Dostosowanie trybu zagospodarowania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia będącego własnością Państwa do ogólnie obowiązujących zasad przekazywania środków majątku trwałego i obrotowego.

Monitor Polski

M.P.1955.109.1437

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1955 r.

UCHWAŁA NR 845
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 października 1955 r.
w sprawie dostosowania trybu zagospodarowywania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia będącego własnością Państwa do ogólnie obowiązujących zasad przekazywania środków majątku trwałego i obrotowego.

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Niniejsza uchwała normuje tryb i warunki przekazywania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia, które przeszło na własność Państwa wskutek przepadku, zrzeczenia się, zapisu, darowizny, jako majątek bezdziedziczny, jak również z mocy dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13, poz. 87 z późniejszymi zmianami) oraz dekretu z dnia 5 września 1947 r. o przejściu na własność Państwa mienia pozostałego po osobach przesiedlonych do ZSRR (Dz. U. Nr 59, poz. 318).
Wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi oraz prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty przekazują:
1)
nieruchomości, przedsiębiorstwa, zakłady lub ich części, jak również maszyny, urządzenia techniczne, środki transportowe, będące dla odbiorcy środkami trwałymi - nieodpłatnie właściwym instytucjom państwowym oraz państwowym jednostkom gospodarczym. W razie braku odpowiedniej ze względu na charakter mienia państwowej jednostki gospodarczej, która mogłaby przejąć mienie, lub w razie rezygnacji takiej jednostki z przejęcia mienia - przedsiębiorstwa, zakłady lub ich części oraz maszyny, urządzenia techniczne i środki transportowe mogą być przekazywane odpłatnie właściwym branżowo spółdzielniom;
2)
surowce, półfabrykaty i gotowe wyroby oraz wszelkie ruchomości nadające się do dalszej odsprzedaży, będące dla odbiorcy środkami obrotowymi - odpłatnie właściwym państwowym lub spółdzielczym jednostkom gospodarczym;
3)
przedmioty ruchome, nie nadające się do obrotu handlowego, ze względu zaś na swój stan przedstawiające wartość użytkową - nieodpłatnie miejscowemu referatowi rent i pomocy społecznej lub za jego zgodą bezpośrednio organizacjom charytatywnym;
4)
mienie nie nadające się do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem (złom i odpadki) - odpłatnie zbiornicom Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem lub Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych;
5)
przedmioty nadające się do umieszczenia w zbiorach państwowych - nieodpłatnie właściwym muzeom lub bibliotekom;
6)
wierzytelności pieniężne wynikające z przejętych na rzecz Państwa praw majątkowych - Bankowi Gospodarstwa Krajowego, jako właściwemu do zrealizowania i przelania należności na rachunek dochodów budżetu centralnego.
1.
Przekazanie mienia właściwym państwowym jednostkom gospodarczym objętym planowaniem centralnym oraz jednostkom spółdzielczym następuje w uzgodnieniu z tymi jednostkami, a w razie braku uzgodnienia - w porozumieniu z ich organami nadrzędnymi.
2.
Przekazanie mienia właściwym państwowym jednostkom gospodarczym objętym planowaniem terenowym następuje w porozumieniu z właściwym zarządem (wydziałem) prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej. W razie odmowy przyjęcia mienia o wyznaczeniu odbiorcy lub o formie zagospodarowania mienia decyduje ostatecznie prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Przekazanie mienia następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
Wartość przekazywanego mienia ustala się w następujący sposób:
1)
wartość mienia:

-

stanowiącego dla odbiorcy majątek trwały,

-

przekazywanego na cele pomocy społecznej oraz zbiornicom Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem lub Centralnemu Zarządowi Przemysłowych Surowców Wtórnych

ustala odbiorca;

2)
wartość mienia stanowiącego dla odbiorcy środki obrotowe ustala się komisyjnie z udziałem przedstawicieli wydziału finansowego i zarządu (wydziału) handlu prezydium właściwej rady narodowej, odbiorcy oraz w miarę potrzeby rzeczoznawcy na poziomie cen skupu lub zbytu zgodnie z obowiązującymi cennikami dla takich lub podobnych towarów biorąc pod uwagę obniżenie wartości ze wzglądu na stan lub stopień zużycia oraz wady przedmiotu;
3)
wartość przejętych praw majątkowych ustala się w wysokości wartości ich realizacji.
1.
Mienie przekazywane nieodpłatnie, a stanowiące dla odbiorcy majątek trwały, podlega wpisaniu do inwentarza lub objęciu bilansem jednostki przejmującej w wartości ustalonej w sposób określony w § 4.
2.
Należność za mienie przejęte odpłatnie określa się na podstawie wartości ustalonej według § 4. Odbiorca obowiązany jest do wpłacenia należności za przejęte mienie w wysokości obowiązującej go ceny zakupu (przy zakupie do hurtu - cena zbytu, przy zakupie do detalu - cena hurtowa bądź cena detaliczna zmniejszona o marżę) w ciągu 3 miesięcy od dnia jej ustalenia na rachunek dochodów budżetu centralnego.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 29 października 1955 r.