Dodatkowa powierzchnia mieszkalna.

Monitor Polski

M.P.1952.A-83.1326

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lipca 1970 r.

UCHWAŁA NR 583
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lipca 1952 r.
w sprawie dodatkowej powierzchni mieszkalnej.

W celu zapewnienia prawidłowego i oszczędnego gospodarowania istniejącą powierzchnią mieszkalną Rada Ministrów uchwala:

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy niniejszej uchwały regulują tryb i warunki korzystania z dodatkowej powierzchni w mieszkaniach podlegających przepisom dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. z 1950 r. Nr 36, poz. 343) oraz przepisom rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1952 r. w sprawie mieszkań służbowych i zakładowych (Dz. U. Nr 29, poz. 196).
§  2.
1.
Dodatkową powierzchnią mieszkalną w rozumieniu niniejszej uchwały jest ta część mieszkania, którą uprawniony może zajmować ponad powierzchnię przysługującą mu na podstawie ogólnych norm zaludnienia mieszkań.
2.
Dodatkową powierzchnię mieszkalną przyznaje się w postaci osobnej izby dla osoby uprawnionej.
3.
Osobna izba przyznana jako dodatkowa powierzchnia mieszkalna łącznie z podstawową powierzchnią nie powinna w zasadzie przekraczać podwójnej normy podstawowej zaludnienia przysługującej uprawnionemu.
4.
Osobom uprawnionym do zajmowania dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia powinna być przyznana izba wystarczająca dla zabezpieczenia izolacji chorego i odpowiadająca w miarę możności warunkom higieny.

Tryb i warunki korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej.

