Dawki graniczne promieniowania jonizującego i wskaźników pochodnych określających zagrożenie promieniowaniem jonizującym.

Monitor Polski

M.P.1988.14.124

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 1995 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEJ AGENCJI ATOMISTYKI
z dnia 31 marca 1988 r.
w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego i wskaźników pochodnych określających zagrożenie promieniowaniem jonizującym.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie określa:
1)
dawki graniczne promieniowania jonizującego dla osób:
a)
zatrudnionych w warunkach zagrożenia na promieniowanie jonizujące,
b)
zamieszkałych lub przebywających w sąsiedztwie promieniowania jonizującego, w tym także obiektów jądrowych, oraz narażonych na wpływ takiego promieniowania z powodu skażeń promieniotwórczych środowiska,
c)
narażonych na wpływ promieniowania jonizującego z powodu stosowania wyrobów powszechnego użytku emitujących takie promieniowanie,
2)
wskaźniki pochodne, określające zagrożenie promieniowaniem jonizującym.
1.
Dawka graniczna promieniowania jonizującego, zwana dalej "dawką graniczną", jest wyrażona jako:
1)
efektywny równoważnik dawki obrazujący zagrożenie całego ciała,
2)
równoważnik dawki w danym punkcie tkanki lub w narządzie,
3)
efektywny równoważnik dawki obciążającej.
2.
Wzory dawek określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
Wskaźnikami pochodnymi, określającymi zagrożenie promieniowaniem jonizującym, są:
1)
roczne wchłonięcie graniczne (ALI), odpowiadające jednej z następujących wartości:
a)
efektywnemu równoważnikowi dawki obciążającej - 50 mSv,
b)
równoważnikowi dawki obciążającej w soczewkach oczu - 150 mSv,
c)
równoważnikowi dawki obciążającej w innej tkance lub narządzie - 500 mSv,
2)
pochodne stężenie w powietrzu (DAC).
1.
Dawka graniczna dla osób zatrudnionych w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące, w ciągu kolejnych 12 miesięcy, wynosi:
1)
50 mSv (5 remów) i jest wyrażona jako efektywny równoważnik dawki, jeżeli są znane wartości dawek w poszczególnych tkankach i narządach,
2)
50 mSv (5 remów) i jest wyrażona jako efektywny równoważnik dawki, jeżeli napromieniowanie całego ciała jest równomierne.
2.
Dawka graniczna wyrażona jako równoważnik dawki, z zachowaniem wymagań określonych w ust. 1, wynosi:
1)
150 mSv (15 remów) - w soczewkach oczu,
2)
500 mSv (50 remów) - w innych tkankach lub narządach, w tym także w skórze, przy ocenie narażenia skóry dopuszcza się przyjmowanie wartości odniesionej do powierzchni nie większej niż 10 cm2.
3.
Wartości wskaźników pochodnych, wynikające z rocznych dawek granicznych dla osób zatrudnionych w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące, określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
1.
Dawka graniczna dla kobiet w wieku do 45 lat, zatrudnionych w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące, z zachowaniem wymagań określonych w § 4, wynosi w ciągu kolejnych 3 miesięcy 12 mSv (1,2 rema) i jest wyrażona jako równoważnik dawki w narządach jamy brzusznej. Równocześnie nie należy przekraczać 5 mSv (0,5 rema) w ciągu kolejnych 2 miesięcy, a w szczególności nie należy dopuszczać do napromieniowania dawkami jednorazowymi.
2.
Narażenie kobiet, u których stwierdzono ciążę, nie może przekroczyć wartości określonych w § 9 ust. 1 i 3.
1. 1
Dawka graniczna dla osób, które ukończyły 16 lat, nie przekroczyły 18 lat, przyuczonych do zawodu w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące, odpowiada 0,1 wartości określonych w § 4 ust. 1 i 2.
2.
Dawka graniczna dla osób, które czasowo przebywają w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące, odpowiada wartością określonym w § 9 ust. 1 i 3.
1.
Osoby zatrudnione w warunkach, w których istnieje możliwość otrzymania dawki większej niż 0,1 wartości dawki granicznej określonej w § 4 ust. 1 i 2, wymagają systematycznej kontroli narażenia; dopuszcza się możliwość kontroli środowiska pracy zamiast kontroli poszczególnych osób w sytuacjach, gdy istnieje pewność, że nie przekroczy się 0,3 wartości określonych w § 4 ust. 1 i 2.
2.
Osoby zatrudnione w warunkach, w których nie ma możliwości otrzymania dawki większej niż 0,1 wartości dawki granicznej określonej w § 4 ust. 1 i 2, podlegają systematycznej ocenie narażenia, przy czym dopuszcza się dokonywania tej oceny na podstawie kontroli środowiska pracy .
1.
Przy zapobieganiu wypadkom oraz ograniczaniu i likwidowaniu ich skutków, w jednej lub w szeregu akcji awaryjnych, narażenie uczestnika nie może w ciągu życia przekroczyć pięciokrotnie wartości określonych w § 4 ust. 1 i 2, przy równoczesnym zachowaniu ograniczeń wynikających z art. 9 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180).
2.
W razie potrzeby ratowania życia ludzkiego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy wymienionej w ust. 1, lub w akcji mającej na celu istotne ograniczenie narażenia innych osób, należy zapobiegać u ratownika dawkom przekraczającym:
1)
0,5 Sv (50 remów) - w odniesieniu do całego ciała,
2)
3 Sv (300 remów) - w pojedynczych tkankach lub narządach, w tym także w skórze.
1.
Dawka graniczna dla osób zamieszkałych lub przebywających w ogólnie dostępnym otoczeniu źródeł promieniowania jonizującego, w tym również obiektu jądrowego, oraz narażonych w skutek skażeń promieniotwórczych środowiska, wyrażona jako efektywny równoważnik dawki w ciągu 12 miesięcy, wynosi 1 msv (0,1 rema).
2.
Dopuszcza się zwiększenie w ciągu 12 miesięcy dawki, o której mowa w ust. 1, do wartości 5 mSv (0,5 rema), pod warunkiem że zostanie zachowana wartość średnia 1 mSv (0,1 rema).
3.
Dawka graniczna wyrażona jako równoważnik dawki w ciągu 12 miesięcy, z uwzględnieniem wymagań określonych w ust. 1, wynosi:
1)
15 mSv (1,5 rema) - w soczewkach oczu,
2)
50 mSv (5 remów) - w skórze.
4.
Wartości wskaźników pochodnych (ALI i DAC), wynikające z dawek granicznych dla osób wymienionych w ust. 1, podlegają odpowiedniemu zmniejszeniu w stosunku do wskaźników, określonych w załączniku nr 2 do zarządzenia, przy czym dla grup obejmujących tylko osoby dorosłe należy stosować 1/50 wartości pochodnych, a dla grup obejmujących również niemowlęta i dzieci 1/100 tych wartości.
1.
Dawka graniczna dla osób narażonych na wpływ promieniowania jonizującego z powodu stosowania wyrobów powszechnego użytku emitujących takie promieniowanie powinna odpowiadać, łącznie z dawkami pochodzącymi z innych źródeł, wartościom określonym w § 9 ust. 1 i 3.
2. 2
Średnie wartości roczne stężenia radonu-222 w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi nie mogą przekraczać:
1)
400 Bq/m3 - w budynkach istniejących i oddawanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1998 r.,
2)
200 Bq/m3 - w budynkach oddawanych do użytku po dniu 1 stycznia 1998 r.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZORY DAWEK

1. Efektywny równoważnik dawki obrazujący zagrożenie całego ciała (HE) określa się według wzoru:

HE = Σ wT x Ht

T

gdzie:

wT - współczynnik wagowy,

HT - średni równoważnik dawki w tkance lub narządzie T.

