Egzaminy kwalifikacyjne dla biegłych księgowych.

Monitor Polski

M.P.1959.24.108

Akt utracił moc
Wersja od: 21 marca 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 lutego 1959 r.
w sprawie egzaminów kwalifikacyjnych dla biegłych księgowych.

Na podstawie § 9 ust. 2 uchwały nr 332 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1957 r. w sprawie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 73, poz. 438) zarządza się, co następuje:
1.
Na listę biegłych, o której mowa w § 9 ust. 1 uchwały nr 332 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1957 r. w sprawie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 73, poz. 438), może być wpisana, począwszy od dnia 1 stycznia 1961 r., wyłącznie osoba legitymująca się dyplomem biegłego księgowego.
2.
Dyplom biegłego księgowego przyznawany jest osobie, która na egzaminie państwowym dla biegłych księgowych wykaże się kwalifikacjami rzeczoznawcy w zakresie rachunkowości co najmniej jednego działu gospodarki narodowej (przemysłu, handlu, budownictwa, rolnictwa lub łączności i transportu).
1.
O dopuszczenie do egzaminu państwowego dla biegłych księgowych może ubiegać się osoba, która:
1)
ukończyła 25 rok życia,
2)
ma obywatelstwo polskie,
3)
nie była dotychczas karana,
4)
może wykazać się nienaganną opinią z przebiegu całej pracy zawodowej,
5)
ma odpowiednią praktykę w zakresie rachunkowości jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
Praktyka, o której mowa w ust. 1 pkt 5, wynosi:
1)
dla osób z ukończonymi wyższymi studiami ekonomicznymi lub prawniczymi - co najmniej cztery lata, w tym co najmniej dwa lata na stanowisku kierowniczym,
2)
dla osób nie wymienionych w pkt 1 - co najmniej sześć lat, w tym co najmniej dwa lata na stanowisku kierowniczym.
1.
Osoby czyniące zadość warunkom wymienionym w § 2 mogą złożyć do działającej przy Ministerstwie Finansów Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla biegłych księgowych (zwanej w dalszym ciągu w skrócie "PKE") podanie o dopuszczenie do egzaminu państwowego dla biegłych księgowych. Do podania należy dołączyć dokumenty poświadczające spełnienie warunków określonych w § 2 oraz dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.
2.
Podstawowa oplata egzaminacyjna wynosi złotych czterysta. Ponadto wpłaca się za każdy egzamin poprawkowy złotych sto oraz za egzamin uzupełniający z zakresu dodatkowej specjalności złotych dwieście pięćdziesiąt.
1.
Państwowy egzamin dla biegłych księgowych zdaje się z pięciu grup przedmiotów, a mianowicie:

- grupy I, która obejmuje przedmioty dotyczące planowania, organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem określonego działu gospodarki narodowej,

- grupy II, która obejmuje rachunkowość przedsiębiorstwa określonego działu gospodarki narodowej,

- grupy III, która obejmuje statystykę, badanie i ocenę działalności gospodarczej przedsiębiorstwa określonego działu gospodarki narodowej,

- grupy IV obejmującej wiadomości z zakresu prawa,

- grupy V obejmującej przedmioty związane z metodą i techniką pracy biegłego księgowego.