§  3.
Uprawnienia do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej mogą być przyznane:
1)
z tytułu szczególnych zasług dla Polski Ludowej,
2)
z tytułu prowadzenia w związku z pracą zawodową lub społeczną stałej twórczej działalności naukowej, artystycznej, technicznej lub publicystycznej, jeśli działalność ta wymaga wykonywania systematycznej pracy w mieszkaniu,
3)
z tytułu zajmowania szczególnie odpowiedzialnych stanowisk kierowniczych w pracy zawodowej lub społecznej,
4)
ze względu na stan zdrowia.
§  4. 1
1.
Uprawnienia do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej z tytułu szczególnych zasług dla Polski Ludowej (§ 3 pkt 1) przyznają przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
Wydziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) prowadzą rejestr uprawnień przyznanych z tytułu zasług dla Polski Ludowej według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§  5.
Za osoby prowadzące stałą twórczą działalność naukową, artystyczną, techniczną lub publicystyczną (§ 3 pkt 2) uważa się:
1)
samodzielnych pracowników naukowych w rozumieniu obowiązujących przepisów,
2)
literatów, plastyków, kompozytorów, muzyków i aktorów będących członkami związków twórczych, według uznania Ministra Kultury i Sztuki,
3)
wyróżniających się wynalazców, racjonalizatorów konstruktorów,
4)
dziennikarzy i publicystów, członków Związku Dziennikarzy, zaszeregowanych do V i IV grupy uposażenia,
5)
innych nie określonych wyżej twórców naukowych, artystycznych, technicznych i publicystycznych - według każdorazowego uznania władzy orzekającej, określonej w § 7.
§  6.
Za szczególnie odpowiedzialne stanowiska kierownicze (§ 3 pkt 3) uważa się:
1)
w organach administracji państwowej:
a)
na szczeblu centralnym - stanowiska dyrektorów departamentów oraz stanowiska równorzędne w ministerstwach i urzędach centralnych, jak również stanowiska dyrektorów i naczelnych inżynierów w centralnych zarządach,
b)
na szczeblu wojewódzkim - stanowiska członków prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz kierowników (dyrektorów) urzędów, zakładów i instytucji szczebla wojewódzkiego bezpośrednio podlegających naczelnym organom administracji państwowej,
c) 2
na szczeblu powiatowym - stanowiska przewodniczących prezydiów powiatowych rad narodowych i przewodniczących prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty;
2)
w aparacie gospodarczym - stanowiska dyrektorów przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych zatrudniających co najmniej 500 pracowników oraz przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników. Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi przedsiębiorstwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. W tym samym trybie Prezes Rady Ministrów może dla przedsiębiorstw ustalić wykaz innych stanowisk, których zajmowanie uprawnia do ubiegania się o przyznanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej;
3)
w aparacie politycznym - stanowiska etatowych pracowników szczebla centralnego począwszy od instruktora wydziału wzwyż i etatowych kierowników wydziałów komitetów szczebla wojewódzkiego;
4)
w aparacie społecznym - stanowiska etatowych pracowników Centralnej Rady Związków Zawodowych i Centralnego Związku Spółdzielczego, począwszy od kierownika wydziału wzwyż, etatowych przewodniczących zarządów głównych związków zawodowych, etatowych przewodniczących okręgowych rad związków zawodowych, etatowych kierowników organizacji społecznych szczebla centralnego.
§  7.
1.
Uprawnienia do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej z tytułu szczególnie odpowiedzialnych zajęć zawodowych lub społecznych (§ 3 pkt 2 i 3) przyznawane będą na wniosek władzy, której zainteresowany bezpośrednio podlega, przedłożony władzy orzekającej z zachowaniem drogi urzędowej.
2.
Właściwą władzą orzekającą o przyznaniu uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej jest:
1)
dla organów podległych Radzie Państwa - Przewodniczący Rady Państwa,
2)
dla organów i urzędów centralnych podległych Prezesowi Rady Ministrów, prezydiów rad narodowych oraz dla organizacji społecznych - Prezes Rady Ministrów,
3)
dla innych organów, urzędów, zakładów i instytucji państwowych, przedsiębiorstw państwowych i pozostających pod zarządem lub nadzorem państwowym oraz central spółdzielczo-państwowych - Minister sprawujący nad nimi zwierzchni nadzór,
4)
dla Polskiej Akademii Nauk i instytucji jej podległych - Prezydium Polskiej Akademii Nauk,
5)
dla związków zawodowych - Przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych,
6)
dla Centralnego Związku Spółdzielczego, central spółdzielni i spółdzielni - Prezes Centralnego Związku Spółdzielczego,
7)
dla organizacji politycznych - osoba wyznaczona przez centralne władze partii lub stronnictwa,
8)
dla związków twórczych (literatów, plastyków, kompozytorów, muzyków, aktorów) - Minister Kultury i Sztuki.
§  8.
1.
Formę wniosku (§ 7) określają załączniki nr nr 2 i 3 do niniejszej uchwały.
2.
Do wniosku powinno być dołączone zaświadczenie władzy dysponującej mieszkaniem. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.
3.
Władze orzekające pozostawią bez rozpatrzenia wnioski, które nie będą odpowiadały warunkom określonym w niniejszej uchwale lub nie będą zawierały wszystkich danych albo będą przedłożone bez zachowania drogi urzędowej.
§  9.
Władze orzekające (§ 7) obowiązane są prowadzić rejestr wydanych orzeczeń o przyznaniu uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej. Rejestr powinien być prowadzony według wzoru stanowiącego załączniki nr nr 5 i 6 do niniejszej uchwały i utrzymywany w stanie aktualności.
§  10.
1.
Prawo do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia może być przyznane osobom, które wymagają specjalnych warunków mieszkaniowych lub izolacji od otoczenia.
2.
O przyznaniu uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej z przyczyn, o których mowa w ust. 1, orzekają komisje lekarskie, działające przy wydziałach zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych w oparciu o opinię komisji lekarskich miejsca zamieszkania chorego.
3.
Wydziały zdrowia przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych prowadzić będą rejestr wydanych orzeczeń według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do niniejszej uchwały.
§  11.
Minister Zdrowia określi w drodze zarządzenia wydanego w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej za zgodą Prezesa Rady Ministrów:
1)
przypadki uzasadniające korzystanie z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia,
2)
skład i tryb działania komisji lekarskich, czynnych przy wydziałach (referatach) zdrowia rad narodowych, które będą właściwe do orzekania i opiniowania w przypadkach określonych w § 10 ust. 2.
§  12.
1.
W przypadku zbiegu uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej spośród osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym uprawnienie do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej może być przyznane tylko na rzecz jednej z uprawnionych osób.
2.
Władza dysponująca lokalem może w wyjątkowych przypadkach odstąpić od tej zasady, jeżeli uprawnione osoby wykonują prace odmiennego rodzaju, nie pozwalające na jednoczesne wykorzystanie do tych prac tej samej izby lub gdy przyznanie uprawnień nastąpiło z różnych tytułów.
§  13.
Uprawnienie do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej nie może być realizowane w przypadku zajmowania 2-izbowego pomieszczenia przez dwie osoby lub jednej izby przez osobę samotną.
§  14.
1.
Uprawnienie do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej podlega cofnięciu w razie ustania przyczyny uzasadniającej jego przyznanie. Władza, na wniosek której nastąpiło przyznanie uprawnień, obowiązana jest powiadomić właściwą władzę orzekającą o ustaniu przyczyny uzasadniającej przyznanie uprawnienia. O cofnięciu orzeka władza (§§ 4, 7 i 10), która przyznała uprawnienie, lub władza nadzorcza.
2.
W przypadkach gdy zachodzi przypuszczenie, że ustały przyczyny uzasadniające dalsze korzystanie z uprawnień bądź że przyznanie ich nastąpiło wbrew zasadom ustalonym w niniejszej uchwale, władze dysponujące mieszkaniem obowiązane są zwrócić się do władzy orzekającej (§§ 4, 7 i 10) z wnioskiem o cofnięcie przyznanych uprawnień.
§  15.
1.
Na podstawie orzeczenia o przyznaniu uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej władze dysponujące mieszkaniem przydzielą uprawnionemu w miarę możliwości dodatkową powierzchnię mieszkalną. Władze te nie będą mogły odmówić przydziału w przypadkach, gdy uprawniony faktycznie korzysta już z dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
2.
Władze, do których uprawnień należy przydział mieszkań, nie będą brały pod uwagę orzeczeń, na których brak jest adnotacji o wciągnięciu ich do rejestru (§§ 4, 9 i 10).

