Finansowanie w roku 1951 wydatków organizacyjno-rozruchowych w nowobudujących się przedsiębiorstwach i zakładach lub w powstających na skutek działalności inwestycyjnej nowych oddziałach czynnych przedsiębiorstw i zakładów.

Monitor Polski

M.P.1951.A-60.812

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1951 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 czerwca 1951 r.
w sprawie finansowania w roku 1951 wydatków organizacyjno-rozruchowych w nowobudujących się przedsiębiorstwach i zakładach lub w powstających na skutek działalności inwestycyjnej nowych oddziałach czynnych przedsiębiorstw i zakładów.

Na podstawie § 3 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 190) oraz § 1 pkt 4 i 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
Wydatki okresu rozruchowego w nowobudujących się przedsiębiorstwach i zakładach przemysłowych lub w powstających na skutek działalności inwestycyjnej nowobudowanych oddziałach czynnych przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych finansowane są ze środków planu inwestycyjnego na 1951 rok.
Wydatki, o których mowa w § 1, włączone będą do planu inwestycyjnego na rok 1951 przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na podstawie specjalnych kosztorysów wydatków organizacyjno-rozruchowych poszczególnych przedsiębiorstw opracowanych przez zainteresowanych inwestorów bezpośrednich i zatwierdzonych przez właściwą władzę naczelną i Ministerstwo Finansów (właściwy departament branżowy) w uzgodnieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego (z właściwym departamentem branżowym).
Do wydatków okresu rozruchowego zalicza się wydatki, poniesione na:
1)
nabycie licencji i patentów oraz nabycie lub wytworzenie prototypów;
2)
studia, projekty, doświadczenia i próby w zakresie nowouruchamianej produkcji - z uwzględnieniem wydatków zarówno osobowych jak i rzeczowych;
3)
opracowanie planów operacyjnych, metod wytwarzania, wniosków technicznych itp.;
4)
skompletowanie potrzebnego personelu;
5)
zakup surowców i materiałów na potrzeby próbnej produkcji;
6)
przejściowe urządzenia, narzędzia i modele;
7)
wytworzenie próbnych serii nowej produkcji.
Wpływy ze sprzedaży produkcji próbnej, po potrąceniu kosztów sprzedaży, przekazywane są na dochód budżetu centralnego.
W odniesieniu do najważniejszych grup nowobudujących się przedsiębiorstw i zakładów lub powstających na skutek działalności inwestycyjnej nowobudowanych oddziałów przedsiębiorstw i zakładów czynnych, które mają być oddane do eksploatacji w roku 1951, właściwi ministrowie wydadzą w terminie do dnia 31 lipca 1951 r. zarządzenia określające warunki, po dopełnieniu których okres rozruchu tych grup przedsiębiorstw i oddziałów powinien być uznany za zakończony, a budowane obiekty uznane za gotowe do eksploatacji.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego: w z. St. Jędrychowski
1 § 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 października 1951 r. (M.P.51.A-92.1270) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 października 1951 r.