§ 16. - Gospodarka finansowa niektórych przedsiębiorstw zbytu i zaopatrzenia.

Monitor Polski

M.P.1965.65.366

Akt utracił moc
Wersja od: 12 czerwca 1970 r.
§  16.
1.
Fundusz inwestycyjno-remontowy przedsiębiorstw zbytu i zaopatrzenia tworzy się z części odpisów amortyzacyjnych i części zysku, pozostawionych do dyspozycji przedsiębiorstwa zbytu i zaopatrzenia, oraz z wpływów z tytułu likwidacji lub sprzedaży środków trwałych produkcyjnych.
2.
Środki funduszu inwestycyjno-remontowego gromadzone są na odrębnym rachunku bankowym.
3.
Na bankowy rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego wpływają poza środkami, o których mowa w ust. 1, również dotacje jednostki nadrzędnej (§ 13), nadwyżki środków, o których mowa w § 7 ust. 2. oraz część ponadplanowego zysku, o którym mowa w § 11 i § 12 ust. 1.
4.
Wysokość stawek amortyzacyjnych oraz zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych regulują odrębne przepisy.
5.
Odpisy amortyzacyjne, naliczane przez przedsiębiorstwa zbytu i zaopatrzenia, dzielone są zgodnie z procentowymi normami podziału amortyzacji określonymi przez jednostkę nadrzędną na okres pięcioletni z podziałem na poszczególne lata:
1)
na część podlegającą przekazaniu na fundusz inwestycyjno-remontowy,
2)
na część podlegającą przekazaniu na rzecz jednostki nadrzędnej.
6.
Jednostka nadrzędna ustala procentowe normy podziału amortyzacji, o których mowa w ust. 5, w ramach norm ustalonych dla niej przez Ministra Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz właściwym ministrem.
7.
Część zysku przeznaczona, stosownie do zasad określonych w § 8 ust. 3 i ust. 4, na fundusz inwestycyjno-remontowy przekazywana jest na rachunek bankowy tego funduszu w ciągu roku zaliczkowo w terminach określonych dla przekazywania części zysku na rzecz jednostki nadrzędnej. Rozliczenie zaliczkowych wpłat zysku następuje na podstawie rocznego zatwierdzonego sprawozdania finansowego w trakcie ostatecznych rozliczeń rocznych z tytułu podziału zysku.