Dostosowanie przepisów o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych do specjalnych warunków występujących na kierunkach studiów w akademiach medycznych.

Monitor Polski

M.P.1964.82.387

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 17 listopada 1964 r.
w sprawie dostosowania przepisów o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych do specjalnych warunków występujących na kierunkach studiów w akademiach medycznych.

Na podstawie art. 1 ust. 3, art. 5 ust. 3, art. 6 i art. 9 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) oraz § 65 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146) zarządza się, co następuje:

Przepisy wstępne.

§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"rozporządzenie" - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146),
2)
"absolwent" bez bliższego określenia - absolwenta-lekarza, absolwenta lekarza-dentystę lub absolwenta-farmaceutę,
3)
"absolwent miejscowy" - absolwenta, który jest zameldowany na stały pobyt w miejscowości będącej siedzibą zakładu pracy lub w miejscowości, z której czas dojazdu publicznym środkiem lokomocji do zakładu pracy i z powrotem nie przekracza 2 godzin.
§  2.
1.
Do absolwentów mających podjąć pracę w jednostkach organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej lub w zakładach społecznych służby zdrowia podległych innym resortom stosuje się przepisy rozporządzenia ze zmianami wynikającymi z niniejszego zarządzenia.
2.
Do absolwentów mających podjąć pracę w innych jednostkach organizacyjnych niż określone w ust. 1 stosuje się przepisy rozporządzenia bez zmian wynikających z niniejszego zarządzenia.

Planowanie rozdziału stypendiów fundowanych, umów przedwstępnych i skierowań do pracy.

Planowanie rozdziału stypendiów fundowanych.

§  3.
Do ustalania planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz zasad, trybu i terminów zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom akademii medycznych mają zastosowanie przepisy instrukcji Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 3 lipca 1964 r. w sprawie ustalania planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowych zasad i trybu zgłaszania wniosków o fundowanie, stypendiów studentom szkół wyższych (Monitor Polski Nr 54, poz. 259).

Planowanie umów przedwstępnych.

§  4.
1.
Zainteresowani ministrowie oraz właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) przedstawiają Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej w terminie do dnia 15 listopada każdego roku projekty wykazów podległych zakładów pracy, uprawnionych do zawierania umów przedwstępnych ze studentami akademii medycznych, z podaniem liczby umów w każdym zakładzie.
2.
Projektami wykazów określonych w ust. 1 mogą być objęte tylko zakłady pracy położone na terenach, na których występuje szczególny niedobór kadr lekarzy, lekarzy dentystów bądź farmaceutów.
3.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala i przekazuje do dnia 31 grudnia każdego roku zainteresowanym ministrom, właściwym do spraw zdrowia i opieki społecznej organom prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz akademiom medycznym wykazy zakładów pracy uprawnionych do zawierania umów przedwstępnych.
4.
Zainteresowani ministrowie oraz właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów rad narodowych zawiadamiają niezwłocznie podległe im zakłady pracy o umieszczeniu ich w wykazie zakładów uprawnionych do zawierania umów przedwstępnych.

Planowanie skierowań do pracy.

§  5.
1.
Na podstawie danych otrzymanych z Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej o przewidywanej dla każdego województwa liczbie absolwentów-lekarzy właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) ustalają i przekazują Ministerstwu Zdrowia i Opieki Społecznej w terminie do dnia 15 listopada każdego roku projekty planów skierowań tych absolwentów do pracy z podaniem nazwy i siedziby zakładów oraz liczby stanowisk w każdym z nich.
2.
Projekty planów skierowań absolwentów-lekarzy obejmować mogą tylko zakłady spełniające warunki do odbycia stażu podyplomowego.
3.
Na podstawie projektów planów skierowań do pracy określonych w ust. 1 oraz wniosków zainteresowanych ministrów Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala i przekazuje do dnia 31 grudnia każdego roku właściwym do spraw zdrowia i opieki społecznej organom prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz akademiom medycznym plan skierowań do pracy absolwentów-lekarzy.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określa corocznie zasady ustalania planu skierowań do pracy absolwentów lekarzy-dentystów i farmaceutów.
§  6.
Pełnomocnicy Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac przy akademiach medycznych oraz właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na podstawie planów określonych w § 4 ust. 3 i § 5 ust. 3 zapewniają szczegółową informację w zakresie umów przedwstępnych i planu skierowań do pracy studentów odpowiednich kierunków studiów.

Przepisy wspólne dla absolwentów akademii medycznych wszystkich kierunków studiów.

