Egzaminy końcowe z wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-41.585

Akt utracił moc
Wersja od: 28 kwietnia 1954 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 maja 1952 r.
w sprawie egzaminów końcowych z wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ulgach w odbywaniu służby wojskowej przez studentów szkół wyższych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 25, poz. 173 i z 1950 r. Nr 6, poz. 46) zarządza się, co następuje:
Studenci szkół wyższych, którzy ukończyli wojskowe szkolenie w ramach studiów wojskowych, zdają egzaminy końcowe z przedmiotów wojskowych podczas ćwiczeń wojskowych na obozach letnich w jednostkach wojskowych.
Egzaminy końcowe (§ 1) zdają studenci przed komisjami egzaminacyjnymi, składającymi się - w zależności od potrzeb - z trzech do ośmiu oficerów, wyznaczonych przez dowódców, wskazanych w przepisach wojskowych o przeprowadzaniu egzaminów w studiach wojskowych. Przepisy te unormują również sposób przeprowadzania egzaminów końcowych z przedmiotów wojskowych przez komisje egzaminacyjne.
Komisje egzaminacyjne (§ 2) działają jednocześnie jako komisje kwalifikacyjne w zakresie przedstawiania wniosków o mianowanie na pierwszy stopień oficerski studentów, którzy złożyli egzamin końcowy z przedmiotów wojskowych z wynikiem co najmniej dostatecznym.
Studenci, którzy podczas ćwiczeń wojskowych na obozach letnich w jednostkach wojskowych nie złożą egzaminów końcowych z wynikiem co najmniej dostatecznym, mogą składać je powtórnie w szkole wyższej w terminie ustalonym dla egzaminów poprawkowych przed komisją egzaminacyjną (§ 2) z udziałem przedstawiciela ministra, któremu dana szkoła wyższa podlega.
Studenci, którzy złożą egzamin końcowy z przedmiotów wojskowych z wynikiem co najmniej dostatecznym, są wolni od obowiązku odbycia zasadniczej służby wojskowej i zostają zaliczeni do rezerwy. Kierownicy studiów wojskowych mogą na wniosek komisji egzaminacyjnej (§ 3) przedstawić tych studentów do mianowania na pierwszy stopień oficerski.
1.
Studentom, którzy złożą egzamin końcowy z przedmiotów wojskowych z wynikiem co najmniej dostatecznym, kierownicy studiów wojskowych wpisują do indeksu adnotację "ukończył szkolenie wojskowe", stwierdzając ją własnoręcznym podpisem.
2.
Adnotacja w indeksie o ukończeniu szkolenia wojskowego w stosunku do studentów podlegających temu szkoleniu stanowi dowód wykonania przez nich obowiązku ukończenia szkolenia wojskowego jako jednego z warunków ukończenia studiów (art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r.).
Jeżeli student nie złoży powtórnie egzaminu końcowego z przedmiotów wojskowych (§ 4), z wynikiem co najmniej dostatecznym, kierownik studium wojskowego wpisze mu do indeksu adnotację wymienioną w § 6 wówczas, gdy:
1)
po powołaniu do odbycia zasadniczej służby wojskowej zostanie z tej służby zwolniony; w tym przypadku odbycie tej służby w całości lub części uważa się za złożenie egzaminu końcowego z wojskowego szkolenia z wynikiem dostatecznym;
2)
w razie niepowołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej - zgłosi się w następnym roku szkolnym do kierownika studium wojskowego celem odbycia trzydziestodniowych ćwiczeń wojskowych na obozie letnim w jednostce wojskowej, a po ich ukończeniu zgłosi się ponownie do egzaminu końcowego z przedmiotów wojskowych i złoży ten egzamin z wynikiem co najmniej dostatecznym.
Zarządzenie obowiązuje z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 4 pkt 1 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
2 § 2 zmieniony przez § 4 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.