Doręczanie kart powołania i wezwań oraz innych dokumentów w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

Monitor Polski

M.P.1981.26.229

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 1991 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH I OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 września 1981 r.
w sprawie doręczania kart powołania i wezwań oraz innych dokumentów w sprawach powszechnego obowiązku obrony. *

Na podstawie art. 65 oraz w związku z art. 48, 138, 150, 151 i art. 212 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111), jak również na podstawie § 29 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 marca 1981 r. w sprawie przekazywania dla potrzeb obrony Państwa środków transportowych, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i niektórych osób prawnych (Dz. U. Nr 9, poz. 41), zarządza się, co następuje:
Karty powołania do czynnej służby wojskowej doręczają:
1)
wojskowe komendy uzupełnień;
2) 1
terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw społeczno-administracyjnych stopnia podstawowego;
3)
urzędy pocztowo-telekomunikacyjne;
4)
przedsiębiorstwa państwowe i organizacje spółdzielcze;
5)
jednostki wojskowe.
1.
Wojskowe komendy uzupełnień doręczają bezpośrednio karty powołania:
1) 2
poborowym i ochotnikom powołanym do zasadniczej służby wojskowej - w miejscu stawienia się do poboru albo w miejscu zamieszkania lub w miejscu pracy;
2)
osobom powołanym do służby wojskowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego - w miejscu zamieszkania albo w miejscu pracy;
3)
żołnierzom rezerwy powołanym do odbycia ćwiczeń wojskowych oraz okresowej służby wojskowej - odpowiednio w miejscu zamieszkania lub miejscu pracy albo w czasie przeprowadzania przeglądu lekarskiego;
4) 3
studentom i absolwentom szkół wyższych powołanym na przeszkolenie wojskowe w jednostkach wojskowych - w miejscu zamieszkania albo w miejscu pracy.
2.
Wojskowe komendy uzupełnień mogą doręczać karty powołania za pośrednictwem urzędów pocztowo-telekomunikacyjnych, w formie poleconych przesyłek pocztowych za potwierdzeniem odbioru, a studentom i absolwentom szkół wyższych powołanym na przeszkolenie wojskowe - również za pośrednictwem kierowników studiów wojskowych.
Wojskowe komendy uzupełnień doręczają bezpośrednio karty powołania żołnierzom zwolnionym z zasadniczej służby wojskowej przed upływem ustawowego czasu trwania tej służby - w razie konieczności natychmiastowego powołania ich do odbycia pozostałego okresu służby wojskowej - w każdym miejscu. W tych przypadkach nie stosuje się trybu określonego w § 2 ust. 2, § 5 i 6 oraz § 8.
 
1.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw społeczno-administracyjnych stopnia podstawowego oraz przedsiębiorstwa państwowe i organizacje spółdzielcze doręczają karty powołania, w razie gdy Minister Obrony Narodowej lub organ przez niego upoważniony zarządzi powołanie żołnierzy rezerwy na ćwiczenia wojskowe z terminem natychmiastowego stawiennictwa oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
2.
Wojskowe komendy uzupełnień przekazują karty powołania przeznaczone do doręczenia przez terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw społeczno-administracyjnych stopnia podstawowego, przedsiębiorstwa państwowe i organizacje spółdzielcze - urzędom tych organów oraz przedsiębiorstwom i organizacjom.
3.
Karty powołania mogą być przekazywane w celu doręczenia urzędom, przedsiębiorstwom i organizacjom, o których mowa w ust. 1, również przez dowódców jednostek wojskowych.
4.
Szczegółowe zasady organizacji doręczania kart powołania w przypadkach o których mowa w ust. 1-3, określają odrębne przepisy.
Jednostki wojskowe doręczają karty powołania w wypadkach określonych przez Ministra Obrony Narodowej lub organ przez niego upoważniony.
1. 6
W razie doręczenia osobie powołanej do czynnej służby wojskowej karty powołania w miejscu zamieszkania i nieobecności osoby powołanej w tym miejscu, kartę powołania doręcza się dorosłemu domownikowi. W uzasadnionych przypadkach doręczenie może nastąpić o każdej porze doby. Osoba powołana lub dorosły domownik po przyjęciu karty powołania potwierdzają jej odbiór, podpisując zwrotne potwierdzenie odbioru.
2.
Domownik, o którym mowa w ust. 1, przekazuje niezwłocznie kartę powołania osobie powołanej.
3. 7
W razie doręczania osobie powołanej do czynnej służby wojskowej karty powołania w miejscu pracy, kierownik zakładu pracy jest obowiązany udzielić doręczającemu (doręczycielowi pocztowemu, posłańcowi) niezbędnej pomocy przy doręczaniu kart powołania.
4.
Doręczający kartę powołania odnotowuje na karcie powołania datę i godzinę jej doręczenia oraz imię i nazwisko osoby przyjmującej kartę. Zwrotne potwierdzenie odbioru, pokwitowane przez odbiorcę, doręczający przekazuje organowi, który zlecił mu doręczenie tej karty.
1. 8
W razie niemożności doręczenia karty powołania osobom określonym w § 5 ust. 1 za pośrednictwem urzędu pocztowo-telekomunikacyjnego doręczyciel pocztowy przekazuje:
1)
na wsi - sołtysowi,
2)
w mieście - gospodarzowi domu (dozorcy), administratorowi lub właścicielowi domu

- zawiadomienie dla osoby powołanej o nadejściu pod jej adresem karty powołania, którą należy podjąć w urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym; zawiadomienie to powinno jak najszybciej być doręczone osobie powołanej lub dorosłemu domownikowi.