Jednostką efektywnego równoważnika dawki jest siwert (Sv).

Wartości współczynnika wagowego związane z poszczególnymi tkankami lub narządami określa tabela A.

Tabela A

Tkanka lub narządWspółczynnik wagowy wT
gonady0,25
gruczoły piersiowe0,15
czerwony szpik kostny0,12
płuca0,12
tarczyca0,03
powierzchnia kości0,03
inne najbardziej narażone tkanki i narządy*)0,30

*) Dotyczy pięciu tkanek lub narządów o najwyższych wartościach równoważnika dawki; w razie napromieniowania przewodu pokarmowego, żołądek, jelito cienkie, górny odcinek jelita grubego i dolny odcinek jelita grubego należy uważać za 4 oddzielne narządy; dopuszcza się nieuwzględnianie napromieniowania innych tkanek i narządów.

2. Równoważnik dawki w danym punkcie tkanki lub w narządzie (H) określa się według wzoru:

-

H = Q x D

gdzie:

_

Q - współczynnik jakości,

D - dawka pochłonięta.

Jednostką równoważnika dawki w danym punkcie tkanki lub w narządzie jest siwert (Sv).

Jeżeli wartość energii promieniowania w miejscu, z którego określana jest dawka, nie jest znana, dopuszcza się stosowanie wartości współczynnika jakości (Q) zgodnie z tabelą B.

Tabela B

Fotony (X i promieniowanie gamma) powyżej 30 keV1
Elektrony powyżej 30 keV1
Promieniowanie beta trytu2
Neutrony*)25
Protony i ciężkie jony25
Cząstki alfa25

*) Dla neutronów termicznych Q - 4,5.

3. Efektywny równoważnik dawki obciążającej (HE50) określa się według wzoru:

to + 50 lat

HE50 = ¦ HE(t)dt

10

gdzie:

HE(t) - moc efektywnego równoważnika dawki obciążającej spowodowanej wchłonięciem,

to - moment wchłonięcia.

Jednostką efektywnego równoważnika dawki obciążającej jest siwert (Sv).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW POCHODNYCH

1. Przy napromieniowaniu złożonym (wewnętrznym i zewnętrznym) należy przyjmować, że dawki graniczne dla osób zatrudnionych w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące będą zachowane, jeżeli zostaną spełnione warunki określone w następujących wzorach:

n

Hp .Ai

------ + ĺ -------

50 mSv i = i ALIi

oraz

Hs

------- < 1

500 mSv

gdzie:

Hp - równoważnik głęboki dawki,

Hs - równoważnik powierzchniowy dawki,

Ai - roczne wchłonięcie i-tego radionuklidu,

ALIi - ALI i-tego radionuklidu.

Przez równoważnik:

- głęboki dawki Hp rozumie się równoważnik dawki w miękkiej tkance w określonym punkcie ciała na głębokości d, odpowiedniej dla silnie przenikliwego promieniowania; przy obliczaniu Hp zaleca się przyjmowanie d = 10 mm,

- powierzchniowy dawki Hs rozumie się równoważnik dawki w miękkiej tkance w określonym punkcie ciała na głębokości d, odpowiedniej dla słabo przenikliwego promieniowania; przy obliczaniu Hs zaleca się przyjmowanie d = 0,07 mm.

2. Wskaźniki pochodne w postaci rocznych granicznych wchłonięć radionuklidów do organizmu (ALI) dla osób zatrudnionych w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące, przy założeniu 40-godzinnego tygodnia pracy, określa tabela A.

Ra-ALI w BqUwagi
dio-

nu-

droga oddechowa (Do)droga pokarmowa (Dp)
klidabcab
1234567
3H3 x 1093 x 109Do a, Dp a: woda trytowa.

Pochodne stężenie w powietrzu wynosi 8 x 105 Bq/m3.

Dla trytu w postaci pierwiastkowej: 2 x 1010 Bq/m3.

W wartościach stężeń uwzględnione jest wchłanianie przez skórę.

7Be8 x 1087 x 1082 x 109Do a: wszystkie związki Be oprócz Do b.

Do b: tlenki, halogenki i azotany.

Dp a: wszystkie związki Be.

10Be6 x 1055 x 1054 x 107

(4 x 107)

(j)

11C2 x 10104 x 10102 x 10102 x 1010Do a, Dp a: wszystkie związki C włącznie z organicznymi oprócz Do b, c.

Do b: CO

Do c: CO2

14C9 x 1076 x 10108 x 1099 x 107
18F3 x 1092 x 109

(2 x 109)

(ż)

Do a: fluorki, H, Li, Na, K, Rb, Cs, Fr, Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra, Al, Ga, In, Tl, As, Sb, Bi, Fe, Ru, Os, Co, Rh, Ir, Ni, Pd, Pt, Cu, Ag, Au, Zn, Cd, Hg, Sc, Y, Tl, Zr, Hf, V, Nb, Ta, Mn, Tc, Re, fluorki lantanowców.

Dp a: wszystkie związki fluoru.

22Na

24Na

2 x 107

2 x 108

2 x 107

1 x 108

Do a, Dp a: wszystkie związki Na.
28Mg6 x 1075 x 1072 x 107Do a: wszystkie związki Mg oprócz Do b.

Do b: tlenki, wodorotlenki, węgliki, halogenki i azotany.

Dp a: wszystkie związki Mg

26Al2 x 1063 x 1061 x 107Do a: wszystkie zwykle występujące związki Al oprócz Do b.

Do b: Al metaliczne, tlenki, wodorotlenki, węgliki, halogenki i azotany.

Dp a: wszystkie związki Al.

31Si9 x 1081 x 1091 x 1093 x 108Do a: wszystkie zwykle występujące związki Si oprócz Do b i Do c.
32Si9 x 1064 x 1062 x 1058 x 107

(1 x 108)

(j)

Do b: tlenki, wodorotlenki, węgliki i azotany.

Do c: szkło aluminosilikatowe.

Dp a: wszystkie związki Si.

32P3 x 1071 x 1072 x 107Do a: wszystkie związki fosforu oprócz Do b.
33P3 x 1081 x 1082 x 108Do b: fosforany Zn2+, Sn3+, Mg2+, Fe3+, Bi3+1 i lantanowców.

Dp c: fosfor zawarty w diecie wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego.

35S6 x 1088 x 1075 x 1084 x 1082 x 108

(3 x 108)

(j)

Do a: siarczki i siarczany oprócz Do b.

Do b: siarka elementarna i siarczki Sr, Ba, Ge, Sm, Pb, As, Sb, Bi, Cu, Ag, Au, Zn, Cd, Hg, Mo, W, siarczany Ca, Sr, Ba, Ra, As, Sb, Bi.

Do c: postać lotna (SO2, COS), H2S, CS2).

Dp a: wszystkie nieorganiczne związki S.

Dp b: S element.

36Cl9 x 1079 x 1066 x 107Do a: chlorki H, Li, Na, K, Rb, Cs, Fr.
38Cl2 x 1092 x 1096 x 108

(9 x 108)

(ż)

Do b: chlorki lantanowców, Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra, Al, Ga, In, Tl, Ge, Sn, Pb, As, Sb, Bi, Fe, Ru, Os, Co, Rh, Ir, Ni, Pd, Pt, Cu, Ag, Au, Zn, Cd, Hg, Sc, Y, Ti, Zr, Hf, V, Nb, Ta, Cr, Mo, W, Mn, Tc, Re.

