Dodatkowe premiowanie za terminową i prawidłową realizację inwestycji.

Monitor Polski

M.P.1969.51.391

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 1969 r.

UCHWAŁA Nr 205
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 listopada 1969 r.
w sprawie dodatkowego premiowania za terminową i prawidłową realizację inwestycji.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:

Zakres obowiązywania uchwały.

§  1.
1.
Uchwała ustala szczegółowe zasady uruchamiania dodatkowego funduszu premiowego za terminową i prawidłową realizację inwestycji, tworzonego na podstawie przepisów uchwały nr 124 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 237), oraz zasady premiowania pracowników z tego funduszu.
2.
Przepisy uchwały stosuje się do pracowników służby inwestycyjnej zatrudnionych w jednostkach bezpośrednio realizujących oraz w jednostkach nadzorujących realizację następujących inwestycji:
1)
branżowych planu centralnego i terenowego,
2)
jednostek i zakładów budżetowych planu centralnego i terenowego,
3)
budownictwa mieszkaniowego rad narodowych oraz budownictwa mieszkaniowego innych jednostek państwowych

polegających na budownictwie inwestycyjnym, finansowanym kredytem bankowym.

3.
Klasyfikacji inwestycji, o których mowa w ust. 2, dokonuje się zgodnie z przepisami uchwały nr 124 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych.
4.
Przepisy uchwały stosuje się również do pracowników służby eksploatacyjnej użytkownika danej inwestycji w zakresie ustalonym w niniejszej uchwale.
§  2.
1 Przez jednostki bezpośrednio realizujące inwestycje, zwane dalej "inwestorem", należy rozumieć:
1)
przedsiębiorstwa w budowie,
2)
kombinaty zgrupowane w zjednoczeniach,
3)
przedsiębiorstwa czynne,
4)
zarządy inwestycji produkcyjnych,
5)
zarządy inwestycji nieprodukcyjnych,
6)
dyrekcje inwestycji miejskich,
7)
terenowe inspektoraty budownictwa rolniczego,
8)
powiatowe inspektoraty wodnych melioracji.
2.
Przez jednostki nadzorujące realizację inwestycji, zwane dalej "jednostkami nadzorującymi realizację inwestycji", należy rozumieć:
1)
zjednoczenia branżowe (jednostki równorzędne),
2)
kombinaty nadzorowane bezpośrednio przez ministra (kierownika urzędu centralnego),
3)
wojewódzkie zarządy inwestycji miejskich,
4)
dyrekcje budownictwa rolniczego,
5)
wojewódzkie zarządy wodnych melioracji.
3.
Jeżeli jednostki wymienione w ust. 2 realizują bezpośrednio poszczególne zadania inwestycyjne, stosuje się do nich przepisy uchwały dotyczące jednostek wymienionych w ust. 1 w zakresie realizacji tych zadań.
4.
Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) może objąć przepisami uchwały pracowników jednostek organizacyjnych służby inwestycyjnej nie wymienionych w ust. 1 i 2, które realizują lub nadzorują realizację inwestycji określonych w § 1 i zostały powołane w obowiązującym trybie.

Zasady i tryb tworzenia oraz uruchamiania dodatkowego funduszu premiowego.