2.
Ramowy program egzaminu zawarty jest w załączniku do zarządzenia.
3.
W razie niezdania egzaminu z jednej lub kilku grup przedmiotów do egzaminu poprawkowego przystąpić można nie wcześniej niż po upływie pół roku.
1.
Państwowy egzamin dla biegłych księgowych składa się z części pisemnej i ustnej.
2.
Egzamin pisemny dotyczy rachunkowości, statystyki i analizy działalności gospodarczej, to jest przedmiotów wchodzących w skład grupy II i III.
3.
Egzamin ustny dotyczy wszystkich przedmiotów wchodzących w skład wszystkich pięciu grup. PKE może zwolnić od obowiązku zdawania egzaminu ustnego z tych przedmiotów, z których egzaminy pisemne zostały złożone z wynikiem co najmniej dobrym.
4.
Osoby, posiadające dyplom biegłego księgowego w zakresie określonej specjalności, mogą ubiegać się o dodatkową klauzulę na dyplomie, stwierdzającą kwalifikacje specjalistyczne również w zakresie innych działów gospodarki narodowej. Warunkiem uzyskania takiej klauzuli jest zdanie dodatkowych egzaminów z przedmiotów wchodzących w skład grupy I, II i III w zakresie właściwej specjalności.
5.
Szczegółowy zakres i tryb przeprowadzania egzaminów określi regulamin uchwalony przez PKE.
1.
W skład PKE wchodzi przewodniczący i 14 osób, powoływanych przez Ministra Finansów na okres trzech lat, a mianowicie:
1)
trzech samodzielnych pracowników nauki w zakresie rachunkowości,
2)
pięciu przedstawicieli resortów reprezentujących podstawowe działy gospodarki narodowej,
3)
trzech przedstawicieli Stowarzyszenia Księgowych w Polsce,
4)
trzech przedstawicieli Ministerstwa Finansów.
2.
Obsługa techniczna i kasowa PKE należy do Ministerstwa Finansów.
1.
PKE przeprowadza egzaminy w kompletach trzyosobowych, wyznaczanych każdorazowo przez przewodniczącego PKE.
2.
Do przeprowadzania egzaminów z poszczególnych grup przedmiotów mogą być zapraszani specjaliści spoza PKE. Zaproszony egzaminator nabywa w zakresie reprezentowanej przez niego specjalności uprawnienia członka kompletu egzaminacyjnego; w skład kompletu egzaminacyjnego powinien jednak wchodzić co najmniej jeden członek PKE.
3.
Terminy i miejsce egzaminów ogłasza przewodniczący PKE w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
4.
Członkowie kompletów egzaminacyjnych (zarówno członkowie PKE, jak i zaproszeni egzaminatorzy) otrzymują wynagrodzenie w wysokości 15 zł za każdy przeprowadzony egzamin piśmienny i ustny oraz 10 zł za każdy przeprowadzony egzamin ustny w razie składania tylko egzaminu ustnego.
5.
Ewentualne diety i zwroty kosztów podróży należne członkom kompletów egzaminacyjnych pokrywane są przez Ministerstwo Finansów.
1.
Przewodniczący PKE przedstawia Ministrowi Finansów wnioski dotyczące wpisania osób, które uzyskały dyplom biegłego księgowego, na listę biegłych uprawnionych do udziału w komisjach rewizyjnych przedsiębiorstw państwowych.
2.
W okresie do dnia 31 grudnia 1959 r. PKE może w uzasadnionych przypadkach przyznać dyplom biegłego księgowego samodzielnym pracownikom nauki rachunkowości i innym osobom mogącym wykazać się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi w zakresie rachunkowości zwalniając te osoby w całości lub w części od obowiązku zdawania egzaminu.
3.
Ocenę udokumentowania, uzasadniającego częściowe lub całkowite zwolnienie od egzaminu, przeprowadza każdorazowo plenum PKE.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

RAMOWY PROGRAM PAŃSTWOWEGO EGZAMINU DLA BIEGŁYCH KSIĘGOWYCH

Grupa I. Przedsiębiorstwo państwowe.
1.
Planowanie w przedsiębiorstwie.

Planowanie jako podstawowa funkcja zarządzania. Planowanie w gospodarce socjalistycznej. Planowanie centralne, długo- i krótkookresowe. Narodowy plan gospodarczy, jego powiązania z budżetem. Planowanie w przedsiębiorstwie. Plany działalności eksploatacyjnej; ich rodzaje i wzajemne powiązania ze szczególnym uwzględnieniem planowania finansowego i kosztów. Podstawowe wskaźniki planu gospodarczo-finansowego. Planowanie operatywne. Planowanie inwestycji. Porównywalność danych z wykonania planu ze wskaźnikami planowymi.

2.
Organizacja przedsiębiorstwa i zarządzanie nim.

Przedsiębiorstwo państwowe w gospodarce socjalistycznej. Cel działalności. Metoda zarządzania. Organizacyjny schemat przedsiębiorstwa. Podział pracy, kompetencji i odpowiedzialności. Systemy płac. Podstawowe problemy zarządzania i ich rozwiązywanie w praktyce. Organizacja służby księgowej w przedsiębiorstwie. Zarządzanie finansami. Zarządzanie działami technicznymi i technologicznymi. Przygotowanie i koordynacja pracy. Sprawozdania z wykonania pracy.

Grupa II. Rachunkowość.

Podstawowe założenia organizacyjne rachunkowości w przedsiębiorstwie i ich związek z branżą, organizacją przedsiębiorstwa, organizacją i technologią produkcji. Rachunkowość w zakresie działalności eksploatacyjnej: środki pieniężne w kasie, banku i rozrachunkach; rzeczowe składniki majątkowe; finansowanie przedsiębiorstw. Koszty: ewidencja, rozliczanie, kalkulacja. Określanie wyników działalności. Inwentaryzacja. Bilansowanie. Charakterystyczne cechy branżowe i ich uwzględnienie w rachunkowości. Związek rachunkowości z planowaniem. Koszty planowane i normowane. Technika rachunkowości analitycznej i syntetycznej. Organizacja kontroli wewnętrznej w przedsiębiorstwie. Opłacalność rachunkowości.

Grupa III. Statystyka, badanie i ocena działalności gospodarczej.