Dp a: wszystkie związki Cl.

40K1 x 1071 x 107Do a, Dp a: wszystkie związki K.
42K2 x 1082 x 108
43K3 x 1082 x 108
45Ca3 x 1076 x 107Do a, Dp a: wszystkie związki Ca.
47Ca3 x 1073 x 107
46Sc9 x 1063 x 107Do a: wszystkie zwykle występujące związki Sc.
47Sc1 x 1088 x 107

(1 x 108)

(j)

Dp a: wszystkie związki Sc.
48Sc5 x 1073 x 107
44Ti4 x 1051 x 1062 x 1051 x 107Do a: wszystkie zwykle występujące związki oprócz Do b, c.
45Ti9 x 1081 x 1091 x 1093 x 108Do b: tlenki, wodorotlenki, węgliki, halogenki i azotany.

Do c: SrTiO3

Dp a: wszystkie związki Ti.

48V4 x 1072 x 1072 x 107Do a: wszystkie zwykle występujące związki V oprócz
49V1 x 109

1 x 109

(k)

7 x 1083 x 109

(3 x 109)

Do b.

Do b: tlenki, wodorotlenki, węgliki i halogenki.

Dp a: wszystkie związki V.

49Cr3 x 1094 x 1093 x 1091 x 109Do a: wszystkie związki Cr oprócz Do b, c.
51Cr2 x 1099 x 1087 x 1081 x 109Do b: halogenki i azotany.

Do c: tlenki i wodorotlenki.

Dp a: trój- i sześciowartościo-

we związki Cr.

52Mn4 x 1073 x 1073 x 107Do a: wszystkie związki Mn oprócz Do b.
54Mn3 x 1073 x 1077 x 107Do b: tlenki, wodorotlenki, halogenki i azotany.
56Mn6 x 1088 x 1082 x 108Dp a: wszystkie związki Mn.
52Fe1 x 1089 x 1073 x 107Do a: wszystkie zwykle występujące związki Fe oprócz Do b.
55Fe7 x 1072 x 1083 x 108Do b: tlenki, wodorotlenki i halogenki.
59Fe1 x 1072 x 1073 x 107Dp a: wszystkie związki Fe.
57Co1 x 1082 x 1073 x 1082 x 108Do a: wszystkie związki Co oprócz Do b.
58Com3 x 1092 x 1092 x 1092 x 109Do b: tlenki, wodorotlenki, halogenki i azotany.
58Co4 x 1073 x 1076 x 1075 x 107Dp a: tlenki, wodorotlenki i wszystkie inne nieorganiczne związki Co wchłaniane w ilościach znacznikowych.
60Co6 x 1061 x 1062 x 1077 x 106Dp b: organiczne związki kompleksowe i wszystkie związki nieorganiczne oprócz tlenków i wodorotlenków w obecności materiału nośnikowego.
57Ni2 x 1081 x 1082 x 1086 x 107Do a: wszystkie zwykle występujące związki Ni oprócz Do b, c.
59Ni1 x 1083 x 1087 x 1079 x 108Do b: tlenki, wodorotlenki i węgliki.
63Ni6 x 1071 x 1083 x 1073 x 108Do c: substancje lotne; karbonylek Ni deponuje się
65Ni9 x 1081 x 1096 x 1083 x 108w drogach oddechowych i stamtąd przechodzi do układu krwionośnego i limfatycznego z półokresem biologicznym 0,1 dnia. Po wejściu do tych układów zachowuje się zgodnie z modelem metabolicznym dla związków nieorganicznych.
64Cu1 x 1099 x 1088 x 1084 x 108Do a: wszystkie nieorganiczne związki Cu oprócz Do b.
67Cu3 x 1082 x 1082 x 1082 x 108Do b: siarczki, halogenki, azotany.

Do c: tlenki i wodorotlenki.

Dp a: wszystkie związki Cu.

65Zn1 x 1071 x 107Do a, Dp a: wszystkie związki Zn.
69Znm3 x 1082 x 108
69Zn5 x 1092 x 109
72Zn4 x 1074 x 107
67Ga5 x 1084 x 1083 x 108Do a: wszystkie związki Ga oprócz Do b.
68Ga2 x 1092 x 1096 x 108Do b: tlenki, wodorotlenki, węgliki, halogenki i azotany
72Ga1 x 1081 x 1084 x 107Dp a: wszystkie związki Ga.
73Ga6 x 1086 x 1082 x 108
71Ge2 x 10102 x 1092 x 1010Do a: wszystkie związki Ge oprócz Do b.
75Ge3 x 1093 x 1092 x 109

(3 x 109)

(ż)

Do b: tlenki, wodorotlenki, węgliki, halogenki i azotany.

Dp a: wszystkie związki Ge.

77Ge4 x 1082 x 1083 x 108
78Ge8 x 1058 x 1088 x 108

(9 x 108)

(ż)

73As6 x 1073 x 108Do a: wszystkie zwykle występujące związki As.
74As3 x 1076 x 107Dp a: wszystkie związki As.
76As5 x 1074 x 107
77As2 x 1082 x 105

(2 x 105)

(j)

78As8 x 1083 x 108
75Se3 x 1072 x 1072 x 1071 x 108Do a: wszystkie zwykle występujące nieorganiczne związki Se oprócz Do b.
79Se3 x 1072 x 1072 x 1072 x 108Do b: tlenki, wodorotlenki, węgliki, Se elementarny.
81Sem3 x 1093 x 1091 x 1099 x 108Dp a: wszystkie związki Se oprócz Dp b.
81Se8 x 1099 x 1092 x 109

(3 x 109)

(ż)

2 x 109

(3 x 109)

(ż)

Dp b: Se elementarny i selenki.
83Se4 x 1095 x 1092 x 109

(2 x 109)

(ż)

1 x 109
77Br9 x 1087 x 1086 x 108Do a: wszystkie bromki H, Li, Na, K, Rb, Cs, Fr.
80Brm6 x 1085 x 1088 x 108Do b: wszystkie bromki lantanowców Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra, Al, Ga, In, Tl, Ge, Sn, Pb, As, Sb, Bi, Fe, Ru, Os, Co, Rh, Ir, Ni, Pd, Pt, Cu, Ag, Au, Zn, Cd, Hg, Sc, Y, Ti, Zr, Hf, V, Nb, Ta, Mn, Tc, Re.
80Br7 x 1098 x 1092 x 108

(3 x 109)

(ż)

Dp a: wszystkie związki Br.
82Br2 x 1081 x 1081 x 108
83Br2 x 1092 x 1092 x 109

(3 x 109)

(ż)

84Br2 x 1092 x 1097 x 108

(1 x 109)

(ż)

86Rb3 x 1072 x 107Do a, Dp a:
87Rb6 x 1074 x 107wszystkie
88Rb2 x 1097 x 108

(1 x 109)

(ż)

związki Rb.
89Rb5 x 1091 x 109

(2 x 109)

(ż)

85Srm2 x 10103 x 10108 x 1098 x 109Do a: wszystkie rozpuszczalne
85Sr1 x 1086 x 1079 x 1071 x 108związki Sr
87Srm5 x 1096 x 1092 x 1091 x 109oprócz SrTiO3.

