Gospodarka finansowa kombinatów przemysłowych.

Monitor Polski

M.P.1969.49.377

Akt utracił moc
Wersja od: 22 listopada 1969 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 października 1969 r.
w sprawie gospodarki finansowej kombinatów przemysłowych.

Na podstawie § 55 uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski z 1965 r. Nr 61, poz. 316 oraz z 1969 r. Nr 19, poz. 156 i Nr 36, poz. 271) zarządza się, co następuje:
Przepisy zarządzenia dotyczą kombinatów przemysłowych, o których mowa w uchwale nr 193 Rady Ministrów z dnia 23 października 1969 r. w sprawie kombinatów przemysłowych i budowlanych (Monitor Polski Nr 46, poz. 362).
1.
Jeżeli przepisy zarządzenia nie stanowią inaczej:
1)
do kombinatów podlegających bezpośrednio ministrowi (kierownikowi urzędu centralnego) stosuje się przepisy zawarte w części I uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski z 1965 r. Nr 61, poz. 316 oraz z 1969 r. Nr 19, poz. 156 i Nr 36, poz. 271),
2)
do kombinatów zgrupowanych w zjednoczeniu stosuje się przepisy części I uchwały wymienionej w pkt 1 - w zakresie zleconym kombinatowi przez zjednoczenie.
2.
Do zakładów kombinatu, zwanych dalej zakładami, stosuje się przepisy części II uchwały wymienionej w ust. 1 pkt 1, ze zmianami wynikającymi z zarządzenia.
1.
Zakłady uprawnione do sprzedaży swych wyrobów odbiorcom krajowym sprzedają te wyroby po cenie zbytu.
2.
Zakłady, które nie mają uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, sprzedają swe wyroby krajowym odbiorcom za pośrednictwem zakładu wiodącego, obciążając ten zakład, po cenach fabrycznych lub po cenach rozliczeniowych, które ustala dyrektor kombinatu na poziomie normatywnych albo planowanych kosztów własnych, z tym że cena rozliczeniowa może obejmować marżę zysku.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 2, zakład wiodący sprzedaje w imieniu kombinatu wyroby odbiorcom, wystawiając faktury po cenie zbytu.
1.
Zakłady sprzedają swe wyroby innym zakładom kombinatu - jeżeli wyroby te stanowią elementy kooperacyjne dla produktów finalnych wytwarzanych przez kombinat - po cenie fabrycznej lub po cenie rozliczeniowej, o której mowa w § 3 ust. 2.
2.
Jeżeli zakład sprzedaje innemu zakładowi wyroby, nie stanowiące elementów kooperacyjnych dla produkcji finalnej kombinatu, stosuje się zasady określone w § 3.
1.
Rozliczeń z budżetem Państwa z tytułów:
1)
podatku obrotowego od transakcji krajowych,
2)
dodatnich i ujemnych różnic budżetowych od transakcji krajowych,
3)
dotacji przedmiotowych,
4)
oprocentowania środków trwałych

oraz rozliczeń z tytułu zysków i strat z budżetem lub z centralą zjednoczenia - dokonuje kombinat.

2.
Jeżeli jednak zakłady mają uprawnienia do sprzedaży wyrobów po cenie zbytu odbiorcom krajowym, rozliczenia, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem rozliczeń z tytułu zysków i strat, mogą być dokonywane bezpośrednio przez te zakłady.
1.
W razie gdy zakłady, które nie są zakładami wiodącymi, mają uprawnienia do sprzedaży swych wyrobów centralom handlu zagranicznego na eksport oraz zakupu artykułów importowanych od tych central - sprzedaż i kupno następuje po cenach ustalonych w przepisach dla przedsiębiorstw państwowych.
2.
Jeżeli zakłady, które nie są zakładami wiodącymi, nie posiadają uprawnień, o których mowa w ust. 1, to zakład wiodący sprzedaje wyrób centralom handlu zagranicznego oraz kupuje artykuły importowane od tych central w imieniu kombinatu. W tym wypadku:
1)
zakłady obciążają zakład wiodący za wyroby przeznaczone na eksport po cenach fabrycznych lub rozliczeniowych, a zakład wiodący fakturuje sprzedaż centrali handlu zagranicznego oraz rozlicza podatek obrotowy za pozostałe zakłady w sposób scentralizowany, zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
zakład wiodący zakupuje artykuły importowane od central handlu zagranicznego i odprzedaje je zakładom po cenie nabycia lub zakupu.
Rachunkowość zakładu wiodącego obejmuje konta służące do ewidencji stanu i zmian majątku, funduszów, zobowiązań oraz kosztów (strat) i dochodów (zysków) zakładu wiodącego jako zakładu produkcyjnego oraz konta służące do ewidencji jego działalności wykonywanej w imieniu kombinatu.
1.
Zakład wiodący, niezależnie od funduszów występujących w innych zakładach kombinatu, tworzy w imieniu kombinatu:
1)
fundusz inwestycyjny kombinatu,
2)
fundusz rezerwowy kombinatu, jeżeli statut kombinatu nie stanowi inaczej.

