Gospodarka finansowa wielobranżowych przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

Monitor Polski

M.P.1971.60.403

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1971 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 grudnia 1971 r.
w sprawie gospodarki finansowej wielobranżowych przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

Na podstawie § 47 uchwały nr 177 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, usług rolniczych i gospodarki komunalnej oraz ich zjednoczeń objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski z 1971 r. Nr 26, poz. 167) zarządza się, co następuje:
Przepisy uchwały nr 177 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, usług rolniczych i gospodarki komunalnej oraz ich zjednoczeń objętych planowaniem terenowym, zwanej dalej "uchwałą", rozciąga się na wielobranżowe przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, zwane dalej "przedsiębiorstwami", z uwzględnieniem zmian określonych niniejszym zarządzeniem.
Koszty eksploatacji i remontów bieżących budynków mieszkalnych administrowanych przez przedsiębiorstwa są finansowane z następujących źródeł:
1)
z całości dochodów z najmu lokali mieszkalnych,
2)
z 90% dochodów z najmu lokali użytkowych.
1.
Zysk przedsiębiorstwa w części pochodzącej z nadwyżek dochodów nad kosztami utrzymania budynków mieszkalnych podlega przekazaniu na fundusz bieżącego utrzymania budynków mieszkalnych.
2.
Pozostała kwota zysku podlega podziałowi według zasad określonych w § 6 uchwały.
3.
Do ustalenia wskaźnika rentowności (§ 6 ust. 2 pkt 2 uchwały) nie uwzględnia się działalności w zakresie administracji budynków mieszkalnych.
Przedsiębiorstwo, poza funduszami określonymi w § 8 uchwały tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz remontów kapitalnych budynków mieszkalnych,
2)
fundusz bieżącego utrzymania budynków mieszkalnych.
1.
Fundusz remontów kapitalnych budynków mieszkalnych tworzy się z:
1)
odpisów obciążających koszty eksploatacji budynków mieszkalnych w wysokości 10% dochodów z najmu lokali użytkowych,
2)
wpływów z zakładów pracy, przeznaczonych na finansowanie remontów kapitalnych budynków mieszkalnych przejętych w administrację zleconą,
3)
uzyskanych środków z funduszu szkód górniczych w związku ze szkodami wyrządzonymi w budynkach mieszkalnych,
4)
dotacji budżetowej.
2.
Środki funduszu remontów kapitalnych budynków mieszkalnych mogą być przejściowo uzupełniane pożyczkami z rachunku kaucji mieszkaniowych oraz kredytem bankowym.
1.
Środki funduszu remontów kapitalnych budynków mieszkalnych przeznacza się na:
1)
finansowanie nakładów na remonty kapitalne budynków mieszkalnych,
2)
pokrycie kosztów rozbiórki budynków mieszkalnych, pozostających w zarządzie i administracji przedsiębiorstwa,
3)
spłatę pożyczek udzielonych z rachunku kaucji mieszkaniowych oraz kredytów bankowych wraz z odsetkami.
2.
Środki funduszu remontów kapitalnych budynków mieszkalnych nie mogą być przeznaczone na finansowanie nakładów na remonty kapitalne innych środków trwałych przedsiębiorstwa. Niewykorzystane w ciągu roku sprawozdawczego środki przechodzą na lata następne.
Środki funduszu, o którym mowa w § 4 pkt 2, przeznacza się na pokrycie kosztów bieżącego utrzymania budynków mieszkalnych w roku następnym po roku sprawozdawczym. Jeżeli potrzeby w tym zakresie są w danym przedsiębiorstwie całkowicie zaspokojone dochodami z najmu lokali, środki tego funduszu mogą być przejęte przez zjednoczenie z przeznaczeniem na pokrycie kosztów utrzymania budynków mieszkalnych w innych przedsiębiorstwach lub zakładach budżetowych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej.
Przedsiębiorstwo nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od budynków mieszkalnych. Od pozostałych środków trwałych, w tym również budynków użytkowych - dokonuje odpisów amortyzacyjnych na ogólnych zasadach.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.