Do b: wszystkie

nierozpuszczalne związki Sr i SrTiO3.

89Sr3 x 1075 x 1082 x 107

(2 x 107)

(j)

2 x 107Dp a: rozpuszczalne sole Sr.
90Sr7 x 105

(8 x 105)

(k)

1 x 1051 x 106

(1 x 106)

(k)

2 x 107Dp b: SrTiO3.
91Sr2 x 1081 x 1088 x 1076 x 107
92Sr3 x 1082 x 1081 x 1081 x 108
90Ym5 x 1084 x 1083 x 108Do a: wszystkie związki Y oprócz Do b.
90Y3 x 1072 x 1072 x 107

(2 x 107)

(j)

Do b: tlenki i wodorotlenki.
91Ym9 x 1096 x 1095 x 109Dp a: wszystkie związki Y.
91Y6 x 1064 x 1062 x 107

(2 x 107)

(j)

92Y3 x 1053 x 1081 x 108
93Y1 x 1099 x 1074 x 107
94Y3 x 1093 x 1068 x 108

(1 x 108)

(ż)

95Y6 x 1065 x 1061 x 106

(2 x 106)

(ż)

89Zr1 x 1059 x 1079 x 1076 x 107Do a: wszystkie związki Zr oprócz Do b, c.
93Zr2 x 105

(6 x 105)

(k)

9 x 105

(2 x 105)

(k)

2 x 106

(3 x 106)

(k)

5 x 107

(1 x 108)

(k)

Do b: tlenki, wodorotlenki, halogenki i azotany.
95Zr5 x 106

(1 x 107)

(k)

1 x 1071 x 1075 x 107Do c: węgliki.

Dp a: wszystkie związki Zr.

97Zr7 x 1075 x 1075 x 1072 x 107
93Nbm7 x 1076 x 1063 x 105

(4 x 105)

(j)

Do a: wszystkie związki Nb oprócz Do b.
94Nb7 x 1066 x 1054 x 107Do b: tlenki i wodorotlenki.
94Nb7 x 1066 x 1054 x 107Dp a: wszystkie związki Nb.
95Nbm1 x 1088 x 1078 x 107

(9 x 107)

(j)

95Nb5 x 1074 x 1078 x 107
96Nb1 x 1089 x 1074 x 107
97Nb3 x 1093 x 1098 x 108
98Nb2 x 1092 x 1095 x 109
99Mo1 x 1085 x 1076 x 1074 x 107

(4 x 107)

(j)

Do a: wszystkie związki Mo oprócz Do b.
101Mo5 x 1096 x 1092 x 109

(2 x 109)

(ż)

2 x 109

(2 x 109)

(ż)

Do b: tlenki, wodorotlenki i MoS2.

Dp a: MoS2.

Dp b: wszystkie związki Mo oprócz Dp a.

96Tcm1 x 10109 x 1096 x 109Do a: wszystkie związki Tc oprócz Do b.
96Tc1 x 1088 x 1077 x 107Do b: tlenki, wodorotlenki, halogenki i azotany.
97Tcm2 x 108

(3 x 108)

(ż)

4 x 1072 x 108Dp a: wszystkie związki Tc.
97Tc2 x 1092 x 1081 x 109
98Tc6 x 1071 x 1074 x 107
99Tcm6 x 1099 x 1093 x 109
99Tc2 x 108

(2 x 108)

(ż)

2 x 1071 x 108
101Tc1 x 10101 x 10103 x 108

(5 x 108)

(ż)

104Tc3 x 1093 x 1098 x 108

(1 x 109)

(ż)

97Ru7 x 1085 x 1084 x 1083 x 108Do a: wszystkie związki Ru oprócz Do b, c.
103Ru6 x 1074 x 1072 x 1077 x 107Do b: halogenki.
105Ru5 x 1085 x 1084 x 1082 x 108Do c: tlenki i wodorotlenki.
106Ru3 x 1062 x 1064 x 1057 x 106

(9 x 106)

(j)

Dp a: wszystkie związki Ru.
103Rhm4 x 10105 x 10104 x 10102 x 1010Do a: wszystkie związki Rh oprócz Do b, c.
105Rh4 x 1082 x 1082 x 1081 x 108

(1 x 108)

(j)

Do b: halogenki.

Do c: tlenki i wodorotlenki.

Dp a: wszystkie związki Rh

106Rhm9 x 1081 x 1091 x 1093 x 108
107Rh9 x 1091 x 10109 x 1093 x 109

(3 x 109)

(ż)

103Pd2 x 1082 x 1081 x 1082 x 108

(3 x 108)

(j)

Do a: wszystkie związki Pd oprócz Do b, c.
107Pd8 x 108

(8 x 108)

(n)

3 x 1081 x 1071 x 109

(1 x 109)

(j)

Do b: azotany.

Do c: tlenki i wodorotlenki.

Dp a: wszystkie związki Pd.

109Pd2 x 1082 x 108 2 x 1089 x 107
105Ag4 x 1076 x 1076 x 1071 x 108Do a: wszystkie związki Ag oprócz Do b, c i Ag metalicznego.
110Agm5 x 1067 x 1063 x 1062 x 107Do b: azotany i siarczki.
111Ag6 x 107

(6 x 107)

(w)

3 x 1073 x 1073 x 107

(4 x 107)

(j)

Do c: tlenki i wodorotlenki.

Dp a: wszystkie związki Ag.

112Ag3 x 1084 x 1083 x 1081 x 108
115Ag3 x 1093 x 1093 x 1091 x 109

(1 x 109)

(ż)

109Cd1 x 106

(2 x 106)

(n)

4 x 106

(5 x 106)

(n)

4 x 1061 x 107

(2 x 107)

(n)

Do a: wszystkie związki Cd oprócz Do b, c.
113Cdm9 x 104

(1 x 105)

(n)

3 x 105

(4 x 105)

(n)

5 x 1059 x 105

(1 x 104)

(n)

Do b: siarczki, halogenki i azotany.
113Cd8 x 104

(1 x 105)

(n)

3 x 105

(4 x 105)

(n)

5 x 1058 x 105

(1 x 104)

(n)

Do c: tlenki i wodorotlenki.

Dp a: wszystkie nieorganiczne związki Cd.

115Cdm2 x 106

(3 x 106)

(n)

5 x 1065 x 1061 x 107
115Cd5 x 1075 x 1075 x 1073 x 107

(4 x 107)

(j)

117Cdm5 x 1086 x 1085 x 1082 x 108
117Cd4 x 1086 x 1085 x 1082 x 108
111In2 x 1082 x 1082 x 108Do a: wszystkie związki In oprócz Do b.
113Inm5 x 1097 x 1092 x 109Do b: tlenki, wodorotlenki, halogenki i azotany.
114Inm2 x 1094 x 1081 x 107

(1 x 107)

(j)

Dp a: wszystkie związki In.
115Inm2 x 1092 x 1095 x 108
116Inm3 x 1094 x 1099 x 108
117Inm1 x 1092 x 1094 x 108
117In6 x 1098 x 1092 x 109
119Inm5 x 1095 x 1091 x 108

(2 x 109)

(ż)

113Sn5 x 1072 x 1076 x 107

(7 x 107)

(j)

Do a: wszystkie związki Sn oprócz Do b.
117Snm5 x 107

(8 x 107)

(k)

5 x 1076 x 107

(7 x 107)

(j)

Do b: siarczki, tlenki, wodorotlenki, halogenki, azotany i fosforancyny.
119Snm9 x 1074 x 1071 x 108

