Delegowanie pracowników władz, urzędów i przedsiębiorstw podległych do organów centralnych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-51.681

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1951 r.

UCHWAŁA NR 393
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 26 maja 1951 r.
w sprawie delegowania pracowników władz, urzędów i przedsiębiorstw podległych do organów centralnych.

Stwierdzone zostały częste przypadki delegowania na polecenie władz przełożonych pracowników władz, urzędów i przedsiębiorstw podległych do stałej pracy w organach centralnych.
Stan powyższy jest niezgodny z zasadami prawidłowej gospodarki etatowej, gdyż:
a)
etaty osobowe władz, urzędów i przedsiębiorstw ustalone są w ilości dostatecznej i niezbędnej dla wypełnienia ciążących na nich zadań,
b)
delegowanie pracowników powoduje niesłuszne zwiększenie ilości pracowników organów centralnych przy równoczesnym uszczupleniu liczby pracowników jednostek podległych, co może spowodować dezorganizację pracy tych komórek, a w konsekwencji niewykonanie zadań.

Dla zapobieżenia powyższemu stanowi i wzmożenia dyscypliny etatowej ustala się następujące zasady delegowania pracowników władz, urzędów i przedsiębiorstw podległych do organów centralnych:

1.
Delegacje służbowe do organów centralnych mogą mieć miejsce jedynie w tych przypadkach, w których obecność pracownika terenowej władzy, urzędu lub przedsiębiorstwa jako przedstawiciela tego organu jest niezbędna z ważnych względów służbowych.
2.
Delegacje służbowe, o których mowa w pkt 1, są dozwolone tylko na czas z góry określony, potrzebny do wykonania oznaczonej czynności.
3. 1
Delegacje służbowe nie mogą być podstawą do refundowania kredytów osobowych ze środków jednostki, do której pracownik został delegowany na rzecz jednostki delegującej.
4.
Osoby zobowiązujące kierowników terenowych władz, urzędów i przedsiębiorstw do delegowania pracowników do organów centralnych wbrew postanowieniom niniejszej uchwały będą pociągnięte do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej.
5.
Ministrowie oraz szefowie urzędów centralnych wydadzą niezwłocznie zarządzenie zbadania wszystkich przypadków oddelegowania pracowników do organów centralnych przez władze, urzędy i przedsiębiorstwa im podległe oraz cofnięcia delegacji służbowych niezgodnych z zasadami niniejszej uchwały.
6.
Prezes Rady Ministrów zostanie powiadomiony w terminie do dnia 1 października 1951 r. o treści wydanych zarządzeń w sprawie wykonania niniejszej uchwały.
7.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą osób zatrudnionych w urzędach i instytucjach podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego.
8.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz wszystkim ministrom.
9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Pkt 3 zmieniony przez pkt 1 uchwały nr 838 z dnia 8 grudnia 1951 r. (M.P.51.A-102.1485) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 grudnia 1951 r.