2.
Urząd pocztowo-telekomunikacyjny zwraca kartę powołania wojskowej komendzie uzupełnień, która ją wystawiła:
1)
niezwłocznie w razie niemożności przekazania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1;
2)
po upływie 3 dni od dnia przekazania zawiadomienia, jeżeli w ciągu tego okresu osoba powołana nie zgłosiła się po odbiór tej karty.
 
1.
Jeżeli doręczanie kart powołania odbywa się za pośrednictwem właściwego terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw społeczno-administracyjnych stopnia podstawowego, posłaniec tego organu w razie niemożności doręczenia karty osobie powołanej lub dorosłemu domownikowi:
1)
na wsi - przekazuje z upoważnienia naczelnika gminy kartę za odrębnym pokwitowaniem sołtysowi, który jest obowiązany niezwłocznie doręczyć tę kartę osobie powołanej (dorosłemu domownikowi),
2)
w mieście - przekazuje gospodarzowi, administratorowi lub właścicielowi domu zawiadomienie o konieczności zgłoszenia się osoby powołanej do tego organu w celu odebrania karty powołania; zawiadomienie to gospodarz, administrator lub właściciel domu obowiązany jest niezwłocznie przekazać osobie powołanej (dorosłemu domownikowi).
2.
W razie niemożności doręczenia karty powołania osobie powołanej lub dorosłemu domownikowi sołtys jest obowiązany jeszcze w tym samym dniu, w którym kartę otrzymał, lub rano dnia następnego zwrócić ją do urzędu gminy z wyjaśnieniem przyczyn niedoręczenia.
3.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw społeczno-administracyjnych stopnia podstawowego przekazuje niezwłocznie zwróconą kartę powołania właściwej wojskowej komendzie uzupełnień lub jednostce wojskowej, w zależności od tego, który organ zlecił doręczenie tych kart. Przy przekazywaniu kart powołania należy podać przyczyny ich niedoręczenia.
4.
Jeżeli mimo upływu 24 godzin od przekazania zawiadomienia gospodarzowi, administratorowi lub właścicielowi domu osoba powołana nie zgłosiła się w celu odebrania karty powołania, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw społeczno-administracyjnych stopnia podstawowego przekazuje nie doręczoną kartę powołania wojskowej komendzie uzupełnień lub jednostce wojskowej (ust. 3) z wyjaśnieniem przyczyn niedoręczenia.
W razie odmowy przyjęcia karty powołania przez osobę powołaną lub dorosłego domownika kartę należy niezwłocznie zwrócić temu organowi, który zlecił doręczenie, z adnotacją o odmowie przyjęcia. Adnotacja powinna zawierać imię i nazwisko osoby, która odmówiła przyjęcia karty powołania, godzinę i ewentualne przyczyny odmowy oraz podpis osoby sporządzającej tę adnotację.
1.
Wezwania w sprawach powszechnego obowiązku obrony, w tym wezwania w sprawie obowiązku wojskowego, doręczają:
1)
wojskowe komendy uzupełnień;
2)
urzędy pocztowo-telekomunikacyjne;
3)
jednostki wojskowe, w tym również wojskowe szkoły wyższe.
2.
Do doręczania wezwań w sprawie obowiązku wojskowego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące doręczania kart powołania.
1.
Karty przeznaczenia oraz nakazy dostarczenia środków transportowych, narzędzi (maszyn i urządzeń) doręczają:
1)
wojskowe komendy uzupełnień;
2) 10
terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw społeczno-administracyjnych stopnia podstawowego;
3)
urzędy pocztowo-telekomunikacyjne;
4)
jednostki wojskowe.
2.
Do doręczania dokumentów, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące doręczania kart powołania.
 
1.
Przepisy zarządzenia dotyczące doręczania kart powołania za pośrednictwem urządów pocztowo-telekomunikacyjnych stosuje się odpowiednio do doręczania kart powołania do zasadniczej służby w obronie cywilnej.
2.
Doręczanie kart skierowania do służby zastępczej regulują odrębne przepisy.
Traci moc zarządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej z dnia 18 lipca 1969 r. w sprawie doręczania kart powołania i wezwań imiennych do czynnej służby wojskowej (Monitor Polski Nr 34, poz. 257).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 9 grudnia 1991 r. nin. zarządzenie traci podstawę prawną na skutek zmiany art. 70 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz.U.88.30.207) przez art. 1 pkt 47 ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.91.113.491). Zgodnie z art. 17 ustawy zmieniającej zarządzenie zachowuje moc do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych.
1 § 1 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 24 października 1986 r. (M.P.86.31.226) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1986 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 24 października 1986 r. (M.P.86.31.226) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1986 r.
3 § 2 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 24 października 1986 r. (M.P.86.31.226) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1986 r.
4 § 2a dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 24 października 1986 r. (M.P.86.31.226) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1986 r.
5 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 4 zarządzenia z dnia 24 października 1986 r. (M.P.86.31.226) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1986 r.
6 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia z dnia 24 października 1986 r. (M.P.86.31.226) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1986 r.
7 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) zarządzenia z dnia 24 października 1986 r. (M.P.86.31.226) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1986 r.
8 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 24 października 1986 r. (M.P.86.31.226) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1986 r.
9 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 7 zarządzenia z dnia 24 października 1986 r. (M.P.86.31.226) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1986 r.
10 § 10 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 24 października 1986 r. (M.P.86.31.226) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1986 r.
11 § 11 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 17 lipca 1989 r. (M.P.89.23.178) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 lipca 1989 r.