Rozdział 3 - Przepisy dodatkowe dotyczące linii kablowych. - Eksploatacja sieci elektroenergetycznych.

Monitor Polski

M.P.1972.1.8

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 1972 r.

Rozdział  3

Przepisy dodatkowe dotyczące linii kablowych.

§  16.
Załączenie linii kablowej pod napięcie po czasie dłuższym niż 30 dni od daty wykonania badań stanu technicznego przy przyjmowaniu linii do eksploatacji lub po wyłączeniu ze względów ruchowych może nastąpić po sprawdzeniu rezystancji (oporu czynnego) izolacji linii i uzyskaniu zadowalających wyników sprawdzenia, zgodnych z wymaganiami obowiązującymi przy przyjmowaniu linii do eksploatacji.
§  17.
1.
Linię wyłączoną trwale przez zabezpieczenia można załączyć po uzyskaniu zadowalających wyników sprawdzenia ciągłości żył oraz pomiaru rezystancji (oporu czynnego) izolacji, zgodnych z wymaganiami obowiązującymi przy przyjmowaniu linii do eksploatacji.
2.
Po trwałym wyłączeniu przez zabezpieczenia dopuszcza się jednorazowo załączenie linii bez wykonywania sprawdzeń i pomiarów określonych w ust. 1, jeżeli wyłączenie nie nastąpiło bezpośrednio po załączeniu linii pod napięcie po zakończeniu na niej prac konserwacyjno-remontowych oraz gdy:
1)
wskaźniki przepływu prądu zwarcia nie wskazały przepływu prądu zwarcia przez wyłączoną linię albo
2)
zachodzi konieczność szybkiej likwidacji zakłócenia, a zostaną spełnione warunki takiego załączenia określone w instrukcji o eksploatacji.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do odcinków linii kablowych w liniach napowietrznych, jeżeli długość tych odcinków jest mniejsza od 10% całkowitej długości linii. W tym wypadku należy stosować przepis § 9.
§  18.
W razie odsłonięcia linii kablowej w wyniku prac ziemnych, do czasu zabezpieczenia odsłoniętych części linii należy zastosować odpowiednie środki, aby nie dopuścić do uszkodzeń mechanicznych linii.
§  19.
W razie zwiększenia mocy zwarcia lub czasów wyłączenia prądów zwarcia w punktach zasilania linii kablowych, należy sprawdzić linie kablowe w zakresie dostosowania do nowych warunków.
§  20.
Pomiary napięć i obciążeń poszczególnych linii kablowych należy wykonywać nie rzadziej niż:
1)
linii kategorii I wychodzących ze stacji ze stałą obsługą - trzy razy na dobę z uwzględnieniem godzin największego i najmniejszego ich obciążenia,
2)
linii kategorii II oraz linii kategorii I nie wymienionych w pkt I - raz w roku w godzinach największego ich obciążenia,
3)
linii kategorii III - raz na trzy lata, w godzinach największego ich obciążenia.
§  21.
1.
Oględziny widocznych części linii kablowych z wyłączeniem części linii kablowych w stacjach należy przeprowadzać nie rzadziej niż:
1)
linii kategorii I - dwa razy w roku,
2)
linii kategorii II - raz na dwa lata,
3)
linii kategorii III - raz na trzy lata.
2.
Oględziny tras linii kablowych należy przeprowadzać w razie wykonywania prac ziemnych lub budowlanych w rejonie ich przebiegu oraz w razie gdy mogą wystąpić zmiany w środowisku, w którym ułożona jest linia kablowa.
3.
Podczas przeprowadzania oględzin widocznych części linii kablowych należy w szczególności sprawdzać stan:
1)
oznaczników linii kablowych i tablic ostrzegawczych na brzegach rzek,
2)
wejść do tuneli, kanałów i studzienek kablowych,
3)
osłon przeciwkorozyjnych kabli, konstrukcji wsporczych i osłon przed uszkodzeniami mechanicznymi,
4)
głowic kablowych,
5)
połączeń uziemiających przewodów i zacisków przy głowicach,
6)
urządzeń dodatkowego wyposażenia linii.
§  22.
1.
Przeglądy linii kablowych należy przeprowadzać co dwa lata w odniesieniu do takich linii kategorii I i II, których uszkodzenie może spowodować znaczne zakłócenia w dostarczaniu energii elektrycznej.
2.
Wykaz linii kablowych kategorii I i II, których uszkodzenie może spowodować znaczne zakłócenia w dostarczaniu energii elektrycznej, ustala kierownik zakładu. Wykaz linii powinien być aktualizowany nie rzadziej niż raz na dwa lata.
§  23.
1.
Przeglądy linii kablowych powinny obejmować w szczególności:
1)
szczegółowe oględziny w zakresie określonym w § 21 ust. 3,
2)
pomiar rezystancji (oporu czynnego) izolacji linii,
3)
sprawdzenie wytrzymałości elektrycznej izolacji linii kategorii II prądem stałym, wyprostowanym lub przemiennym,
4)
w odniesieniu do linii kategorii I - pomiar pojemności linii i rezystancji (oporu czynnego) pętli żył,
5)
sprawdzenie instalacji olejowej i sygnalizacyjnej linii, w której zastosowane są kable olejowe,
6)
czynności konserwacyjne i naprawy zapewniające poprawną pracę linii.
2.
Wyniki prób i pomiarów określonych w ust. 1 pkt 2-4 należy uznać za zadowalające, jeżeli:
1)
rezystancja (opór czynny) izolacji linii oraz - w razie wykonywania sprawdzenia wytrzymałości napięciem stałym lub wyprostowanym - prąd upływu i współczynnik asymetrii prądu spełniają wymagania obowiązujące przy przyjmowaniu linii do eksploatacji,
2)
izolacja każdej żyły linii wytrzyma w ciągu 10 minut bez przeskoku, bez przebicia i bez objawów przebicia częściowego napięcie probiercze o wartości równej 75% napięcia probierczego kabla określonego w normie,
3)
pojemność linii i rezystancja (opór czynny) pętli żył nie różni się od wartości pomierzonych przy przyjmowaniu do eksploatacji.
§  24.
W czasie usuwania uszkodzeń linii kablowych w przestrzeniach zewnętrznych miejsce pracy należy zabezpieczyć przed wpływami atmosferycznymi niezależnie od aktualnego stanu pogody.