1.
Statystyka w przedsiębiorstwie.

Ogólne wiadomości o statystyce. Współczynniki (liczby względne). Ich zastosowanie. Miary statystyczne i ich zastosowanie w przedsiębiorstwie. Metoda statystyczna badań reprezentacyjnych w zakresie rachunkowości.

2.
Badanie i ocena działalności gospodarczej przedsiębiorstw.

Przedmiot i metoda badania. Materiały badane. Badanie i ocena wyników działalności: akumulacji, bilansu produktów, wykorzystania urządzeń produkcyjnych, zaopatrzenia, zatrudnienia i wydajności pracy, kosztów własnych, działalności nieprzemysłowej. Badanie wyniku bilansowego. Badanie i ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i jej zmian: ocena realności bilansu, badanie aktywów i pasywów w ich wzajemnym powiązaniu. Badanie działalności inwestycyjnej. Formułowanie wniosków ogólnych oraz wytycznych działalności na przyszłość.

Grupa IV. Wybrane podstawowe wiadomości z zakresu prawa.

1.
Ogólne wiadomości z teorii prawa.

Państwo i prawo. Norma prawna. Przepisy prawa a norma prawna. Prawo w znaczeniu podmiotowym i przedmiotowym. Stosowanie prawa. Systematyka prawa. Poszczególne gałęzie prawa w państwie socjalistycznym.

2.
Wybrane zagadnienia z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i karnego.

Źródła prawa aktualnie obowiązującego. Organizacja administracji państwowej i postępowanie administracyjne. Organizacja gospodarki narodowej. Przedsiębiorstwo państwowe; jednostki nadrzędne. Samorząd robotniczy. Aparat kontroli i funkcje nadzoru - organizacja, kompetencje, funkcjonowanie. Organizacja sądownictwa i prokuratury. Postępowanie sądowe cywilne i karne. Arbitraż państwowy. Postępowanie arbitrażowe. Elementy prawa cywilnego. Główne rodzaje zobowiązań. Szczególne stosunki umowne między jednostkami gospodarki uspołecznionej. Elementy prawa wekslowego. Przedawnienie i prekluzja. Elementy prawa karnego istotne z punktu widzenia przedsiębiorstw państwowych (przestępstwa urzędnicze i inne w świetle kodeksu karnego i ustaw specjalnych). Wybrane zagadnienia z zakresu prawa pracy (umowa o pracę, regulaminy pracy, urlopy, czas pracy). Różne zagadnienia prawne: umarzanie nieściągalnych należności. Odpisywanie ubytków, mank i strat, dysponowanie zbędnymi środkami materialnymi w przedsiębiorstwie, odpowiedzialność materialna pracowników.

3.
Wybrane zagadnienia z zakresu prawa finansowego.

System finansowy przedsiębiorstw państwowych (ogólne zasady finansowania działalności eksploatacyjnej i inwestycyjnej, powiązanie przedsiębiorstw z budżetem państwa, fundusze i rezerwy). Obieg pieniężny i rozliczenia (obrót bezgotówkowy, planowanie kasowe, rozliczenia za dostawy, roboty i usługi, rozliczenia z innych tytułów). Kredyt (system kredytowy, kredyty krótko- i długoterminowe). Ubezpieczenia rzeczowe. Podatki, ze szczególnym uwzględnieniem podatku obrotowego i podatku od wynagrodzeń.

4.
Przepisy prawne dotyczące rachunkowości.

Przepisy dotyczące organizacji rachunkowości (organizacja komórek rachunkowości, plany kont, zasady prowadzenia rachunkowości, ogólne i szczegółowe). Przepisy dotyczące bilansowania i inwentaryzacji. Przepisy związane ze sprawozdawczością okresową, przyjmowaniem i zatwierdzaniem sprawozdań. Przypisy dotyczące głównych księgowych, rewidentów i biegłych.

Grupa V. Metody i technika pracy biegłego księgowego.

Biegły księgowy, jego obowiązki i prawa. Etyka zawodowa. Odpowiedzialność biegłego. Metody i technika badania. Podstawowe czynności badania. Środki uzyskiwania dowodu prawidłowości prowadzenia ksiąg i sporządzania sprawozdań finansowych. Rodzaje badania. Metody badania: badanie pełne, badanie wyrywkowe. Technika badania: planowanie pracy, rejestrowanie przebiegu i rezultatów pracy (odpisy dowodów, zabezpieczanie dowodów, oświadczenia stron). Podstawowe zasady badania: dokładność, bezstronność, rzetelność, terminowość. Przebieg badania: prace przygotowawcze, badanie właściwe, zakończenie badania. Prezentacja rezultatów badania: treść i układ orzeczenia biegłego, formułowanie wniosków biegłego. Szczegółowe metody badania prawidłowości prowadzenia ksiąg, sporządzania sprawozdań finansowych i dokonywania podziału zysku i odpisów na fundusze specjalnego przeznaczenia.