§  3.
Dodatkowy fundusz premiowy przeznaczony jest na premiowanie pracowników, o których mowa w § 1, za:
1)
zrealizowanie inwestycji zgodnie z dyrektywnym (normatywnym) cyklem,
2)
zrealizowanie inwestycji w granicach planowanego kosztu,
3)
skrócenie dyrektywnego (normatywnego) cyklu realizacji inwestycji,
4)
obniżenie planowanego kosztu inwestycji.
§  4.
1.
Warunkiem utworzenia dodatkowego funduszu premiowego jest przyjęcie przez bank finansujący inwestycję rozliczenia przedstawionego przez inwestora z wykonania zadania inwestycyjnego i oddania do użytku zdolności produkcyjnych lub usługowych bądź innych efektów.
2.
Przedstawienie właściwemu bankowi rozliczenia inwestycji, o którym mowa w ust. 1, następuje zgodnie z przepisami o rozliczaniu inwestycji, po uprzednim zaakceptowaniu rozliczenia przez jednostkę nadrzędną.
3.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniu inwestycji, o którym mowa w ust. 1, bank finansujący inwestycję nie dokonuje przelewu tytułem zwrotu części odsetek pobranych od kredytów, stanowiących podstawę utworzenia dodatkowego funduszu premiowego.
§  5.
1.
Dodatkowy fundusz premiowy uruchamia do wypłaty w dwóch częściach dyrektor (kierownik) jednostki nadrzędnej nad inwestorem (przewodniczący prezydium właściwej rady narodowej) według następujących zasad:
1)
część pierwszą - 50% utworzonego dodatkowego funduszu premiowego po przyjęciu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, rozliczenia inwestycji, o którym mowa w § 4 ust. 1,
2)
część drugą - pozostałe 50% po przyjęciu zgodnie z obowiązującymi przepisami rozliczenia z zagospodarowania oddanej do użytku inwestycji i osiągnięcia planowanych efektów gospodarczych:
a)
dla inwestycji branżowych - stwierdzającego osiągnięcie w dyrektywnym (normatywnym) okresie projektowanych zdolności produkcyjnych, usługowych lub innych efektów gospodarczych i osiągnięcie niektórych wskaźników techniczno-ekonomicznych, które są określone w założeniach techniczno-ekonomicznych będących podstawą powzięcia decyzji inwestycyjnej, a ustalone przez właściwego ministra (przewodniczącego prezydium właściwej rady narodowej),
b)
dla inwestycji jednostek budżetowych i budownictwa mieszkaniowego oraz innych inwestycji rozliczanych zgodnie z obowiązującymi przepisami w jednym etapie - stwierdzającego po upływie okresu gwarancyjnego prawidłowe i bezusterkowe działanie obiektu w okresie gwarancyjnym.
2.
Stwierdzone nieznaczne usterki, które nie spowodowały trudności w eksploatacji obiektu i zostały usunięte w okresie gwarancyjnym, nie powodują wstrzymania wypłaty drugiej części funduszu premiowego, o której mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
W razie nieuzyskania w dyrektywnym okresie projektowanych zdolności produkcyjnych, usługowych lub innych efektów gospodarczych, druga część dodatkowego funduszu premiowego ulega przepadkowi na rzecz budżetu.

Zasady i tryb podziału oraz wypłaty premii z dodatkowego funduszu premiowego.

