Finansowanie wydatków związanych z prowadzeniem współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z krajami socjalistycznymi.

Monitor Polski

M.P.1983.17.97

Akt utracił moc
Wersja od: 11 maja 1983 r.

UCHWAŁA Nr 49
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 kwietnia 1983 r.
w sprawie finansowania wydatków związanych z prowadzeniem współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z krajami socjalistycznymi.

W celu zapewnienia środków finansowych niezbędnych do prowadzenia i rozwoju współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z krajami socjalistycznymi, a przede wszystkim z krajami Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Źródłami finansowania współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z zagranicą, zwanej dalej "współpracą", w zależności od rodzajów wydatków i jednostek, które w niej uczestniczą, są:
1)
środki budżetowe ministerstw i urzędów centralnych,
2)
fundusz prac badawczych ministerstw i urzędów centralnych,
3)
środki obrotowe i fundusz postępu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstw.
1.
Środki budżetowe na finansowanie współpracy są ujęte w budżetach poszczególnych ministerstw i urzędów centralnych na podstawie planów wydatków, opracowanych zgodnie z obowiązującym trybem opracowywania budżetu ministerstw i urzędów centralnych.
2.
Ze środków budżetowych są finansowane wydatki związane z przygotowaniem i organizacją w kraju i za granicą posiedzeń komisji Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), organizacji międzynarodowych i ich organów roboczych (sekcji, grup roboczych, rad naukowo-technicznych i innych), jak również wydatki stałych sekretariatów delegacji polskich do tych organów, a także wydatki związane z posiedzeniami w ramach współpracy dwustronnej, organizowanymi na szczeblu ministerstw i urzędów centralnych.
3.
Wydatki ministerstw i urzędów centralnych, podlegające finansowaniu ze środków budżetowych, a nie mające pokrycia w budżecie na rok 1983, mogą być pokrywane z funduszu prac badawczych ministerstw.
1.
Z funduszu prac badawczych ministerstw i urzędów centralnych są finansowane wydatki związane z opracowywaniem tematów wynikających z planów pracy organów RWPG i innych programów współpracy oraz związanych z nimi tematów na etapie przygotowania projektów umów międzynarodowych o współpracy w realizacji wspólnej budowy obiektów gospodarczych, o specjalizacji i kooperacji produkcji, jak również z opracowaniem tematów wynikających z udziału Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w międzynarodowych organizacjach krajów RWPG.
2.
Wydatki te mogą obejmować również koszty opracowań naukowo-technicznych i techniczno-ekonomicznych dotyczących prognoz rozwoju branż, oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii, surowców i materiałów, mechanizacji i automatyzacji, specjalizacji i kooperacji oraz koszty ich obsługi koordynacyjnej.
1.
Ze środków obrotowych przedsiębiorstw są finansowane wydatki związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem posiedzeń w ramach współpracy dwustronnej, a także posiedzeń pełnomocników porozumień, gdy stroną umowną są przedsiębiorstwa lub ich zrzeszenia.
2.
Ze środków funduszu postępu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstw, a jeżeli przedsiębiorstwo nie tworzy takiego funduszu - ze środków obrotowych, są finansowane prace badawcze, doświadczalne i inne proce rozwojowe, związane z udziałem przedsiębiorstw i ich zrzeszeń we współpracy.
3.
Przy podejmowaniu decyzji o zawarciu nowego porozumienia dwustronnego jest konieczne zapewnienie źródeł finansowania kosztów współpracy wynikających z porozumienia.
Utrzymuje się w mocy dotychczasowy tryb przyznawania ministerstwom i urzędom centralnym środków dewizowych na prowadzenie współpracy, przy czym wyjazdy służbowe za granicę pracowników jednostek gospodarczych, związane z przygotowaniem warunków technicznych kontraktów handlowych, mogą być finansowane również z funduszów akwizycyjnych przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych zapewnią wykorzystywanie posiadanych środków na współpracę dla rozwoju najbardziej efektywnych kierunków współpracy oraz ich oszczędne i racjonalne wydatkowanie.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.