§  7.
1.
Absolwent, który w czasie studiów nie zawarł umowy o stypendium fundowane lub umowy przedwstępnej, może w ciągu 2 miesięcy od dnia ukończenia studiów złożyć wniosek o skierowanie go do pracy do jednego z zakładów objętego planem skierowań do pracy.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, absolwent składa pełnomocnikowi Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac przy organie do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), właściwym ze względu na siedzibę zakładu pracy.
3.
Pełnomocnik (ust. 2) wyda absolwentowi skierowanie do pracy do wskazanego zakładu pracy w ciągu 15 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli zakład pracy jest objęty planem skierowań do pracy absolwentów danego kierunku studiów i posiada wolny etat oraz brak jest wniosków zgłoszonych przez innych absolwentów.
4.
Jeżeli wniosek o wydanie skierowania do tego samego zakładu pracy złożyło dwóch lub więcej absolwentów, pełnomocnik wyda skierowanie absolwentowi posiadającemu dyplom z wyróżnieniem, a jeżeli żaden z nich nie posiada dyplomu z wyróżnieniem - absolwentowi miejscowemu.
5.
Jeżeli warunku określonego w ust. 4 nie spełnia żaden ze zgłaszających się absolwentów bądź spełnia go 2 lub więcej absolwentów, pełnomocnik wyda skierowanie absolwentowi, który pierwszy zgłosił wniosek.
6.
W wypadkach, o których mowa w ust. 5, pełnomocnik powiadamia pozostałych absolwentów o odmowie wydania skierowania w terminie 15 dni od dnia złożenia wniosku przez pierwszego absolwenta.
§  8.
Absolwent, który w czasie studiów nie zawarł umowy o stypendium fundowane lub umowy przedwstępnej i który nie skorzystał z uprawnienia przewidzianego w § 7 ust. 1 lub nie uzyskał skierowania do wskazanego zakładu pracy, obowiązany jest zgłosić się w terminie 3 miesięcy od dnia ukończenia studiów do pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac przy akademii medycznej, którą absolwent ukończył, po przydział skierowania.
§  9.
W skierowaniach, o których mowa w § 7 i § 8, ustala się dokładną datę stawienia się absolwenta do zakładu pracy w celu podjęcia pracy. Podjęcie pracy powinno nastąpić nie później niż w ciągu 4 miesięcy od dnia ukończenia studiów. Do skierowań tych nie ma zastosowania przepis § 17 ust. 1 rozporządzenia.
§  10.
Czynności powierzone w rozporządzeniu organom do spraw zatrudnienia (wydziałom zatrudnienia) są wykonywane w stosunku do absolwentów akademii medycznych przez odpowiednie organy do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydiów rad narodowych.
§  11.
Zakład pracy, do którego absolwent zgłosił się do pracy, zawiera z nim umowę o pracę na okres przewidziany w § 13 i § 14. O zawarciu umowy zakład pracy obowiązany jest zawiadomić właściwy miejscowo organ do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w ciągu 7 dni od jej zawarcia.
§  12.
Zakłady pracy podległe lub nadzorowane przez zainteresowanych ministrów przekazują w ciągu 7 dni od dnia podjęcia pracy przez absolwenta właściwym miejscowo organom do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) informacje dotyczące podjęcia przez absolwentów pracy w tych zakładach.

Przepisy dotyczące absolwentów lekarzy-dentystów i absolwentów farmaceutów.

§  13.
Absolwenci lekarze-dentyści i absolwenci farmaceuci podejmują pracę według zasad określonych w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) i w niniejszym zarządzeniu na okres trzech lat.

Przepisy dotyczące absolwentów-lekarzy.