§  6.
1.
Część pierwszą dodatkowego funduszu premiowego przeznacza się na premie dla pracowników służby inwestycyjnej inwestora oraz jednostki nadzorującej realizację inwestycji, wymienionych w § 2.
2.
Z części pierwszej dodatkowego funduszu premiowego dla poszczególnych jednostek przeznacza się:
1)
za realizację inwestycji branżowych, z wyłączeniem inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa czynne i kombinaty zgrupowane w zjednoczeniach:
a)
90% - na premie dla pracowników służby inwestycyjnej inwestora,
b)
10% - na premie dla pracowników służby inwestycyjnej jednostki nadzorującej realizację inwestycji,
2)
za realizację inwestycji branżowych realizowanych przez przedsiębiorstwa czynne i kombinaty zgrupowane w zjednoczeniach:
a)
85% - na premie dla pracowników służby inwestycyjnej inwestora z wyłączeniem dyrektora i jego zastępców,
b)
15% - na premie dla pracowników służby inwestycyjnej jednostki nadzorującej realizację inwestycji oraz dyrektora i jego zastępców przedsiębiorstwa czynnego i kombinatu zgrupowanego w zjednoczeniu,
3)
za realizację inwestycji jednostek i zakładów budżetowych i budownictwa mieszkaniowego rad narodowych:
a)
90% - na premie dla pracowników służby inwestycyjnej inwestora,
b)
10% - na premie dla pracowników służby inwestycyjnej jednostek nadzorujących realizację inwestycji.
3.
Dyrektor przedsiębiorstwa czynnego lub kombinatu zgrupowanego w zjednoczeniu, realizującego bezpośrednio inwestycję, może wydzielić z części funduszu, o której mowa w ust. 2 pkt 2 lit. a), kwotę w wysokości do 10% tej części z przeznaczeniem na premie dla pracowników, którzy w sposób szczególny przyczynili się do prawidłowej i terminowej realizacji inwestycji, a zatrudnieni są w innych komórkach przedsiębiorstwa lub kombinatu.
§  7.
1.
Część drugą dodatkowego funduszu premiowego przeznacza się na premie dla pracowników służby inwestycyjnej inwestora oraz pracowników służby eksploatacyjnej jednostki użytkującej inwestycję oraz jednostki nadzorującej realizację inwestycji.
2.
Z części drugiej dodatkowego funduszu premiowego dla poszczególnych jednostek przeznacza się:
1)
za realizację inwestycji branżowych:
a)
co najmniej 70% - na premie dla pracowników służby inwestycyjnej inwestora; premie z tej części funduszu premiowego mogą otrzymywać pracownicy służby inwestycyjnej, niezależnie od tego, gdzie są zatrudnieni w chwili dokonywania wypłaty, jeżeli uzyskali prawo do premii wypłacanej z części pierwszej dodatkowego funduszu premiowego,
b)
do 30% - na premie dla pracowników innych komórek przedsiębiorstwa oraz jednostki nadzorującej realizację inwestycji, którzy przyczynili się do osiągnięcia w dyrektywnym okresie planowanych zdolności produkcyjnych lub innych planowanych efektów gospodarczych;
2)
za realizację inwestycji jednostek i zakładów budżetowych i budownictwa mieszkaniowego:
a)
co najmniej 95% - na premie dla pracowników służby inwestycyjnej inwestora; premię z tej części dodatkowego funduszu premiowego mogą otrzymać pracownicy służby inwestycyjnej, niezależnie od tego, gdzie są zatrudnieni w chwili dokonywania wypłaty, jeżeli uzyskali prawo do premii wypłacanej z części pierwszej dodatkowego funduszu,
b)
do 5% - na premie dla pracowników służby inwestycyjnej jednostki nadzorującej realizację inwestycji.
3.
W wypadkach uzasadnionych szczególnie skomplikowaną technologią produkcji właściwy minister może zwiększyć część funduszu, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b), do 50%, zmniejszając odpowiednio część funduszu, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a).

Pracownicy uprawnieni do premii dodatkowych.

