Dodatek do emerytur i rent inwalidzkich z tytułu pracy dziennikarskiej.

Monitor Polski

M.P.1973.17.102

Akt utracił moc
Wersja od: 12 kwietnia 1973 r.

UCHWAŁA Nr 77
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 kwietnia 1973 r.
w sprawie dodatku do emerytur i rent inwalidzkich z tytułu pracy dziennikarskiej.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Wprowadza się dodatek z tytułu pracy dziennikarskiej w Polsce Ludowej, zwany dalej "dodatkiem", do emerytur i rent inwalidzkich, przysługujących na podstawie przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
2.
Za dziennikarzy uprawnionych do dodatku w myśl ust. 1 uważa się dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w agencjach prasowych, informacyjnych, publicystycznych i fotograficznych, którzy są objęci układem zbiorowym pracy dziennikarzy.
3.
Za pracę dziennikarską, o której mowa w ust. 1, uważa się zatrudnienie w charakterze dziennikarza w redakcjach lub agencjach wymienionych w ust. 2.
Dodatek do emerytury przysługuje dziennikarzom, którzy pracę dziennikarską wykonywali co najmniej przez 15 lat.
1.
Dodatek do renty inwalidzkiej przysługuje dziennikarzom, którzy pracę dziennikarską wykonywali ostatnio przed powstaniem inwalidztwa co najmniej przez 5 lat.
2.
Okres pracy, o którym mowa w ust. 1, może być krótszy, jeżeli inwalidztwo powstało wskutek wypadku przy pracy albo wypadku w zatrudnieniu lub wskutek choroby zawodowej.
1.
Dodatek przysługuje w wysokości 1,5% emerytury lub renty za każdy pełny rok pracy dziennikarskiej w Polsce Ludowej.
2.
Przy ustalaniu okresu pracy, uprawniającego do przyznania dodatku, nie uwzględnia się okresów pracy wykonywanej w wymiarze czasu pracy niższym niż połowa wymiaru obowiązującego dziennikarzy.
Dodatek oblicza się od kwoty emerytury lub renty wraz ze wzrostem z tytułu okresu zatrudnienia w Polsce Ludowej, bez jakichkolwiek dodatków.
W razie zbiegu u jednej osoby prawa do dodatku z prawem do dodatku z innego tytułu (np. z tytułu pracy nauczycielskiej, z tytułu pracy naukowej) wypłaca się dodatek wybrany przez tę osobę.
1.
Dodatek przysługuje również dziennikarzom, którzy przeszli na emeryturę lub rentę przed wejściem w życie uchwały, z tym że:
1)
nie jest wymagany okres pracy dziennikarskiej, o którym mowa w § 2 lub 3,
2)
dodatek nie może być niższy niż 20% emerytury lub renty.
2.
Dziennikarzom, o których mowa w ust. 1, dodatek wypłaca się także za 3 miesiące wstecz od zgłoszenia wniosku o przyznanie dodatku.
Dodatek przysługuje również do emerytur i rent inwalidzkich przyznanych na podstawie:
1)
ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19 i z 1972 r. Nr 53, poz. 341),
2)
ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 10),
3)
ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 11 i z 1972 r. Nr 53, poz. 341 i 342).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.