Finansowanie wydatków na nagrody i świadczenia dla pracowników w niektórych przedsiębiorstwach resortu gospodarki komunalnej w 1959 r.

Monitor Polski

M.P.1959.36.163

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1959 r.

UCHWAŁA NR 138
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 kwietnia 1959 r.
w sprawie finansowania wydatków na nagrody i świadczenia dla pracowników w niektórych przedsiębiorstwach resortu gospodarki komunalnej w 1959 r.

Uchwała dotyczy przedsiębiorstw resortu gospodarki komunalnej, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, które nie zostały objęte przepisami rozporządzeń Rady Ministrów, wydanych na podstawie ustawy z dnia 21 grudnia 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1959 (Dz. U. Nr 77, poz. 399) - z wyjątkiem biur projektów - zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
W przedsiębiorstwach, o których mowa w § 1, wydatki na nagrody, świadczenia oraz zaspokojenie innych potrzeb pracowników mogą być pokrywane ze środków obrotowych w ramach planu kosztów, w wysokości 0,7% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1959.
1.
W przedsiębiorstwach, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2, w których zostanie osiągnięty planowany zysk albo w których nie zostanie przekroczona planowana strata, przeznacza się z osiągniętego zysku lub w ramach rozliczeń z budżetem dodatkowo na wymienione w § 2 cele 0,8% planowanego osobowego funduszu płac. Ponadto w razie osiągnięcia przez przedsiębiorstwo zysku ponadplanowego lub zmniejszenie planowanej straty przeznacza się na wymienione w § 2 cele 50% zysku ponadplanowego lub 50% kwoty, o którą zmniejszono planowaną stratę, przy czym górna granica łącznej wysokości dodatkowych odpisów na powyższe cele nie może przekroczyć 1,3% planowanego osobowego funduszu płac.
2.
Przedsiębiorstwom:
a)
Stołeczne Przedsiębiorstwo Gospodarki Cieplnej w Warszawie,
b)
Miejska Ciepłownia w Krakowie z siedzibą w Nowej Hucie,
c)
zakładom remontowym budynków mieszkalnych na terenie m. st. Warszawy

przyznaje się dodatkowo na wymienione w § 2 cele 1,3% planowanego osobowego funduszu płac na warunkach, jakie zostaną określone przez Ministra Gospodarki Komunalnej w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej i w porozumieniu z Ministrem Finansów.

3.
W razie wprowadzenia przez Ministra Gospodarki Komunalnej dla przedsiębiorstw wymienionych w ust. 2, a rozliczających się według kosztów własnych - cenników na świadczone usługi, przedsiębiorstwa te podlegać będą przepisom ust. 1.
Zezwolenia na dokonanie wydatków na nagrody i świadczenia z dodatkowych środków, o których mowa w § 3, wydaje jednostka sprawująca bezpośredni nadzór nad przedsiębiorstwem, opierając się na wynikach analizy działalności przedsiębiorstwa, po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego.
Przez planowany zysk, planowaną stratę i planowany osobowy fundusz płac należy rozumieć zysk, stratę i osobowy fundusz płac ustalony przez jednostkę nadrzędną we wskaźnikach do planu techniczno-ekonomicznego na rok 1959.
1.
W stosunku do przedsiębiorstw objętych niniejszą uchwałą nie stosuje się dotychczasowych przepisów w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
2.
W przedsiębiorstwach planowo deficytowych koryguje się planowaną stratę wskaźnikiem przekroczenia planu sprzedaży wyrobów i usług planowo deficytowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.