Egzamin uzupełniający dla osób posiadających uprawnienia do wykonywania czynności agenta celnego, skład komisji egzaminacyjnej, opłata za przeprowadzenie egzaminu i wynagrodzenie dla członków komisji egzaminacyjnej.

Monitor Polski

M.P.1997.76.719

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1997 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 7 października 1997 r.
w sprawie egzaminu uzupełniającego dla osób posiadających uprawnienia do wykonywania czynności agenta celnego, składu komisji egzaminacyjnej, opłaty za przeprowadzenie egzaminu i wynagrodzenia dla członków komisji egzaminacyjnej.

Na podstawie art. 292 § 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie określa:
1)
skład komisji egzaminacyjnej,
2)
zakres egzaminu uzupełniającego dla osób posiadających uprawnienia do wykonywania czynności agenta celnego i sposób jego przeprowadzenia,
3)
opłatę za przeprowadzenie egzaminu,
4)
wynagrodzenie dla członków komisji egzaminacyjnej.
1.
Egzamin uzupełniający dla osób posiadających uprawnienia do wykonywania czynnością agenta celnego, zwany dalej "egzaminem uzupełniającym", przeprowadza Komisja Egzaminacyjna, zwana dalej "Komisją".
2.
Prezes Głównego Urzędu Ceł w porozumieniu z Ministrem Finansów powołuje spośród funkcjonariuszy celnych i pracowników Ministerstwa Finansów przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego Komisji, na okres 2 lat.
3.
Komisja przeprowadza egzaminy uzupełniające w składach, zwanych dalej "zespołem egzaminującym".
4.
W skład zespołu egzaminującego wchodzi:
1)
przewodniczący zespołu,
2)
członkowie,
3)
sekretarz.
5.
Jeżeli przewodniczący Komisji albo jego zastępca wchodzi w skład zespołu egzaminującego, to pełni w nim funkcję przewodniczącego zespołu egzaminującego.
6.
Prezes Głównego Urzędu Ceł w porozumieniu z Ministrem Finansów ustala wykaz osób, które mogą wchodzić w skład zespołów egzaminujących. Osoby te są powoływane spośród funkcjonariuszy celnych i pracowników Ministerstwa Finansów.
7.
Osoby, o których mowa w ust. 2, powinny posiadać wysoki poziom wiedzy z zakresu przepisów prawa celnego, administracyjnego i podatkowego.
8.
Prezes Głównego Urzędu Ceł na wniosek przewodniczącego Komisji powołuje zespoły egzaminujące spośród osób, o których mowa w ust. 6.
9.
Organizacje zrzeszające podmioty gospodarcze uczestniczące w wymianie handlowej z zagranicą mogą delegować swojego przedstawiciela na czas trwania egzaminu, w charakterze obserwatora.
1.
Przewodniczący Komisji:
1)
sprawuje nadzór nad zespołami egzaminującymi,
2)
sprawuje nadzór nad prawidłowością i aktualnością zagadnień tematycznych,
3)
ustala test na każdy egzamin uzupełniający,
4)
wyznacza termin i miejsce egzaminu uzupełniającego,
5)
przedkłada propozycje wykazu zagadnień tematycznych obowiązujących na egzaminie uzupełniającym.
2.
W czasie nieobecności przewodniczącego jego zadania wykonuje zastępca przewodniczącego Komisji.
3.
Przewodniczący zespołu egzaminującego jest odpowiedzialny:
1)
za sprawne i zgodne z prawem przeprowadzenie egzaminu,
2)
za zapewnienie niejawności testów egzaminacyjnych.
1.
W skład zespołu egzaminującego wchodzą przedstawiciele:
1)
Ministra Finansów - w charakterze członka lub przewodniczącego,
2)
Prezesa Głównego Urzędu Ceł - funkcjonariusze celni - w charakterze sekretarza, członka lub przewodniczącego.
2.
Prezes Głównego Urzędu Ceł w porozumieniu z Ministrem Finansów może odwołać przewodniczącego Komisji, jego zastępcę, przewodniczącego, członka lub sekretarza zespołu egzaminującego:
1)
na jego wniosek,
2)
z urzędu - w razie prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej,
3)
na wniosek przewodniczącego Komisji, gdy osoba wchodząca w skład zespołu egzaminującego wykonuje swoje obowiązki w sposób nierzetelny lub niesumienny albo zaniedbuje ich wykonywanie,
4)
w wypadku rozwiązania stosunku służbowego (umowy o pracę) z funkcjonariuszem celnym albo pracownikiem Ministerstwa Finansów.
3.
Odwołanie, o którym mowa w ust. 2, następuje w drodze decyzji administracyjnej.
4.
Kadencja członków zespołów egzaminujących trwa 2 lata.
5.
Kadencja osoby powołanej w miejsce odwołanego członka kończy się wraz z upływem kadencji zespołu egzaminującego.
1.
Prezes Głównego Urzędu Ceł ustala wykaz zagadnień tematycznych i podaje go do publicznej wiadomości w Biuletynie Urzędowym Głównego Urzędu Ceł.
2.
Wykaz zagadnień tematycznych jest aktualizowany w miarę zmian przepisów prawa celnego i innych przepisów należących do tematyki egzaminu.
3.
Zagadnienia tematyczne mogą być wykorzystane na egzaminie uzupełniającym, nie wcześniej niż po miesiącu od dnia ich podania do publicznej wiadomości.
1.
Wniosek o przystąpienie do egzaminu uzupełniającego składa się w Głównym Urzędzie Ceł.
2.
Egzamin uzupełniający odbywa się w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego Komisji po uprzednim ogłoszeniu w siedzibach urzędów celnych, nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu.
