Dodatkowe zachęty do zwiększania produkcji w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1982.20.175

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1982 r.

UCHWAŁA Nr 186
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1982 r.
w sprawie dodatkowych zachęt do zwiększania produkcji w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 22 ust. 9 ustawy budżetowej na rok 1982 z dnia 6 lipca 1982 r. (Dz. U. Nr 20, poz. 148), w celu stworzenia dodatkowych zachęt do zwiększania produkcji sprzedanej w przedsiębiorstwach uspołecznionych - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej, które zwiększą w II półroczu 1982 r. produkcję sprzedaną, posiadają zdolność kredytową i zawarły umowy kredytowe z bankiem - mają prawo do obniżenia procentu przyrostu przeciętnego wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia obciążenia na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
2.
Obniżenie, o którym mowa w ust. 1, wynosi 0,5% za każdy procent przyrostu produkcji sprzedanej, liczonej w porównywalnych cenach zbytu lub w jednostkach naturalnych, zrealizowanej w II półroczu 1982 r. w porównaniu z I półroczem 1982 r. W przedsiębiorstwach, których produkcja ma charakter sezonowy, przyrost produkcji w II półroczu 1982 r. porównuje się z produkcją sprzedaną, zrealizowaną w II półroczu 1981 r.
3.
W uzasadnionych wypadkach minister albo wojewoda (prezydent miasta stopnia wojewódzkiego) działający jako organ założycielski lub zarząd centralnego związku spółdzielczego może:
1)
zwiększyć wysokość obniżenia procentu przyrostu przeciętnego wynagrodzenia, jednakże nie więcej niż do 0,8% za każdy procent przyrostu produkcji sprzedanej przez przedsiębiorstwo, w szczególności gdy chodzi o produkcję o podstawowym znaczeniu dla zaopatrzenia rynku,
2)
wprowadzić inne niż wymienione w ust. 2 porównywalne mierniki przyrostu produkcji,
3)
wprowadzić zasadę porównania przyrostu produkcji sprzedanej w 1982 r. z produkcją sprzedaną w 1981 r.,
4)
wyłączyć niektóre przedsiębiorstwa z uprawnienia do stosowania zachęt przewidzianych w uchwale, w szczególności gdy przyrost produkcji tych przedsiębiorstw nie jest uzasadniony interesem ogólnospołecznym.
4.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą przyrostu produkcji, uzyskanego w wyniku:
1)
uruchomienia nowych obiektów produkcyjnych,
2)
sprzedaży produktów rolnych przez państwowe gospodarstwa rolne i rolnicze spółdzielnie produkcyjne.
5.
Obniżenie, o którym mowa w ust. 1, oblicza się niezależnie od obniżenia z tytułu zmniejszenia przeciętnego zatrudnienia, przewidzianego w art. 22 ust. 5 ustawy budżetowej na rok 1982 z dnia 6 lipca 1982 r. (Dz. U. Nr 20, poz. 148).
Okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej kontrolują prawidłowość stosowania przez przedsiębiorstwa uprawnienia do obniżania podstawy obciążenia na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.