(2 x 108)

(j)

Dp a: wszystkie związki Sn.
121Snm3 x 1072 x 1071 x 106

(1 x 108)

(j)

121Sn6 x 1084 x 1082 x 108

(2 x 108)

(j)

123Snm4 x 1095 x 1092 x 109
123Sn2 x 1076 x 1082 x 107

(2 x 107)

(j)

125Sn3 x 1071 x 1071 x 107

(2 x 107)

(j)

126Sn2 x 1062 x 1061 x 107
127Sn7 x 1087 x 1083 x 108
128Sn1 x 1091 x 1094 x 108
122Sb9 x 1074 x 1073 x 107

(3 x 107)

(j)

3 x 107

(3 x 107)

(j)

Do a: wszystkie związki Sb oprócz Do b.
124Sbm3 x 10102 x 10109 x 109

(1 x 1010)

(ż)

9 x 109Do b: tlenki, wodorotlenki, halogenki, siarczki, siarczany i azotany.
124Sb3 x 1079 x 1062 x 1072 x 107Dp a: winian antymonylowo-potasowy.
125Sb9 x 1072 x 1078 x 1077 x 107Dp b: związki Sb oprócz Dp a.
126Sbm7 x 1097 x 1092 x 109

(2 x 109)

(ż)

2 x 109

(2 x 109)

(ż)

126Sb4 x 1072 x 1072 x 1072 x 107
127Sb8 x 1073 x 1073 x 107

(3 x 107)

(j)

3 x 107

(3 x 107)

(j)

128Sbm1 x 10102 x 10103 x 109

(4 x 109)

(ż)

3 x 109

(4 x 109)

(ż)

128Sb2 x 1081 x 1085 x 1074 x 107
129Sb3 x 1083 x 1081 x 1081 x 108
130Sb2 x 1093 x 1097 x 1087 x 108
131Sb9 x 108

(1 x 109)

(t)

9 x 108

(2 x 109)

(t)

6 x 108

(6 x 108)

(t)

6 x 108

(6 x 108)

(t)

125Tem2 x 107

(4 x 107)

(k)

3 x 1074 x 107

(5 x 107)

(k)

Do a: wszystkie związki Te oprócz Do b.
127Tem1 x 107

(2 x 107)

(k)

9 x 1062 x 107Do b: tlenki, wodorotlenki i azotany.
127Te8 x 1086 x 1083 x 108Dp a: wszystkie związki Te.
129Tem2 x 1079 x 1062 x 107
129Te2 x 1093 x 1091 x 109
131Tem2 x 107

(5 x 107)

(t)

1 x 107

(3 x 107)

(t)

1 x 107

(2 x 107)

(t)

131Te2 x 108

(5 x 108)

(t)

2 x 108

(4 x 108)

(t)

1 x 108

(2 x 108)

(t)

132Te9 x 106

(3 x 107)

(t)

8 x 106

(2 x 107)

(t)

8 x 106

(2 x 107)

(t)

133Tem2 x 108

(5 x 108)

(t)

2 x 108

(5 x 108)

(t)

1 x 108

(2 x 108)

(t)

133Te8 x 108

(2 x 109)

(t)

8 x 108

(2 x 109)

(t)

5 x 108

(1 x 109)

(t)

134Te9 x 108

(2 x 109)

(t)

9 x 108

(2 x 109)

(t)

6 x 108

(9 x 108)

(t)

123J2 x 108

(7 x 108)

(t)

1 x 108

(4 x 108)

(t)

Do a, Dp a: wszystkie związki J.
124J3 x 104

(1 x 107)

(t)

2 x 104

(6 x 106)

(t)

125J2 x 106

(8 x 106)

(t)

1 x 106

(5 x 106)

(t)

126J1 x 106

(4 x 106)

(t)

8 x 105

(3 x 106)

(t)

128J4 x 1092 x 109

(2 x 109)

(ż)

129J3 x 105

(1 x 106)

(t)

2 x 105

(7 x 105)

(t)

130J3 x 107

(7 x 107)

(t)

1 x 107

(4 x 107)

(t)

131J2 x 106

(6 x 106)

(t)

1 x 106

(4 x 106)

(t)

132J3 x 108

(6 x 108

(t))

1 x 108

(3 x 108)

(t)

133J1 x 107

(3 x 107)

(t)

5 x 106

(2 x 107)

(t)

134J2 x 1098 x 108

(1 x 109)

(t)

135J6 x 107

(2 x 108)

(t)

3 x 107

(9 x 107)

(t)

131Cs1 x 1098 x 108Do a, Dp a: wszystkie związki Cs.
132Cs1 x 1081 x 108
134Csm5 x 1094 x 109

(4 x 109)

(ż)

134Cs4 x 1063 x 106
135Cs4 x 1073 x 107
136Cs2 x 1072 x 107
137Cs6 x 1064 x 106
138Cs2 x 1097 x 108

(1 x 109)

(ż)

131Ba3 x 1081 x 108Do a, Dp a: wszystkie związki Ba.
133Ba3 x 1076 x 107
139Ba1 x 1095 x 108
140Ba5 x 1072 x 107

(2 x 107)

(j)

141Ba3 x 1099 x 108
142Ba5 x 1092 x 109
140La5 x 1074 x 1072 x 107Do a: wszystkie związki La oprócz Do b.
141La3 x 1084 x 1081 x 108Do b: tlenki i wodorotlenki.
142La8 x 1081 x 1093 x 108Dp a: wszystkie związki La.
143La4 x 1093 x 1091 x 109

(1 x 109)

(ż)

141Ce3 x 1072 x 1076 x 107

(7 x 107)

(j)

Do a: wszystkie związki Ce oprócz Do b.
143Ce7 x 1076 x 1074 x 107

(4 x 107)

(j)

Do b: tlenki, wodorotlenki i fluorki.
144Ce9 x 1075 x 1058 x 106

(9 x 106)

(j)

Dp a: wszystkie związki Ce.
142Pr8 x 1077 x 1074 x 107Do a: wszystkie związki Pr oprócz Do b.
143Pr3 x 1072 x 1073 x 107

(4 x 107)

(j)

Do b: tlenki, wodorotlenki, węgliki i fluorki.
144Pr5 x 1094 x 1091 x 109

(2 x 109)

(ż)

Dp a: wszystkie związki Pr.
145Pr3 x 1083 x 1081 x 108
147Pr7 x 1097 x 1092 x 109

(3 x 109)

(ż)

147Nd3 x 1073 x 1074 x 107

(5 x 107)

(j)

Do a: wszystkie związki Nd oprócz Do b.
149Nd1 x 1099 x 1084 x 108Do b: tlenki, wodorotlenki, węgliki i fluorki.
151Nd7 x 1097 x 1093 x 109Dp a: wszystkie związki Nd.
147Pm5 x 106

(7 x 106)

(k)

5 x 1062 x 108

(2 x 108)

(j)

Do a: wszystkie związki Pm oprócz Do b.
148Pmm1 x 1071 x 1073 x 107Do b: tlenki, wodorotlenki, węgliki i fluorki.
148Pm2 x 1072 x 1072 x 107

(2 x 107)

(j)

Dp a: wszystkie związki Pm.
149Pm7 x 1077 x 1074 x 107

(5 x 107)

(j)

150Pm7 x 1086 x 1082 x 108
151Pm1 x 1081 x 1087 x 107
147Sm1 x 103

(3 x 103)

(k)

6 x 105

(1 x 106)

(k)