Ponadto w kombinacie mogą być tworzone: fundusz przedsięwzięć gospodarczych, fundusz branży oraz - na podstawie odrębnych przepisów - fundusz postępu techniczno-ekonomicznego, fundusz nowych uruchomień oraz inne fundusze.

2.
Jeżeli kombinat jest zgrupowany w zjednoczeniu:
1)
obowiązujące normy wpłat z zysku oraz normy odpisów lub stawki narzutów na fundusze określa dla kombinatu naczelny dyrektor zjednoczenia,
2)
środki akumulowane w danym roku na rachunku funduszów: inwestycyjnego, rezerwowego oraz postępu techniczno-ekonomicznego mogą być na podstawie uchwały kolegium zjednoczenia przeniesione na rzecz odpowiednich funduszów zjednoczenia w wysokości do 50% kwot akumulowanych w danym roku.
Stosownie do § 10 ust. 4 uchwały nr 124 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 237) kombinaty zgrupowane w zjednoczeniu wykonują funkcje finansowania inwestycji branżowych w zakresie ustalonym przez zjednoczenie (§ 2 ust. 1 pkt 2 zarządzenia).
1.
Inwestycje zaliczone do kategorii inwestycji przedsiębiorstw oraz kapitalne remonty są finansowane przez zakłady z funduszu rozwoju, funduszu remontowego i kredytów bankowych, stosownie do przepisów obowiązujących przedsiębiorstwa przemysłowe.
2.
Dyrektor kombinatu może zarządzić - na podstawie uchwały kolegium kombinatu - przelanie do 20% środków zakumulowanych na rachunku "B" funduszu rozwoju na rachunek funduszu rezerwowego kombinatu.
1.
Zakład wiodący otwiera we właściwym oddziale banku finansującego następujące rachunki bankowe rozliczeń:
1)
rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i dotacji podmiotowych na straty,
2)
rachunek rozliczeń z tytułu amortyzacji środków trwałych kombinatu,
3)
rachunek rozliczeń podatku obrotowego oraz dotacji przedmiotowych,
4)
rachunek rozliczeń dodatnich i ujemnych różnic budżetowych,
5)
rachunki innych rozliczeń, utworzone na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Środkami na rachunkach, o których mowa w ust. 1, dysponuje dyrektor kombinatu na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
1.
Dyrektor kombinatu - na podstawie uchwały kolegium kombinatu - może obciążyć zakłady określoną częścią kosztów, ponoszonych przez zakład wiodący z tytułu pełnienia funkcji zakładu wiodącego i stałej obsługi potrzeb kombinatu (koszty wspólne).
2.
Planowaną wielkość udziału w kosztach wspólnych dla poszczególnych zakładów określa kwotowo dyrektor kombinatu.
3.
Udział w kosztach wspólnych (ust. 1 i 2) nalicza się nie rzadziej niż raz na kwartał.
4.
Przepisy § 18-23 uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. nie mają zastosowania do kombinatów; jeżeli jednak kombinat jest zgrupowany w zjednoczeniu, naczelny dyrektor zjednoczenia ustala narzut na utrzymanie centrali zjednoczenia, który obciąża koszty wspólne kombinatu. Naczelny dyrektor zjednoczenia może zwolnić kombinat od ponoszenia części kosztów utrzymania centrali zjednoczenia.
1.
Bank udziela kredytów obrotowych bezpośrednio zakładom kombinatu, stosownie do przepisów i instrukcji kredytowych obowiązujących państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe.
2.
Jeżeli przewiduje to statut kombinatu, udzielanie niektórych kredytów obrotowych przez bank może odbywać się w sposób scentralizowany, tzn. że umowę kredytową zawiera bank z kombinatem, który - w tym wypadku - rozdziela środki kredytowe między poszczególne zakłady, obciążając je odpowiednio odsetkami od kredytów i kwotami ich spłat.
Jeżeli w kombinacie nie tworzy się zakładu wiodącego, zasady gospodarki finansowej zarządu kombinatu określa jego statut.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1970 r.