Egzaminy końcowe z wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1957.48.295

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1957 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 maja 1957 r.
w sprawie egzaminów końcowych z wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 8 ust. 2 i art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ulgach w odbywaniu służby wojskowej przez studentów szkół wyższych (Dz. U. z 1949 r. Nr 25, poz. 173 i z 1950 r. Nr 6, poz. 46) oraz art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 1952 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 20, poz. 129) zarządza się, co następuje:
Studenci szkół wyższych, którzy ukończyli szkolenie wojskowe w ramach studiów wojskowych i zostali powołani do odbycia ćwiczeń w jednostkach wojskowych, składają egzaminy końcowe z przedmiotów wojskowych w tych jednostkach.
Egzaminy końcowe z przedmiotów wojskowych mają na celu sprawdzenie stopnia opanowania materiału programowego przez studentów szkolonych w studiach wojskowych oraz ich przygotowania do pełnienia funkcji dowódczych jako przyszłych oficerów rezerwy Sił Zbrojnych.
Egzaminy końcowe z przedmiotów wojskowych dla studentów szkół wyższych przeprowadzają komisje egzaminacyjne składające się z przewodniczącego wyznaczonego przez dowódcę okręgu wojskowego (dowódcę rodzaju Sił Zbrojnych) oraz z członków wyznaczonych przez dowódcę jednostki wojskowej, w której studenci odbywają ćwiczenia, w porozumieniu z przewodniczącym komisji egzaminacyjnej.
Komisje egzaminacyjne (§3) działają jednocześnie jako komisje kwalifikacyjne w zakresie przedstawiania wniosków o mianowanie studentów na stopnie podoficerskie.
Dla studentów, którzy złożyli egzamin końcowy z przedmiotów wojskowych z wynikiem pomyślnym, ustala się nazwy stopni podoficerskich z tytułem "podchorąży". Studenci mogą być mianowani na stopnie: kaprala, plutonowego lub sierżanta (równorzędny).
Na stopnie podoficerskie mianuje studentów wymienionych w § 5 właściwy dowódca określony w przepisach wojskowych.
1.
Studenci, którzy ukończą wojskowe szkolenie w ramach studiów wojskowych i złożą egzamin końcowy z tego szkolenia z wynikiem pomyślnym, są wolni od odbycia zasadniczej służby wojskowej i zostają zaliczeni do rezerwy.
2.
Dowódcy jednostek wojskowych przed przeniesieniem studentów do rezerwy wpisują do wojskowego dokumentu osobistego studenta fakt odbycia ćwiczeń wojskowych i uzyskany podczas ćwiczeń stopień wojskowy.
1.
Studentom, którzy z przyczyn niezależnych od siebie nie przystąpili do egzaminu końcowego, kierownik studium wojskowego na ich prośbę umożliwia odbycie ćwiczeń wojskowych i złożenie egzaminu końcowego w roku następnym.
2.
Studenci, którzy z własnej winy nie zgłoszą się na ćwiczenia wojskowe lub nie złożą egzaminu końcowego z wynikiem pomyślnym, są obowiązani do odbycia zasadniczej służby wojskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 6, poz. 46 z późniejszymi zmianami).
Wojskowe komendy rejonowe prowadzą ewidencję studentów, którzy zdali egzaminy końcowe z przedmiotów wojskowych w ramach studiów wojskowych na zasadach przyjętych dla prowadzenia ewidencji oficerów rezerwy.
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 maja 1952 r. w sprawie egzaminów końcowych z wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-41, poz. 585 i z 1954 r. Nr A-37, poz. 510).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.