§  14.
Absolwenci-lekarze podejmują pracę według zasad określonych w § 13 na okres dwóch lat - w celu odbycia dwuletniego stażu podyplomowego.
§  15.
Absolwenci-lekarze odbywają staż podyplomowy w jednym zakładzie pracy z zastrzeżeniem przepisów § 16 i § 17.
§  16.
1.
Do odbycia stażu podyplomowego w dwóch zakładach pracy obowiązani są absolwenci-lekarze, którzy złożyli oświadczenie, że po odbyciu stażu poświęcą się pracy w dziedzinach: służby sanitarno-epidemiologicznej, psychiatrii, ftyzjatrii lub pediatrii.
2.
W skierowaniu do pracy wydanym absolwentom-lekarzom, o których mowa w ust. 1, pełnomocnik wymienia obydwa zakłady pracy, w których absolwent obowiązany jest odbyć kolejno staż podyplomowy. W miarę możliwości nakłady te powinny być położone w tej samej miejscowości.
3.
Absolwent-lekarz zamiejscowy po odbyciu stażu w pierwszym zakładzie pracy zachowuje prawo do zajmowania przydzielonego mu przez zakład pracy pomieszczenia przez okres odbywania stażu podyplomowego w drugim zakładzie pracy, jeżeli zakład ten jest położony w tej samej miejscowości lub jeżeli czas dojazdu publicznym środkiem lokomocji z miejscowości, w której absolwent ma pomieszczenie, do drugiego zakładu pracy i z powrotem nie przekracza 2 godzin.
4.
W razie skierowania absolwenta-lekarza do drugiego zakładu pracy bez zachowania warunku przewidzianego w ust. 3, zakład ten ma w stosunku do absolwenta-lekarza takie obowiązki, jakie są przewidziane w stosunku do zamiejscowych absolwentów-lekarzy zatrudnionych na podstawie skierowania do pracy.
5.
Przepis ust. 4 nie dotyczy absolwentów-lekarzy miejscowych.
§  17.
1.
Zakład pracy, który nie może zapewnić absolwentowi-lekarzowi odbycia stażu podyplomowego w specjalności objętej programem stażu w innych wypadkach niż przewidziane w § 16, deleguje absolwenta-lekarza w porozumieniu z właściwym miejscowo organem do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) do właściwego zakładu pracy na okres potrzebny do odbycia stażu podyplomowego w tej specjalności.
2.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1, absolwentowi-lekarzowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu, noclegów i diety według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do absolwentów-lekarzy miejscowych.
§  18.
1.
Absolwent-lekarz, który zawarł w czasie studiów umowę o stypendium fundowane, obowiązany jest w ciągu 15 dni od dnia ukończenia studiów przedstawić tę umowę pełnomocnikowi Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac przy organie do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), właściwym ze względu na siedzibę zakładu pracy, w celu ustalenia, czy zakład ten spełnia warunki do odbycia stażu podyplomowego.
2.
Jeżeli zakład pracy nie spełnia warunków do odbycia stażu podyplomowego lub spełnia je tylko częściowo, absolwent-lekarz odbywa staż podyplomowy w całości lub w części na podstawie skierowania do pracy, wydanego przez pełnomocnika określonego w ust. 1. W miarę możliwości absolwent powinien być skierowany do miejscowości, w której położony jest zakład pracy fundujący stypendium.
3.
Do absolwentów-lekarzy zatrudnionych na podstawie skierowań do pracy wydanych w trybie ust. 2, stosuje się przepisy §§ 15-17.
4.
Jednostka, która ufundowała stypendium, jest obowiązana zawiadomić o treści umowy właściwy ze wzglądu na swą siedzibę organ do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  19.
1.
Okres stażu podyplomowego odbytego na podstawie skierowania do pracy lub na podstawie umowy o stypendium fundowane wlicza się absolwentowi-lekarzowi do okresu pracy przewidzianego w umowie o stypendium fundowane.
2.
Jeżeli okres pracy przewidziany w umowie o stypendium fundowane jest równy dwóm latom lub krótszy, absolwent-lekarz po odbyciu stażu podyplomowego na podstawie skierowania do pracy nie ma obowiązku podjęcia pracy w zakładzie fundującym stypendium.
3.
Jeżeli okres pracy przewidziany w umowie o stypendium fundowane jest dłuższy niż dwa lata, absolwent-lekarz po odbyciu na podstawie skierowania do pracy stażu podyplomowego obowiązany jest podjąć pracę w zakładzie fundującym stypendium na okres przewidziany w umowie o stypendium fundowane, pomniejszony o dwa lata. Okres ten nie może być dłuższy niż 1 rok.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, zakład pracy, który ufundował stypendium, nie może dochodzić żadnych należności z tytułu nieprzepracowania przez absolwenta-lekarza okresu do dwóch lat, przewidzianego w umowie o stypendium fundowane.
§  20.
1.
Absolwent-lekarz, który uchyla się od odbycia stażu podyplomowego w całości lub w części, obowiązany jest do zwrotu kosztów wykształcenia zgodnie z przepisami rozporządzenia.
2.
Absolwent-lekarz, który po odbyciu stażu podyplomowego uchyla się od wykonania obowiązku przewidzianego w § 19 ust. 3, zwraca część stypendium fundowanego proporcjonalną do okresu, który absolwent-lekarz powinien przepracować zgodnie z przepisem § 19 ust. 3.
§  21.
Studenci wydziałów lekarskich mogą do dnia ukończenia studiów zawierać umowy przedwstępne z zakładami pracy, umieszczonymi w wykazach określonych w § 4 ust. 4.
§  22.
O decyzji wydanej w sprawie zarejestrowania umowy przedwstępnej pełnomocnik Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac przy akademii medycznej zawiadamia strony, które zawarły umowę, oraz organ do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) właściwy ze względu na siedzibę jednostki (zakładu) zawierającej umowę.

Przepisy dotyczące studentów akademii medycznych, którzy nie złożyli w obowiązujących terminach egzaminów wymaganych do otrzymania dyplomu.

§  23.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do studentów akademii medycznych, którzy zaliczyli ostatni rok studiów, lecz z przyczyn przez nich zawinionych nie złożyli w obowiązujących terminach egzaminów wymaganych do otrzymania dyplomu, z tym że:
1)
studentów wydziałów lekarskich i oddziałów stomatologicznych kieruje się na stanowiska felczerów, a studentów wydziałów farmaceutycznych - na stanowiska techników aptecznych,
2)
obowiązek wynikający ze skierowań wygasa z chwilą uzyskania dyplomu.
2.
Student, który uzyskał dyplom (ust. 1 pkt 2), obowiązany jest podjąć pracę zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia, z tym że do okresu pracy wlicza się okres przepracowany zgodnie z ust. 1 pkt 1.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy absolwentów-lekarzy, którzy obowiązani są po ukończeniu studiów odbyć dwuletni staż podyplomowy.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  24.
Terminy określone w § 4 ust. 1 i § 5 ust. 1 upływają w 1964 r. z dniem 15 grudnia.
§  25.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1964 r.