Do a, Dp a: wszystkie związki Sm.
151Sm4 x 106

(7 x 106)

(k)

5 x 108

(5 x 108)

(j)

153Sm1 x 1086 x 107

(7 x 107)

(j)

155Sm8 x 1092 x 109

(3 x 109)

(ż)

156Sm3 x 1082 x 108
152Eum2 x 1081 x 108Do a, Dp a: wszystkie związki Eu.
152Eu9 x 1053 x 107
154Eu7 x 1082 x 107
155Eu3 x 106

(5 x 106)

(k)

1 x 108
156Eu2 x 1072 x 107
157Eu2 x 1088 x 107
158Eu2 x 1097 x 108
152Gd4 x 102

(8 x 102)

(k)

2 x 103

(3 x 103)

(k)

6 x 105

(1 x 104)

(k)

Do a: wszystkie związki Gd oprócz Do b.
153Gd5 x 104

(9 x 106)

(k)

2 x 1072 x 108Do b: tlenki, wodorotlenki i fluorki.
159Gd3 x 1032 x 1081 x 108Dp a: wszystkie związki Gd.
160Tb8 x 1063 x 107Do a, Dp a: wszystkie związki Tb.
161Tb6 x 1076 x 107

(7 x 107)

(j)

165Dy2 x 1095 x 109Do a, Dp a: wszystkie związki Dy.
166Dy3 x 1072 x 107

(3 x 107)

(j)

166Hom3 x 1052 x 107Do a, Dp a: wszystkie związki Ho.
166Ho7 x 1073 x 107

(3 x 107)

(j)

169Er9 x 1071 x 108

(1 x 108)

(j)

Do a, Dp a: wszystkie związki Er.
171Er4 x 1081 x 108
167Tm7 x 1078 x 107

(9 x 107)

(j)

Do a, Dp a: wszystkie związki Tm.
170Tm8 x 1063 x 107

(4 x 107)

(j)

171Tm1 x 107

(2 x 107)

(k)

4 x 108

(5 x 108)

(j)

169Yb3 x 1077 x 107Do a, Dp a: wszystkie związki Yb.
175Yb1 x 1081 x 108

(1 x 108)

(j)

177Lu8 x 1078 x 107

(9 x 107)

(j)

Do a, Dp a: wszystkie związki Lu.
181Hf6 x 104

(1 x 107)

(k)

2 x 1074 x 107Do a: wszystkie związki Hf oprócz Do b.

Do b: tlenki, wodorotlenki, węgliki, halogenki i azotany.

Dp a: wszystkie związki Hf.

182Ta1 x 1075 x 1063 x 107Do a: wszystkie związki Ta oprócz Do b.
183Ta4 x 1074 x 1073 x 107

(4 x 107)

(j)

Do b: Ta elementarny, tlenki, wodorotlenki, halogenki, węgliki, azotany i azotki.

Dp a: wszystkie związki Ta.

181W1 x 1097 x 108Do a: wszystkie związki W oprócz Dp a.
185W1 x 108

(1 x 108)

(j)

2 x 1088 x 107

(1 x 108)

(j)

Do b: wszystkie związki W.

Dp a: kwas wolframowy.

187W3 x 1081 x 108
186Re1 x 1086 x 1077 x 107Do a: wszystkie związki Re oprócz Do b.
187Re3 x 1010

(3 x 1010)

(ż)

4 x 1092 x 1010Do b: tlenki, wodorotlenki i azotany.

Dp a: wszystkie związki Re

188Re1 x 1081 x 1086 x 107
185Os2 x 1073 x 1073 x 1079 x 107Do a: wszystkie związki Os oprócz Do b, c.
191Osm1 x 1098 x 1087 x 1085 x 108Do b: halogenki i azotany.
191Os8 x 1076 x 1075 x 1078 x 107

(9 x 107)

(j)

Do c: tlenki i wodorotlenki.

Dp a: wszystkie związki Os.

193Os2 x 1081 x 1081 x 1086 x 107

(6 x 107)

(j)

190Ir3 x 1074 x 1073 x 1074 x 107Do a: wszystkie związki Ir oprócz Do b, c.
192Ir1 x 1071 x 1078 x 1064 x 107Do b: halogenki, azotany i Ir metaliczny.
194Ir1 x 1088 x 1077 x 1074 x 107Do c: tlenki i wodorotlenki.

Dp a: wszystkie związki Ir.

191Pt3 x 1081 x 108Do a, Dp a: wszystkie związki Pt.
193Ptm2 x 1089 x 107

(1 x 108)

(j)

193Pt9 x 1081 x 109

(2 x 109)

(j)

197Ptm2 x 1096 x 108
197Pt4 x 1081 x 108
198Au1 x 1087 x 1076 x 1075 x 107Do a: wszystkie związki Au oprócz Do b, c.
199Au3 x 1091 x 1081 x 1081 x 108

(1 x 108)

(j)

Do b: halogenki i azotany.

Do c: tlenki i wodorotlenki.

Dp a: wszystkie związki Au.

197HgmI: 3 x 108

II: 3 x 108

III: 2 x 108

-

2 x 108

-

3 x 108

1 x 108

-

1 x 108

-

-

I: organiczne związki Hg

Do a: wszystkie organiczne związki Hg.

Dp a: Hg metaliczna.

Dp b: wszystkie organiczne związki Hg oprócz Dp a.

197HgI: 5 x 108

II: 4 x 108

III: 3 x 108

-

3 x 108

-

4 x 108

2 x 108

-

3 x 108

-

-

II: nieorganiczne związki Hg

Do a: siarczany.

Do b: tlenki, wodorotlenki, halogenki, azotany i siarczki.

Dp a: wszystkie nieorganiczne związki Hg.

203HgI: 3 x 107

II: 5 x 107

III: 3 x 107

-

4 x 107

-

2 x 107

9 x 107

-

3 x 107

-

-

III: substancje lotne (pary).
200Tl4 x 1083 x 108Do a, Dp a: wszystkie związki Tl.
201Tl8 x 1086 x 108
202Tl2 x 1081 x 108
204Tl8 x 1076 x 107
203Pb4 x 1082 x 108Do a: wszystkie zwykle występujące związki Pb.
210Pb9 x 103

(1 x 104)

(k)

2 x 104

(4 x 104)

(k)

Dp a: wszystkie związki Pb.
212Pb1 x 1063 x 106

(5 x 106)

(k)

206Bi5 x 1073 x 1072 x 107Do a: azotany.
207Bi6 x 1071 x 1074 x 107Do b: wszystkie związki Bi oprócz Do a.
210Bi9 x 106

(1 x 107)

(n)

1 x 1063 x 107Dp a: wszystkie zwykle występujące związki Bi.
212Bi9 x 1061 x 1072 x 108
210Po2 x 1061 x 105Do a, Dp a: wszystkie związki Po.
211At3 x 1062 x 1065 x 106Do a: astatki H, Li, Na, K, Rb, Cs, Fr.

Do b: astatki lantanowców, Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra, Al, Ga, In, Tl, Ge, Sn, Pb, As, Sb, Bi, Fe, Ru, Os, Co, Rh, Ir, Ni, Pd, Pt, Cu, Ag, Au, Zn, Cd, Hg, Sc, Y, Ti, Zr, Hf, V, Nb, Ta, Mn, Tc, Re.

Dp a: wszystkie związki At.

Pro-

duk-ty

roz-

padu

220Rn

Dla krótko żyjących produktów rozpadu 220Rn(212Pb do 212Po) i 222Rn (218Po do 214Po) wartości graniczne oparte są na potencjalnej energii alfa.

