§ 8. - Diety i inne należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju.

Monitor Polski

M.P.1981.14.106 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1988 r.
§  8.
1.
Pracownikowi przysługuje prawo wyboru noclegu w zakładzie hotelarskim lub w pokoju gościnnym, jeżeli jednostka, do której pracownik odbywa podróż służbową, nie zapewniła mu noclegu bezpłatnego lub po cenie niższej niż ryczałt wymieniony w ust. 6. Jednostka potwierdzająca pobyt służbowy pracownika obowiązana jest zamieścić na poleceniu wyjazdu służbowego odpowiednią adnotację o korzystaniu z udostępnionego przez tę jednostkę noclegu bezpłatnego lub z noclegu po cenie niższej niż ryczałt.
2. 3
Za nocleg w zakładzie hotelarskim lub w pokoju gościnnym wynajętym za pośrednictwem uspołecznionej jednostki organizacyjnej przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem (bez kosztu śniadania), nie przekraczającej jednak ceny pokoju jednoosobowego z łazienką w hotelu kategorii cztery gwiazdki, a w razie potwierdzonego przez hotel braku pokoju jednoosobowego - ceny pokoju dwuosobowego z łazienką.
3.
Koszt jednego noclegu, o którym mowa w ust. 2, może być przekroczony z tytułu następujących dodatkowych opłat: opłaty za pierwszą dobę usługi, opłaty za rezerwację pokoju i opłaty skarbowej za zameldowanie; opłaty te podlegają zwrotowi w wysokości stwierdzonej rachunkiem.
4.
Za nocleg w pokoju gościnnym wynajętym bez pośrednictwa biura zakwaterowania lub innej uspołecznionej jednostki zajmującej się organizacją turystyki i wypoczynku przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem. Koszt noclegu nie może przekraczać ceny za wynajęcie pokoju gościnnego, określonej przepisami w sprawie wynajmowania pokoi gościnnych.
5.
Pracownikowi, który wobec braku możliwości uzyskania noclegu w miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej korzysta z noclegu w pobliskiej miejscowości, przysługuje zwrot kosztów noclegu na zasadach określonych w ust. 2-4 oraz zwrot kosztów przejazdów najtańszym publicznym środkiem transportu z miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej do miejscowości noclegu i z powrotem.
6. 4
Pracownikowi, który w czasie podróży służbowej nie korzystał z noclegu w służbowym pokoju gościnnym i nie przedstawił rachunku za korzystanie z noclegu w zakładzie hotelarskim lub w wynajętym pokoju gościnnym, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 250 zł w m. st. Warszawie i 220 zł w pozostałych miejscowościach.
7.
Prawo do zwrotu kosztów noclegu w podróży służbowej nie przysługuje za czas przejazdu publicznym środkiem transportu, a także jeżeli pracownik odbywa podróż do miejscowości, w której zamieszkuje albo jest zameldowany na pobyt stały, lub gdy ma możliwość codziennego powrotu do stałego miejsca pracy (miejsca zamieszkania lub miejscowości, w której jest zameldowany na pobyt stały).
8.
Ograniczenie wysokości kosztów noclegów, o których mowa w ust. 2 i 4, nie dotyczy osób towarzyszących delegacjom zagranicznym.
3 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 25 z dnia 6 marca 1986 r. (M.P.86.7.48) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 marca 1986 r.
4 § 8 ust. 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 10 z dnia 16 stycznia 1984 r. (M.P.84.2.12) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lutego 1984 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 43 z dnia 30 marca 1987 r. (M.P.87.9.82) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 kwietnia 1987 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 18 z dnia 1 lutego 1988 r. (M.P.88.3.21) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lutego 1988 r.