Dokończenie reformy administracji publicznej oraz zasady prowadzenia prac w tym zakresie.

Monitor Polski

M.P.2008.8.99

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 2008 r.

UCHWAŁA Nr 13
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 stycznia 2008 r.
w sprawie dokończenia reformy administracji publicznej oraz zasad prowadzenia prac w tym zakresie

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
W celu dokończenia reformy administracji publicznej rozpoczętej w 1989 r. jest celowe w szczególności:
1)
dokończenie reformy decentralizacyjnej i uporządkowanie podziału kompetencji między administracją rządową i samorządową;
2)
dokończenie reformy administracji rządowej, w tym poprawa koordynacji działań naczelnych i centralnych organów administracji rządowej;
3)
przywrócenie właściwej roli służby cywilnej i wprowadzenie skutecznych mechanizmów zarządzania kadrami urzędniczymi.
2.
Pracami mającymi na celu realizację zadań, o których mowa w ust. 1, kieruje Prezes Rady Ministrów we współpracy z Wiceprezesami Rady Ministrów.
1.
Prace nad projektami ustaw przygotowanymi w trybie przepisów uchwały koordynuje minister właściwy do spraw administracji publicznej, zwany dalej "ministrem koordynującym", który kieruje projekty do uzgodnień międzyresortowych, wnosi pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów i na posiedzenie Rady Ministrów oraz reprezentuje w tym zakresie Radę Ministrów w pracach Sejmu i Senatu, z zastrzeżeniem § 3 ust. 1.
2.
W zakresie określonym w ust. 1 właściwi ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych współpracują z ministrem koordynującym.
3.
Projekty aktów wykonawczych do ustaw przygotowują ministrowie właściwi ze względu na przedmiot regulacji.
1.
Za decentralizację finansów publicznych i inne zmiany w systemie finansowym państwa, niezbędne ze względu na zakres wprowadzanych zmian, odpowiada Minister Finansów.
2.
Za określenie podlegających przekazaniu składników majątkowych, a także praw odpowiadają ministrowie właściwi ze względu na przedmiot przekazania lub odpowiednio kierownicy urzędów centralnych albo wojewodowie, a w pozostałym zakresie - minister właściwy do spraw Skarbu Państwa.
W zakresie niezbędnym dla prawidłowej realizacji zadań określonych w uchwale właściwi w sprawie ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych biorą udział w tych pracach osobiście lub wyznaczają w tym celu swoich stałych przedstawicieli w randze Sekretarza Stanu lub Podsekretarza Stanu.
1.
Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów może sam lub na wniosek ministra koordynującego wstrzymać postępowanie w każdej sprawie wnoszonej pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów lub Rady Ministrów, jeżeli projekt zawiera rozwiązania niezgodne z celem lub kierunkami prac podejmowanych przy realizacji uchwały.
2.
O wstrzymaniu postępowania, o którym mowa w ust. 1, Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów informuje niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.
1.
Minister koordynujący, nie rzadziej niż co 2 miesiące, składa Radzie Ministrów sprawozdanie z przebiegu prac objętych uchwałą, wskazując etap realizacji prac oraz podstawowe trudności występujące w procesie przygotowywania zmian.
2.
Do sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, należy każdorazowo dołączyć wykaz projektów aktów prawnych i innych dokumentów ze wskazaniem szczegółowego etapu prac.
1.
Minister koordynujący przedłoży Radzie Ministrów, nie później niż do końca maja 2008 r.:
1)
uzgodnioną z członkami Rady Ministrów strategię reformy administracji publicznej;
2)
harmonogram wdrażania ustaw i innych aktów prawnych przygotowanych w ramach niniejszej uchwały.
2.
W zakresie, o którym mowa w ust. 1, minister koordynujący współpracuje z innymi ministrami, kierownikami urzędów centralnych i wojewodami, a także z samorządem terytorialnym, w szczególności - ze stroną samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
3.
W zakresie realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 i 2, przepisy § 1 ust. 2, § 2 ust. 1, § 3 oraz § 6 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
W zakresie nieuregulowanym niniejszą uchwałą stosuje się odpowiednio przepisy uchwały nr 49 Rady Ministrów z dnia 19 marca 2002 r. - Regulamin pracy Rady Ministrów (M. P. Nr 13, poz. 221, z późn. zm.1)).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej uchwały zostały ogłoszone w M. P. z 2002 r. Nr 30, poz. 482, z 2004 r. Nr 42, poz. 734, z 2005 r. Nr 55, poz. 757 oraz z 2006 r. Nr 40, poz. 439.