Dopuszczenie niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.

Monitor Polski

M.P.1950.A-73.840

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA
z dnia 12 czerwca 1950 r.
w sprawie dopuszczenia niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.

Na podstawie art. 162 ust. 2 prawa górniczego (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr 85, poz. 654, z 1938 r. Nr 91, poz. 627, z 1947 r. Nr 24, poz. 93 i z 1947 r. Nr 65, poz. 383) zarządza się, co następuje:
1.
Zezwala się Wyższemu Urzędowi Górniczemu po zasięgnięciu opinii organizacji miernictwa górniczego, nadać uprawnienia oraz tytuł pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego również osobie, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie,
2)
włada biegle językiem polskim w słowie i w piśmie,
3)
nie jest pozbawiona z mocy wyroku sądowego zdolności do piastowania urzędów publicznych,
4)
przedstawi jeden z następujących dowodów posiadania wykształcenia teoretycznego i praktyki zawodowej:
a)
świadectwo ukończenia szkoły technicznej oraz dowód odbycia ośmioletniej praktyki przy mierniczym górniczym, lub
b)
dowód odbycia co najmniej dwunastoletniej praktyki przy mierniczym górniczym,
c)
udowodni swe uzdolnienie praktyczne i teoretyczne przez poddanie się z pomyślnym wynikiem egzaminowi przed osobną komisją, ustanowią przy Wyższym Urzędzie Górniczym.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego lub wyznaczona przezeń osoba jako przewodniczący komisji,
2)
przedstawiciele Ministerstwa Górnictwa i Związku Zawodowego Górników,
3)
znawcy poszczególnych przedmiotów, powołani przez przewodniczącego komisji spośród praktykujących mierniczych górniczych i wykładowców zawodowych szkół licealnych.
1.
Egzamin na pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego składa się z egzaminu pisemnego i ustnego:
1)
egzamin pisemny polega na wykonaniu pomiarów poziomych i wysokościowych na kopalni. Rozmiary prac winny być tak wybrane, aby przeciętny pracownik mógł je wykonać w terenie i w biurze w ciągu 2 tygodni. Cała praca winna być wykonana samodzielnie i własnoręcznie;
2)
egzamin ustny obejmuje dziedziny: techniczną i prawną oraz geologię.

W dziedzinie technicznej kandydat winien wykazać znajomość różnych metod mierzenia (miernictwo powierzchniowe i górnicze).

W dziedzinie prawa winien wykazać się znajomością przepisów prawa górniczego oraz przepisów, dotyczących prawidłowego i bezpiecznego prowadzenia zakładów górniczych.

Egzamin z geologii odbywa się w zakresie programu szkoły licealnej górniczo-mierniczej. Kandydaci, którzy przedstawią świadectwo ukończenia takiej szkoły lub szkoły równorzędnej ze stopniem co najmniej dostatecznym z geologii, są zwolnieni od egzaminu z geologii.

2.
Postępowanie przy wymienionych egzaminach prowadzi się zgodnie z przepisami rozdz. III. rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 27 października 1933 r. o egzaminach osób, ubiegających się o uprawnienia do wykonywania zawodu mierniczego górniczego (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr 92, poz. 709) bez uwzględnienia przepisów dotyczących rysunku próbnego oraz obowiązku stosowania § 10 (4) tegoż rozporządzenia.
3.
Osoby, o których mowa w art. 162 ust. 2 prawa górniczego, wykazują dostateczne uzdolnienie praktyczne z zakresu miernictwa górniczego w sposób, przewidziany w § 2 niniejszego zarządzenia i uzyskują tytuł pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.
Pomocnik (asystent) mierniczego górniczego uprawniony jest do dokonywania:
1)
pomiarów poligonowych i niwelacyjnych, opartych na pomiarach podstawowych;
2)
pomiarów uzupełniających;
3)
wyznaczania filarów ochronnych;
4)
na zlecenie pisemne mierniczego górniczego czynności pomiarowych, obliczeniowych i rysowniczych w zakresie pomocniczych czynności pomiarowych;
5)
za zgodą Wyższego Urzędu Górniczego na wniosek mierniczego górniczego:
a)
pomiarów orientacyjnych i nawiązujących na powierzchni i w kopalni,
b)
pomiarów podstawowych na powierzchni i w kopalni między głównymi wyrobiskami górniczymi (szyby, przekopy upadowe łączące kopalnię z powierzchnią),
c)
pomiarów podstawowych dla pól górniczych lub terenów eksploatacyjnych,
d)
pomiarów badawczych dla ustalenia wpływów eksploatacji górniczej na powierzchnię (ruchy terenu, zanik wody itp.),
e)
pomiarów i czynności, które ze względu na bezpieczeństwo ruchu kopalni lub bezpieczeństwo powierzchni zostały nakazane do wykonywania przez Wyższy Urząd Górniczy pod nadzorem mierniczego górniczego.
Plany robót, wymienionych w § 3, sporządzane przez pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego wymagają dla swej ważności podpisu mierniczego górniczego i pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do dnia 31 grudnia 1953 r.

MINISTER GÓRNICTWA R. Nieszporek

1 § 5:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 lutego 1952 r. w sprawie przedłużenia mocy obowiązującej zarządzenia Ministra Górnictwa z dnia 12 czerwca 1950 r. w sprawie dopuszczenia niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego (M.P.52.A-25.323) z dniem 1 stycznia 1952 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1952 r. w sprawie przedłużenie mocy obowiązującej zarządzenia z dnia 12 czerwca 1950 r. w sprawie dopuszczenia niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego (M.P.53.A-8.113) z dniem 1 października 1952 r.