W warunkach praktycznych radon bez produktów rozpadu nie występuje.

Roczna wartość graniczna dla Do potencjalnej energii alfa 0,06J.
Pro-

duk-

ty

roz-

padu

222Rn

Roczna wartość graniczna dla Do potencjalnej energii alfa 0,02J.
223Ra3 x 1042 x 105

(3 x 105)

(k)

Do a, Dp a: wszystkie związki Ra.
224Ra6 x 1043 x 106

(6 x 105)

(k)

225Ra2 x 1043 x 105

(6 x 105)

(k)

226Ra2 x 1047 x 104

(2 x 105)

(k)

228Ra4 x 1049 x 104

(1 x 105)

(k)

225Ac1 x 104

(2 x 104)

(k)

2 x 1042 x 1042 x 106

(2 x 106)

(j)

Do a: wszystkie związki Ac oprócz Do b, c.
227Ac2 x 101

(3 x 101)

(k)

6 x 101

(1 x 102)

(k)

1 x 1027 x 103

(1 x 104)

(k)

Do b: halogenki i azotany.

Do c: tlenki i wodorotlenki.

228Ac4 x 105

(6 x 105)

(k)

1 x 106

(2 x 104)

(k)

2 x 1069 x 107Dp a: wszystkie związki Ac.
227Th1 x 1041 x 1045 x 108Do a: wszystkie związki Th oprócz Do b.
228Th4 x 102

(8 x 102

(k)

6 x 1022 x 105

(5 x 105)

(k)

Do b: tlenki i wodorotlenki. Dp a: wszystkie związki Th.
229Th3 x 101

(9 x 101)

(k)

9 x 101

(1 x 102)

(k)

2 x 104

(5 x 104)

(k)

Thnat: tor naturalny; 1 g Thnat zawiera: 228Th - 4,1 kBq

232Th - 4,1 kBq

227Th, 231Th, 234Th - różne ilości zależnie od względnej zawartości 232Th i uranu naturalnego w rudzie oraz czasu od ich rozdzielenia.

230Th2 x 102

(6 x 102)

(k)

6 x 102

(7 x 102)

(k)

1 x 105

(4 x 105)

(k)

231Th2 x 1082 x 1081 x 108
232Th4 x 101

(1 x 102)

(k)

1 x 102

(2 x 102)

(k)

3 x 104

(7 x 104)

(k)

234Th7 x 1066 x 1061 x 107

(1 x 107)

(j)

Thnat7 x 101

(2 x 102)

(k)

2 x 102

(4 x 102)

(k)

5 x 104

(1 x 105)

(k)

230Pa2 x 1031 x 1052 x 107

(3 x 107)

(k)

Do a: wszystkie związki Pa oprócz Do b.
231Pa6 x 101

(1 x 102)

(k)

1 x 102

(2 x 102)

(k)

7 x 103

(2 x 104)

(k)

Do b: tlenki i wodorotlenki.

Dp a: wszystkie związki Pa.

233Pa3 x 1072 x 1075 x 107

(6 x 107)

(j)

234Pa3 x 1082 x 1089 x 107
230U2 x 104

(2 x 104)

(k)

1 x 1041 x 1041 x 105

(2 x 105)

(k)

2 x 106Do a: UF6, UO2F2, UO2(NO3)2.

Do b: UO3, UF4, UCl4.

232U8 x 109

(2 x 104)

(k)

1 x 1043 x 1088 x 104

(1 x 105)

(k)

2 x 106

(3 x 106)

(k)

Do c: UO2, U3O3.

Dp a: rozpuszczalne w wodzie nieorganiczne związki (uran sześciowartościo-

wy).

233U4 x 104

(7 x 104)

(k)

3 x 1041 x 1034 x 105

(7 x 105)

(k)

7 x 106Dp b: trudno rozpuszczalne w wodzie związki (zwykle 4-wartościowego).
234U5 x 104

(7 x 104)

(k)

3 x 1041 x 1034 x 105

(7 x 105)

(k)

7 x 105Unat: uran naturalny; 1 g U naturalnego lub zubożonego zawiera:

234U Ł 12,2 kBq

235U Ł 0,57 kBq

238U Ł 12,2 kBq.

235U5 x 104

(7 x 104)

(k)

3 x 1042 x 1035 x 105

(7 x 105)

(k)

7 x 106
236U5 x 104

(7 x 104)

(k)

3 x 1041 x 1035 x 105

(7 x 105)

(k)

8 x 106
237U1 x 1086 x 1076 x 1076 x 107

(7 x 107)

(j)

6 x 107

(7 x 107)

(j)

238U5 x 104

(8 x 104)

(k)

3 x 1042 x 1035 x 105

(8 x 105)

(k)

8 x 106
239U7 x 1096 x 1096 x 1092 x 1092 x 109
240U1 x 1051 x 1059 x 1075 x 1075 x 107
Unat5 x 104

(7 x 104)

(k)

3 x 1041 x 1034 x 105

(7 x 105)

(k)

7 x 106
236Np

T1/2 = 1,15 x 105 lat

1 x 103

(2 x 103)

(k)

1 x 104

(2 x 104)

(k)

Do a, Dp a: wszystkie związki Np.
236Np

T1/2 = 22,5 godz.

1 x 106

(3 x 106)

(k)

2 x 107

(3 x 107)

(k)

237Np2 x 102

(4 x 102)

(k)

3 x 103

(5 x 103)

(k)

238Np3 x 106

(6 x 106)

(k)

3 x 107
239Np9 x 1076 x 107

(6 x 107)

(j)

236Pu7 x 102

(1 x 102)

(k)

1 x 1038 x 105

(1 x 106)

(k)

6 x 106Do a: wszystkie związki Pu oprócz Do b.
238Pu2 x 102

(4 x 102)

(k)

6 x 102

(6 x 102)

(k)

3 x 105

(5 x 105)

(k)

3 x 106

(3 x 106)

(k)

Do b: PuO2.

Dp a: wszystkie związki Pu.

239Pu2 x 102

(4 x 102)

(k)

5 x 102

(6 x 102)

(k)

2 x 105

(4 x 105)

(k)

2 x 106

(3 x 106)

(k)

Istnieją dane wskazujące na znacznie wyższe wchłanianie z
240Pu2 x 102

(4 x 102)

(k)

5 x 102

(6 x 102)

(k)

2 x 105

(4 x 105)

(k)

2 x 106

(3 x 106)

(k)

przewodu pokarmowego pewnych związków Pu, które jednakże rzadko występują w przypadku narażenia zawodowego; należą tu np. związki Pu 6-wartościowego, cytryniany i inne kompleksowe związki organiczne. Wchłanianie jest również wzmożone u dzieci.
241Pu1 x 104

(2 x 104)

(k)

2 x 104

(3 x 104)

(k)

1 x 107

(2 x 107)

(k)

1 x 108

(2 x 108)

(k)

242Pu2 x 102

(4 x 102)

(k)

6 x 102

(6 x 102)

(k)

3 x 105

(5 x 105)

(k)

3 x 106

(3 x 106)

(k)

243Pu1 x 1091 x 1096 x 1096 x 109
244Pu2 x 102

(4 x 102)

(k)

6 x 102

(6 x 102)

(k)

3 x 105

(5 x 105)

(k)

3 x 106

(3 x 106)

(k)

241Am2 x 102

(4 x 102)

(k)

5 x 104

(9 x 104)

(k)