§  8.
1.
Do otrzymania premii z dodatkowego funduszu premiowego uprawnieni są pracownicy służby inwestycyjnej inwestora zajmujący następujące stanowiska:
1)
w jednostkach organizacyjnych określonych w § 2 ust. 1 z wyłączeniem przedsiębiorstw czynnych i kombinatów - dyrektora, jego zastępcy oraz głównego księgowego, kierownika działu, wydziału, sekcji technicznej i ekonomicznej, inspektora nadzoru technicznego oraz samodzielne stanowiska techniczne i ekonomiczne;
2)
w komórkach służby inwestycyjnej przedsiębiorstw czynnych i kombinatów realizujących bezpośrednio inwestycje - dyrektora, jego zastępcy oraz głównego księgowego, kierownika działu, oddziału, sekcji, pionu inwestycyjnego realizujących zadania inwestycyjne oraz inspektora nadzoru.
2.
Wykaz stanowisk kierowniczych oraz samodzielnych technicznych i ekonomicznych stanowisk służby inwestycyjnej jednostek nadzorujących realizację inwestycji oraz służby eksploatacyjnej użytkownika inwestycji, na których zatrudnieni pracownicy są uprawnieni do premii z dodatkowego funduszu premiowego, ustala dyrektor (kierownik) jednostki nadrzędnej (przewodniczący prezydium właściwej rady narodowej).
3.
Wysokość premii ustala:
1)
dla dyrektorów, ich zastępców oraz głównego księgowego - dyrektor (kierownik) jednostki bezpośrednio nadrzędnej (przewodniczący prezydium właściwej rady narodowej),
2)
dla pozostałych pracowników - dyrektor danej jednostki organizacyjnej służby inwestycyjnej,
3)
dla pracowników przedmiotowo właściwej komórki służby inwestycyjnej przedsiębiorstwa czynnego lub kombinatu - dyrektor przedsiębiorstwa lub kombinatu.
4.
Szczegółowe zasady wypłaty premii oraz szczegółowy wykaz stanowisk uprawnionych do premii ustalają wewnętrzne regulaminy premiowania, opracowane w porozumieniu z radą zakładową.
5.
Z funduszu premiowego tworzonego na podstawie niniejszej uchwały nie mogą być przyznawane premie pracownikom ministerstw (urzędów centralnych) i prezydiów rad narodowych.
§  9.
1.
Maksymalna wysokość premii dodatkowej za wykonanie danego zadania inwestycyjnego, wypłacanej na podstawie niniejszej uchwały, nie może przekroczyć 6-miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczonego jak za urlop wypoczynkowy, z tym że wysokość premii dodatkowej z części pierwszej dodatkowego funduszu nie może przekroczyć 3-miesięcznego wynagrodzenia pracownika.
2.
W razie realizacji i oddania do użytku w danym roku kalendarzowym kilku zadań inwestycyjnych, premia indywidualna za wykonanie wszystkich zadań łącznie nie może przekroczyć wysokości określonej w ust. 1.
3.
Nie wykorzystany fundusz premiowy w związku z ograniczeniem maksymalnej wysokości premii indywidualnej zwiększa fundusz inwestycyjny zjednoczenia właściwej jednostki tworzącej fundusz inwestycyjny dla inwestycji branżowych bądź środki budżetowe na działalność bieżącą danej jednostki budżetowej.
§  10.
Przepisy uchwały mogą mieć odpowiednie zastosowanie do pracowników jednostek organizacyjnych służby inwestycyjnej, realizujących bezpośrednio lub nadzorujących realizację inwestycji polegających na budownictwie inwestycyjnym finansowanym kredytem bankowym, nie wymienionych w § 1, jeżeli przepisy o finansowaniu danej inwestycji przewidują tworzenie dodatkowego funduszu premiowego za terminową i prawidłową realizację inwestycji.
§  11.
Upoważnia się Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Przewodniczącym Zarządu Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego oraz w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów do zastosowania przepisów uchwały do pracowników jednostek realizujących spółdzielcze budownictwo mieszkaniowe.

Przepisy końcowe.

§  12.
1.
Premie przewidziane w niniejszej uchwale przysługują za realizację inwestycji rozpoczynanych po dniu 1 stycznia 1970 r.
2.
Przez inwestycję należy rozumieć zadanie inwestycyjne podlegające rozliczeniu.
3.
W odniesieniu do inwestycji rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1970 r., które finansowane będą w 1970 r. na zasadach dotychczasowych, z wyłączeniem inwestycji kończonych w 1970 r., wysokość dodatkowego funduszu premiowego oblicza się zgodnie z przepisami niniejszej uchwały proporcjonalnie do wartości inwestycji pozostającej do realizacji po dniu 1 stycznia 1970 r., ustalonej na zasadach określonych w załączniku do uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1969 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 33, poz. 244).
4.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się do inwestycji budownictwa mieszkaniowego.
§  13.
Premie dodatkowe przysługujące na podstawie niniejszej uchwały:
1)
wypłacane są poza planem funduszu płac,
2)
nie obciążają ustalonych limitów premii indywidualnych, wypłacanych na podstawie innych przepisów,
3)
nie wchodzą do podstawy obliczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz wymiaru rent i emerytur.
§  14.
W związku z utworzeniem dodatkowego funduszu premiowego znosi się dotychczasowe fundusze nagród, ustalone odrębnymi uchwałami i decyzjami za terminową lub przedterminową realizację niektórych zadań inwestycyjnych, przewidziane do uruchomienia za roboty wykonywane po dniu 1 stycznia 1970 r.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1970 r.