Dyscyplina pracy studentów szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-104.1311

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI, ZDROWIA, OŚWIATY ORAZ KULTURY I SZTUKI
z dnia 21 września 1950 r.
o dyscyplinie pracy studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 7, 16 i 88 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) oraz art. 5 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o organizacji wyższego szkolnictwa artystycznego (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 269) zarządza się, co następuje:
Na wydziałach (oddziałach, studiach specjalnych) i latach studiów szkół wyższych zawodowych i szkół wyższych akademickich, w których obowiązuje nowa organizacja i plan studiów, oraz na akademiach medycznych studenci obowiązani są do przestrzegania dyscypliny pracy przez:
a)
uczęszczanie na wykłady, ćwiczenia i zajęcia praktyczne, objęte planem studiów;
b)
zgłaszanie się w przewidzianych terminach na egzaminy i kolokwia, oraz oddawanie prac przejściowych w terminach, przewidzianych planem studiów.
Studenci pracujący mogą uzyskać od dziekana stałe lub okresowe zwolnienie z tych wykładów, na które nie uzyskali oni zwolnienia z pracy na podstawie pisma okólnego Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie wykonania postanowień ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy (Monitor Polski Nr A-66, poz. 776). Dziekan może w uzasadnionych przypadkach zwolnić okresowo od obowiązku uczęszczania na wykłady również innych studentów.
Stałe zwolnienie z ćwiczeń, seminariów i zajęć praktycznych jest niedopuszczalne.
Student obowiązany jest w ciągu trzech dni usprawiedliwić nieobecność lub uchybienie wyznaczonego terminu. W przypadku przeszkody w terminowym złożeniu usprawiedliwienia student obowiązany jest złożyć je w ciągu trzech dni od ustania przeszkody.
Decyzja w sprawie usprawiedliwienia nieobecności lub uchybienia wyznaczonego terminu należy do dziekana. Dziekan podejmuje decyzję po wysłuchaniu studenta i po zasięgnięciu opinii starosty grupy.
Nieusprawiedliwione spóźnienie lub nieobecność na zajęciach, wymienionych w § 1, lub uchybienie terminu, wyznaczonego w myśl § 2, podlega karom.
Stosuje się następujące kary:
a)
za nieusprawiedliwione opuszczenie zajęć w ciągu jednego dnia w danym semestrze - upomnienie;
b)
za nieusprawiedliwione opuszczenie drugiego dnia zajęć lub dwu dni kolejno w danym semestrze - upomnienie z zamieszczeniem na tablicy ogłoszeń;
c)
za nieusprawiedliwione opuszczenie trzeciego dnia zajęć, lub trzech dni kolejno w danym semestrze - upomnienie z odnotowaniem w aktach personalnych i zamieszczeniem na tablicy ogłoszeń, oraz dla stypendystów - wstrzymanie stypendium na okres jednego miesiąca.
Trzykrotne nieusprawiedliwione spóźnienie traktowane jest jako jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność.

Nieusprawiedliwione opuszczenie połowy zajęć, przewidzianych w danym dniu planem studiów, uważane jest jako opuszczenie całego dnia zajęć.

Nieusprawiedliwione opuszczenie poszczególnych godzin zajęć w rozmiarze nie przekraczającym połowy zajęć danego dnia jest nieusprawiedliwionym spóźnieniem.

Kary, wymienione w § 7, nakłada dziekan po wysłuchaniu wyjaśnień studenta i opinii starosty grupy. Od kar nałożonych przez dziekana nie ma odwołania.
Nieusprawiedliwiona nieobecność w ciągu kolejnych czterech dni zajęć lub więcej, względnie opuszczenie bez usprawiedliwienia czwartego dnia zajęć lub więcej w danym semestrze jest złośliwym i uporczywym powtarzaniem naruszenia dyscypliny pracy studenta i podlega kolejno następującym karom:
a)
naganie, ponadto dla stypendystów wstrzymanie stypendium na okres dwóch miesięcy;
b)
naganie z zagrożeniem skreślenia z uczelni, ponadto dla stypendystów wstrzymanie stypendium na okres czterech miesięcy;
c)
usunięcie z uczelni.
Kary, wymienione w § 10, nakładane są przez komisję złożoną z dziekana, oraz dwóch przedstawicieli danego wydziału spośród profesorów względnie pomocniczych sił naukowych, powołanych przez rektora uczelni.

Komisja rozpatruje sprawy po wysłuchaniu wyjaśnień studenta i zasięgnięciu opinii przedstawiciela Komitetu Uczelnianego Z. S. P. Sprawy, związane z naruszeniem dyscypliny pracy studentów, rozpatrywane są w terminie tygodniowym.

Niezależnie od powyższych kar, nieusprawiedliwione opuszczenie 3 ćwiczeń, seminariów lub zajęć praktycznych, powoduje skreślenie studenta z listy uczestników tych zajęć.
Studenci - stypendyści niezależnie od wyżej wymienionych kar podlegają sankcjom, przewidzianym w regulaminie stypendialnym.
Nadzór nad wykonaniem niniejszego zarządzenia porucza się rektorom.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1950 r.