Do a, Dp a: wszystkie związki Am.
242Amm2 x 102

(4 x 102)

(k)

5 x 104

(5 x 104)

(k)

Dla określonych związków kompleksowych Am zachodzi podwyższone wchłanianie z przewodu pokarmowego.
242Am3 x 106

(3 x 106)

(k)

2 x 105
243Am2 x 102

(4 x 102)

(k)

5 x 104

(9 x 104)

(k)

244Amm1 x 108

(2 x 108)

(k)

2 x 109

(3 x 109)

(k)

242Cm1 x 104

(1 x 104)

(k)

2 x 106

(3 x 106)

(k)

Do a, Dp a: wszystkie związki Cm.
243Cm3 x 102

(5 x 102)

(k)

7 x 104

(1 x 105)

(k)

Dla określonych związków kompleksowych Cm zachodzi podwyższone wchłanianie z przewodu pokarmowego.
244Cm4 x 102

(7 x 102)

(k)

9 x 104

(2 x 105)

(k)

245Cm2 x 102

(3 x 102)

(k)

5 x 104

(8 x 104)

(k)

246Cm2 x 102

(3 x 102)

(k)

5 x 104

(8 x 104)

(k)

247Cm2 x 102

(4 x 102)

(k)

5 x 104

(9 x 104)

(k)

248Cm5 x 101

(9 x 101)

(k)

1 x 104

(2 x 104)

(k)

249Cm5 x 108

(8 x 108)

(k)

2 x 109
249Bk8 x 104

(1 x 103)

(k)

2 x 107

(3 x 107)

(k)

Do a, Dp a: wszystkie związki Bk.
250Bk2 x 107

(3 x 107)

(k)

4 x 108
249Cf2 x 102

(3 x 103)

(k)

5 x 102

(5 x 102)

(k)

4 x 104

(8 x 104)

(k)

Do a: wszystkie związki Cf oprócz Do b.
250Cf5 x 102

(8 x 102)

(k)

1 x 1031 x 105

(2 x 105)

(k)

Do b: tlenki i wodorotlenki.
251Cf2 x 102

(3 x 102)

(k)

5 x 102

(5 x 102)

(k)

4 x 104

(8 x 104)

(k)

Dp a: wszystkie związki Cf.
252Cf1 x 103

(2 x 103)

(k)

1 x 1032 x 105

(4 x 105)

(k)

253Cf7 x 1046 x 1042 x 107

(3 x 107)

(k)

254Cf8 x 1026 x 1021 x 105
253Es6 x 1048 x 106

(8 x 106)

(j)

Do a, Dp a: wszystkie związki Es.
254Esm4 x 1051 x 107

(1 x 107)

(j)

254Es4 x 103

(5 x 103)

(k)

8 x 105

(1 x 106)

(k)

254Fm4 x 1061 x 106Do a, Dp a: wszystkie związki Fm.
255Fm6 x 1052 x 107
257Md4 x 1063 x 108
258Md1 x 104

(1 x 104)

(k)

3 x 106

(3 x 106)

(k)

Objaśnienia:

1) użyte w kolumnach od 2 do 6 tabeli A symbole literowe oznaczają:

(f) - ściankę dolnego odcinka jelita grubego,

(k) - powierzchnię kości,

(n) - nerki,

(t) - tarczycę,

(w) - wątrobę,

(ż) - ściankę żołądka,

2) jeżeli w kolumnach od 2 do 6 występują tylko wartości liczbowe, ALI jest określone przez skutki stochastyczne; jeżeli ALI jest określone przez skutki niestochastyczne w tkance lub w narządzie, tkanka ta lub narząd są określone w tabeli A; wówczas wartość ALI podana w nawiasach odpowiada największemu rocznemu wchłonięciu wynikającemu ze względu na ograniczenie skutków stochastycznych, przy czym nie może być ona użyta jako wartość graniczna.

3. Wskaźniki pochodne w postaci stężeń radionuklidów w powietrzu (DAC) dla osób zatrudnionych w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące, przy założeniu 40-godzinnego tygodnia pracy, określa tabela B.

Tabela B

RadionuklidDAC w Bq/m3
półprzestrzeńpomieszczenie o objętości w m3
nieskończona1.000100
1234
3Hzgodnie z tabelą A
37Ar5 x 10105 x 10105 x 1010
39Ar7 x 106

(5 x 108)

(s)

7 x 106

(7 x 109)

(s)

7 x 106

(2 x 1010)

(s)

41Ar1 x 1052 x 106

(3 x 106)

(s)

2 x 106

(6 x 106)

(s)

74Kr1 x 1051 x 106

(3 x 106)

(s)

1 x 106

(6 x 106)

(s)

76Kr3 x 1057 x 1062 x 107
77Kr1 x 1052 x 106

(3 x 106)

(s)

2 x 106

(7 x 106)

(s)

79Kr6 x 1051 x 1073 x 107
81Kr2 x 1071 x 108

(5 x 108)

(o)

1 x 108

(9 x 108)

(o)

83Krm4 x 109

(7 x 109)

(o)

4 x 108

(7 x 109)

(o)

4 x 108

(8 x 109)

(o)

85Krm8 x 1055 x 106

(2 x 107)

(s)

5 x 106

(4 x 107)

(s)

85Kr5 x 106

(5 x 107)

(s)

5 x 106

(1 x 109)

(s)

5 x 106

(2 x 108)

(s)

87Kr2 x 1058 x 105

(5 x 106)

(s)

8 x 105

(1 x 107)

(s)

88Kr7 x 1042 x 1043 x 106

(4 x 106)

(s)

120Xe4 x 1057 x 1082 x 107
121Xe8 x 1042 x 106

(2 x 106)

(s)

2 x 106

(4 x 105)

(s)

122Xe3 x 1064 x 1079 x 107
123Xe2 x 1055 x 1086 x 106

(1 x 107)

(s)

125Xe6 x 1051 x 1072 x 107
127Xe5 x 1051 x 1072 x 107
129Xem7 x 1041 x 107

(5 x 107)

(s)

1 x 107

(1 x 108)

(s)

131Xem1 x 107

(2 x 107)

(s)

2 x 107

(1 x 108)

(s)

2 x 107

(3 x 108)

(s)

133Xem5 x 1048 x 108

(7 x 107)

(s)

8 x 104

(1 x 105)

(s)

133Xe4 x 1062 x 107

(8 x 107)

(s)

2 x 107

(2 x 108)

(s)

135Xem3 x 1047 x 1061 x 107

(2 x 107)

(s)

135Xe5 x 1054 x 106

(1 x 107)

(s)

4 x 106

(3 x 107)

(s)

138Xe1 x 1042 x 106

(3 x 106)

(s)

2 x 106

(7 x 109)

(s)

Objaśnienia:

1) użyte w kolumnach od 2 do 4 tabeli B symbole literowe oznaczają:

(o) - soczewkę oka,

(s) - skórę.

2) wartość dla 37Ar ustala się na podstawie równoważnika dawki dla płuc; wszystkie inne wartości w tabeli B ustala się z uwzględnieniem napromieniowania zewnętrznego,

3) moc równoważnika dawki od gazów, które przeniknęły do tkanek lub zawartych w płucach, może być nie uwzględniana przy obliczaniu mocy równoważnika dawki napromieniowania zewnętrznego.

1 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 7 lipca 1995 r. (M.P.95.35.419) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 sierpnia 1995 r.
2 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 7 lipca 1995 r. (M.P.95.35.419) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 sierpnia 1995 r.