1.
Egzamin uzupełniający przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach umożliwiających i zapewniających samodzielną pracę egzaminowanych.
2.
Przed rozpoczęciem egzaminu osoba przystępująca do egzaminu uzupełniającego jest obowiązana do okazania dowodu potwierdzającego tożsamość.
3.
Przewodniczący oraz członkowie zespołu egzaminującego sprawują nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu uzupełniającego.
4.
Podczas egzaminu uzupełniającego zdający może opuścić salę po uzyskaniu zgody osoby sprawującej nadzór; przed opuszczeniem sali zdający przekazuje pracę przewodniczącemu zespołu egzaminującego.
5.
Przewodniczący zespołu egzaminującego może wykluczyć z egzaminu osobę, która podczas jego trwania korzystała z cudzej pomocy, posługiwała się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi, pomagała innym uczestnikom egzaminu lub w inny sposób rażąco zakłócała przebieg egzaminu.
6.
Wykluczenie zostaje stwierdzone protokołem podpisanym przez przewodniczącego i członków zespołu egzaminującego.
7.
Osoba wykluczona z egzaminu uzupełniającego może przystąpić ponownie do niego nie wcześniej niż po upływie 1 roku od dnia wykluczenia.
8.
Przewodniczący zespołu egzaminującego jest obowiązany poinformować osoby przystępujące do egzaminu o przepisach ust. 4-7.
1.
Egzamin uzupełniający przeprowadzany jest w formie testu. Zestawy testowe są niejawne.
2.
Test obejmuje tematykę z zakresu przepisów prawa celnego, niezbędną do prawidłowego wykonywania czynności przewidzianych dla agentów celnych, w szczególności dotyczącą:
1)
nadania towarom przeznaczenia celnego,
2)
przedstawicielstwa w sprawach celnych,
3)
elementów kalkulacyjnych,
4)
operacji uprzywilejowanych,
5)
długu celnego,
6)
znajomości taryfy celnej,
7)
przepisów dotyczących środków polityki handlowej oraz zasad prawa administracyjnego i podatkowego stosowanych w postępowaniu w sprawach celnych.
3.
Test składa się ze stu pytań. Czas trwania egzaminu wynosi 150 minut.
4.
Ocenę pozytywną otrzymuje osoba, która prawidłowo odpowie na ponad 80 pytań.
5.
W wypadku negatywnej oceny, egzamin uzupełniający może być powtórzony nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca od dnia egzaminu, którego wynik był negatywny.
Wynik egzaminu uzupełniającego udostępniany jest na żądanie osoby egzaminowanej.
Złożenie egzaminu uzupełniającego z wynikiem pozytywnym potwierdza zaświadczeniem przewodniczący Komisji lub osoba przez niego upoważniona. Wzór zaświadczenia stanowi załącznik do zarządzenia.
1.
Opłatę egzaminacyjną ustala się w wysokości 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z kwartału poprzedzającego kwartał, w którym odbywa się egzamin uzupełniający, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Z zastrzeżeniem ust. 3, opłatę egzaminacyjną, o której mowa w ust. 1, przeznacza się na:
1)
obsługę administracyjną egzaminów - 20% opłaty (tę część wnosi się przy składaniu wniosku o przystąpienie do egzaminu),
2)
wynagrodzenie przewodniczącego, członków i sekretarza zespołu egzaminującego - 80% opłaty (tę część wnosi się w przeddzień wyznaczonego terminu egzaminu); wynagrodzenie przewodniczącego jest o połowę wyższe niż członka zespołu egzaminującego, a wynagrodzenie sekretarza stanowi połowę wynagrodzenia członka.
3.
Przewodniczący Komisji oraz jego zastępca, ze środków, o których mowa w ust. 2, pobierają miesięczne wynagrodzenie w wysokości odpowiednio 80% i 50% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z kwartału poprzedzającego kwartał, w którym odbywa się egzamin uzupełniający - wypłacane w terminach ustalonych odrębnie.
4.
Jeżeli osoby wchodzące w skład Komisji są pracownikami administracji państwowej, to wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 2, przysługuje, jeżeli wykonują obowiązki związane z egzaminowaniem poza godzinami pracy w urzędzie państwowym.
5.
W wypadku nieprzystąpienia do egzaminu uzupełniającego opłata wpisowa, o której mowa w ust. 2 pkt 1, nie podlega zwrotowi.
6.
Obsługę administracyjną zespołu egzaminującego zapewnia sekretarz.
Tryb uzyskania wpisu na listę agentów celnych osoby, o której mowa w art. 257 Kodeksu celnego, regulują przepisy szczególne.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r. i traci moc z dniem 31 grudnia 1999 r.

ZAŁĄCZNIK

ZAŚWIADCZENIE

Na podstawie zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 7 października 1997 r. w sprawie egzaminu uzupełniającego dla osób posiadających uprawnienia do wykonywania czynności agenta celnego, składu komisji egzaminacyjnej, opłaty za przeprowadzenie egzaminu i wynagrodzenia dla członków komisji egzaminacyjnej (Monitor Polski Nr 76, poz. 719):

stwierdza się, że Pan/i

imię ojca

urodzony/a dnia w

złożył/a egzamin uzupełniający na agenta celnego i uzyskał/a ocenę

pozytywną

m.p.

CZŁONKOWIE KOMISJI PRZEWODNICZĄCY

dnia Nr ewid