Dokonywanie zmian w inwestycjach zdecentralizowanych w roku 1960.

Monitor Polski

M.P.1960.29.141

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1960 r.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 marca 1960 r.
w sprawie dokonywania zmian w inwestycjach zdecentralizowanych w roku 1960.

W związku z wysuwanymi wątpliwościami na tle stosowania zarządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 1959 r. w sprawie trybu i kontroli finansowania inwestycji zdecentralizowanych w 1960 r. (Monitor Polski z 1960 r. Nr 1, poz. 2 i Nr 19, poz. 95), zwanego dalej "zarządzeniem", wyjaśnia się, co następuje:

Wykorzystywanie rezerw resortowych na inwestycje zdecentralizowane.

Wykorzystanie środków budżetowych objętych działem 14 § 15 w poszczególnych częściach budżetu centralnego nastąpić może po przeniesieniu kredytów do właściwej podziałki klasyfikacji budżetowej w trybie określonym przepisami o wykonywaniu budżetu Państwa. Jednocześnie z przeniesieniem kredytów resort powinien dokonać odpowiedniego zwiększenia właściwej jednostce wysokości nakładów na inwestycje zdecentralizowane z wyodrębnieniem ewentualnych nakładów na roboty budowlano-montażowe.

Przeniesienie środków, o których mowa, może nastąpić wyłącznie na rzecz jednostek budżetu centralnego z wyłączeniem przedsiębiorstw.

Przeniesienie środków rezerwowych na rzecz jednostek terenowych następuje po uprzednim zmniejszeniu limitu nakładów na inwestycje zdecentralizowane budżetu centralnego i zwiększeniu limitu nakładów danego województwa.

Następuje ono w drodze przeniesienia odpowiednich kredytów budżetowych z właściwej części na część "Środki wyrównawcze", a następnie w drodze odpowiedniego przelewu dotacji wyrównawczej dla właściwego województwa.

Wspomniane powyżej zmiany w limitach nakładów na inwestycje zdecentralizowane dokonywane są przez właściwych ministrów za zgodą zainteresowanych prezydiów wojewódzkich rad narodowych, w porozumieniu z Ministrem Finansów, a związane z tym przeniesienie środków rezerwowych - przez Ministra Finansów na wniosek właściwego ministra.

O dokonanym przeniesieniu kredytów na rzecz prezydiów rad narodowych i zwiększeniu limitu nakładów na inwestycje zdecentralizowane resorty powinny powiadomić centralę Narodowego Banku Polskiego oraz prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych.

O przydziale dodatkowego limitu nakładów dla jednostek inwestujących w ramach dodatkowych środków właściwe organy prezydiów rad narodowych zawiadamiają oddział wojewódzki Narodowego Banku Polskiego oraz właściwy oddział banku finansującego dane inwestycje.

Zmiany w planach inwestycji zdecentralizowanych w razie przejścia przedsiębiorstw z planu centralnego do planów terenowych.

W razie przekazania w ciągu roku przedsiębiorstw objętych planem centralnym do planu terenowego wraz z przedsiębiorstwem podlegają przekazaniu nakłady w wysokości ustalonej przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Finansów. W związku z tym ulega odpowiedniemu zmniejszeniu limit na inwestycje zdecentralizowane w planie centralnym (§ 1 ust. 1 pkt 1 zarządzenia), a zwiększeniu limit nakładów na inwestycje zdecentralizowane przedsiębiorstw we właściwych województwach (§ 7 ust. 1 pkt 3 zarządzenia).

O dokonanych zmianach należy zawiadomić centralę Narodowego Banku Polskiego oraz prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych.

Realizacja i finansowanie inwestycji z nadwyżek budżetowych z lat ubiegłych, z dodatkowych kredytów budżetowych, ze środków funduszu gromadzkiego, z czynów społecznych itp.

Nakłady inwestycyjne finansowane z nadwyżek budżetowych z lat ubiegłych, z dodatkowych kredytów budżetowych, ze środków funduszu gromadzkiego, a także ze świadczeń społecznych (np. w formie zbiórek ulicznych, składek społeczeństwa, wpłat w gotówce równowartości świadczeń w zamian za obowiązkowe lub zadeklarowane dobrowolnie świadczenia w naturze) mogą być dokonywane tylko w ramach przyznanego jednostce limitu nakładów.

Równocześnie wyjaśnia się, iż przepis zawarty w § 16 ust. 1 pkt 3 zarządzenia o możliwości przekroczenia przyznanego limitu nakładów o środki pochodzące ze świadczeń ludności w naturze (materiały, robocizna, transport itp.) należy rozumieć w ten sposób, że chodzi tu o te środki ludności w naturze, które nie zostały uwzględnione przy ustalania planu na 1960 r.