów.
2.
Nabywcy mogą zastrzec, że nabywają blachę z bębnów wyłącznie:
1)
bez określonych uszkodzeń;
2)
bez den górnych lub dolnych.
3.
Zastrzeżenia, o których mowa w ust. 1, są skuteczne, o ile zostały podane do wiadomości sprzedawców przed wysłaniem przez nich blachy,
Transport i otwieranie bębnów oraz magazynowanie i pakowanie blachy z bębnów powinno odbywać się zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik do zarządzenia.
Blacha z bębnów może być użyta jedynie do produkcji opakowań.
Blachę sprzedawaną zgodnie z zarządzeniem zalicza się na planowe dostawy złomu pod warunkiem wykazania jej w rocznych planach zbiórki i dostawy złomu i zawiadomienia właściwej rejonowo zbiornicy złomu o wysłaniu lub wydaniu blachy (§5 ust. 4).
1.
Upoważnia się BZWB1 do kontroli wykonania przepisów zarządzenia przez jednostki objęte obowiązkiem odsprzedaży i skupu blachy z bębnów.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, objęte obowiązkiem odsprzedaży blachy z bębnów, obowiązane są udostępnić przedstawicielom BZWB1, zaopatrzonym w odpowiednie upoważnienia, przeprowadzenie kontroli, a w szczególności zezwolić im na wstęp do magazynów i innych pomieszczeń oraz udzielać im informacji i wyjaśnień.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
Tracą moc przepisy wydane w przedmiocie unormowanym niniejszym zarządzeniem.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE TRANSPORTU I OTWIERANIA BĘBNÓW Z SODĄ KAUSTYCZNĄ, LEPIKIEM I ŻYWICĄ KUMARONOWĄ, PAKIEM KUMARONOWYM I ASFALTEM ORAZ MAGAZYNOWANIA I PAKOWANIA BLACHY Z TYCH BĘBNÓW

§ 1.
Ilekroć w niniejszej instrukcji użyto określeń wzór 1, wzór 2 itp., rozumieć należy przez to odesłanie do odpowiednich rysunków zawartych w załączniku do niniejszej instrukcji.
§  2.
Przy załadowywaniu i wyładowywaniu bębnów należy je chronić przed zaginaniem krawędzi dla umożliwienia racjonalnego otwierania bębnów.
§  3.
Do otwierania bębnów jest wskazane używać łomu zakończonego łopatkowym rozszerzeniem z zaokrąglonymi krawędziami.
§  4.
1.
Przed przystąpieniem do otwierania bębna konieczne jest ułożenie go podłużnym szwem do góry.
2.
Otwieranie należy rozpocząć od środkowej części szwu podłużnego przez lekkie uderzenie łomem w szew (wzór 1) od strony wskazanej na wzorze 2, na skutek czego nastąpi rozerwanie szwu (wzór 3). Z kolei należy stopniowo wsuwać łom pod blachę i przez podważenie ku górze otworzyć cały podłużny szew (wzór 4) oraz szwy na krawędziach bębna (wzory 5 i 6) i odchylić blachę na około 1/3 obwodu bębna w jednym kierunku, a następnie w drugim, aż do rozwinięcia boku bębna prawie na płasko (wzory 6, 7 i 8). Otwieranie należy zakończyć oddzieleniem den bębna przez odciągnięcie ich rękami na boki (wzór 8).
3.
Przy wykonywaniu czynności wskazanych w ust. 2 nie należy dopuścić do uszkodzeń i nadmiernego wyginania blachy, a w szczególności do uszkodzenia środkowej części powierzchni blachy. Niewielkie uszkodzenia (pozadzierania itp.) krawędzi blachy są dopuszczalne.
§  5.
1.
Blachy z bębnów powinny być przechowywane w magazynie krytym i zabezpieczone przed korozją.
2.
Blachy należy układać w miejscu magazynowania płasko, osobno dna, osobno blachy boczne.
3.
Przed złożeniem w magazynie należy blachy z bębnów po sodzie kaustycznej dokładnie zmyć ciepłą wodą dla usunięcia resztek sody i wysuszyć.
§  6.
Do wysyłki należy blachy układać w pakiety po około 10 sztuk między drewnianymi listwami, ściągniętymi drutem (wzory 9 i 10).

Załącznik 

OTWIERANIE BĘBNÓW PRZY POMOCY ŁOMU

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................