Przepisy końcowe i przejściowe.

§  16.
Celem przeprowadzenia rejestracji uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej uzyskanych na zasadzie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie niniejszej uchwały - władze orzekające (§§ 4, 7 i 10) wezwą zainteresowane osoby do zgłoszenia w terminie do dnia 31 grudnia 1952 r. posiadanych zaświadczeń stwierdzających te uprawnienia.
§  17.
W terminie do dnia 31 stycznia 1953 r. władze wymienione w §§ 4, 7 i 10 przedłożą Prezesowi Rady Ministrów sporządzone na podstawie rejestrów i rejestracji zestawienia wykazujące ogólną ilość osób, którym do dnia 31 grudnia 1952 r. przyznano lub zarejestrowano uprawnienia do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej. Zestawienia te sporządzone będą według wzoru, stanowiącego załącznik nr 8 do niniejszej uchwały.
§  18.
Prezes Rady Ministrów może ograniczyć ogólną liczbę osób, którym władze określone w § 7 przyznają uprawnienia do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej z tytułu szczególnie odpowiedzialnych zajęć zawodowych i społecznych (§ 3 pkt 2 i 3).
§  19.
Rada Ministrów ustali na wniosek Ministra Gospodarki Komunalnej terminy, tryb i zasady przeprowadzenia kontroli wykorzystania lokali mieszkalnych, podlegających przepisom dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. z 1950 r. Nr 36, poz. 343) oraz przepisom rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1952 r. w sprawie mieszkań służbowych i zakładowych (Dz. U. Nr 29, poz. 196).
§  20.
Minister Gospodarki Komunalnej określi za zgodą Prezesa Rady Ministrów osoby uprawnione (rzemieślnicy, wolne zawody itp.) do zajmowania na warsztat pracy części mieszkania.
§  21.
Nadzór nad właściwym wykonywaniem niniejszej uchwały, w szczególności nad prawidłowością orzeczeń o przyznaniu uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej, sprawować będzie Prezes Rady Ministrów.
§  22.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom.
§  23.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PREZYDIUM WOJEWÓDZKIEJ RADY

NARODOWEJ w ....................................

REJESTR OSÓB UPRAWNIONYCH DO KORZYSTANIA Z DODATKOWEJ POWIERZCHNI MIESZKALNEJ Z TYTUŁU SZCZEGÓLNYCH ZASŁUG DLA POLSKI LUDOWEJ

Nr rejestruImię i nazwisko osoby uprawnionejAdres zamieszkaniaData i Nr uchwały PrezydiumOkreślenie zasługUwagi
23456

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

ZAŚWIADCZENIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

REJESTR ORZECZEŃ UPRAWNIAJĄCYCH DO KORZYSTANIA Z DODATKOWEJ POWIERZCHNI MIESZKALNEJ

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

WYKAZ OSÓB UPRAWNIONYCH DO KORZYSTANIA Z DODATKOWEJ POWIERZCHNI MIESZKALNEJ W UKŁADZIE WEDŁUG MIEJSCA ZAMIESZKANIA OSOBY UPRAWNIONEJ

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

REJESTR ORZECZEŃ WYDZIAŁU ZDROWIA PReZyDiUM WOJEWÓDZKIEJ RADY NARODOWEJ w .................... UPRAWNIAJĄCYCH DO KORZYSTANIA Z DODATKOWEJ POWIERZCHNI MIESZKALNEJ ZE WZGLĘDU NA STAN ZDROWIA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

ZESTAWIENIE ORZECZEŃ ZAREJESTROWANYCH I WYDANYCH OSOBOM UPRAWNIONYM DO KORZYSTANIA Z DODATKOWEJ POWIERZCHNI MIESZKALNEJ WEDŁUG MIEJSCA ZAMIESZKANIA OSÓB UPRAWNIONYCH

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 4 zmieniony przez § 2 pkt 6 uchwały nr 39 z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zmian w zakresie działania prezydiów rad narodowych i ich wydziałów (M.P.70.10.85) z dniem 8 lipca 1970 r.
2 § 6 pkt 1 lit. c) zmieniona przez obwieszczenie z dnia 19 listopada 1952 r. o sprostowaniu błędu (M.P.52.A-100.1529) zmieniające nin. uchwałę z dniem 4 grudnia 1952 r.