Rozdział 2 - Zmianowość pracy. - Doskonalenie organizacji i normowanie pracy.

Monitor Polski

M.P.1978.19.68

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 1978 r.

Rozdział  II

Zmianowość pracy.

§  3.
1.
Ministrowie dokonają w terminie do dnia 31 lipca 1978 r. analizy zmianowości pracy w podległych przedsiębiorstwach i przedstawią Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrowi Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w terminie do dnia 30 września 1978 r. program zwiększenia zmianowości pracy w podległych przedsiębiorstwach oraz program zapewnienia pełnej obsady pierwszej zmiany obejmujący lata 1979-1980, opracowany w porozumieniu z właściwymi wojewodami.
2.
Kolejne programy zwiększenia zmianowości pracy, z uwzględnieniem czterobrygadowej organizacji pracy, powinny być opracowane w ramach prac nad pięcioletnimi narodowymi planami społeczno-gospodarczego rozwoju kraju.
3.
Programy, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny zapewnić wzrost efektywności gospodarowania, przede wszystkim przez optymalne wykorzystanie mocy produkcyjnych, przy założeniu stopniowego zwiększania w przedsiębiorstwach zakresu prac objętych systemem pracy wielozmianowej.
4.
Obowiązek rozszerzenia zakresu prac objętych systemem wielozmianowym nie dotyczy przedsiębiorstw:
1)
mających przestarzałe wyposażenie techniczne,
2)
w których stosowanie pracy wielozmianowej nie zapewnia poprawy efektywności,
3)
zlokalizowanych na terenach o znacznym deficycie rąk do pracy.
5.
Zobowiązuje się ministrów do wydzielania, w ramach planów, odpowiednich środków przeznaczonych na zwiększenie zmianowości pracy.
§  4.
1.
Dyrektorzy zjednoczeń oraz dyrektorzy przedsiębiorstw dostosują godziny pracy administracji zakładowej oraz zakładowych placówek socjalnych do potrzeb wielozmianowej organizacji pracy.
2.
Właściwi ministrowie oraz wojewodowie dostosują godziny pracy w placówkach handlu wewnętrznego, usługowych, służby zdrowia, komunikacji, łączności oraz gospodarki komunalnej do potrzeb wielozmianowej organizacji pracy.
3.
Minister Kultury i Sztuki, Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" oraz Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki dostosują godziny pracy placówek kulturalno-oświatowych i urządzeń sportowych oraz programy radia i telewizji do potrzeb wielozmianowej organizacji pracy w przedsiębiorstwach.