Dalszy rozwój oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

Monitor Polski

M.P.1963.13.69

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1965 r.

UCHWAŁA Nr 47
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 stycznia 1963 r.
w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności. *

W celu usprawnienia akcji oszczędzania środków własnych ludności na budownictwo mieszkaniowe typu miejskiego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Powszechna Kasa Oszczędności, oznaczona w dalszych przepisach skrótem "PKO", wydaje ludności mieszkaniowe książeczki oszczędnościowe na budownictwo mieszkaniowe typu miejskiego.
1.
Wkłady gromadzone na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych objęte są gwarancją realnej wartości do wysokości 50% ceny mieszkania o powierzchni użytkowej 85 m2 Gwarancja ta realizowana jest przez PKO w drodze udzielania premii gwarancyjnej.
2.
Warunkiem uzyskania premii gwarancyjnej jest:
1)
gromadzenie i utrzymywanie wkładu na książeczce przez okres co najmniej dwóch lat,
2)
wykorzystanie wkładu na budownictwo mieszkaniowe typu miejskiego w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych właściciela książeczki.
1.
Dla obliczenia premii gwarancyjnej będzie urzędowo ustalana i ogłaszana w Monitorze Polskim za każdy rok, najpóźniej do dnia 15 lutego roku następnego, przez Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z Ministrem Finansów i Ministrem Gospodarki Komunalnej cena 1 m2 powierzchni użytkowej przeciętnego, standardowego nowego budynku mieszkalnego. Ustalenie tej ceny powinno być dokonane zgodnie z zasadami kalkulacji, podanymi w załączniku do uchwały nr 210 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1959 r. w sprawie ustalania ceny 1 m2 budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych (Monitor Polski Nr 51, poz. 233). Cenę tę ustala się na podstawie kosztorysu sporządzonego zgodnie z zasadami obowiązującymi w stosunku do robót wykonywanych na rzecz jednostek państwowych.
2.
PKO przeliczać będzie wniesiony w każdym roku wkład oszczędnościowy na ilość metrów kwadratowych, biorąc za podstawę przeliczenia cenę 1 m2, ustaloną zgodnie z ust. 1.
3.
Podstawę do obliczania premii gwarancyjnej stanowi ostatnia, ogłoszona przed dniem zadysponowania wkładem, cena 1 m2, przy czym o ile jest ona wyższa aniżeli cena takiegoż metra z poszczególnych lat oszczędzania, PKO dopisze tę różnicę do wkładu w formie premii gwarancyjnej.
4.
W razie gdyby cena 1 m2, ogłoszona za rok, w którym zadysponowano wkładem, okazała się wyższa od ceny 1 m2 przyjętej zgodnie z ust. 3 za podstawę do obliczenia premii gwarancyjnej, PKO wypłaci tę różnicę uprawnionemu.
Wkłady oszczędnościowe na budownictwo mieszkaniowe gromadzone są na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności:
1)
zwykłych - wystawionych osobom, które pragną oszczędzać na budownictwo mieszkaniowe,
2)
specjalnie oznaczonych - wystawianych tylko osobom, które przedstawią porozumienia (umowy) w sprawie przybliżonego terminu i innych warunków uzyskania mieszkania, zawarte ze spółdzielnią budownictwa mieszkaniowego lub zakładem pracy.
Wszelkie zmiany warunków oszczędzania na książeczkach specjalnie oznaczonych wymagają uprzedniej zgody ze strony spółdzielni budownictwa mieszkaniowego bądź zakładu pracy.
Wkłady gromadzone na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych oprocentowane są w wysokości 3% w stosunku rocznym. Oprocentowanie dopisywane jest do wkładu przy likwidacji książeczki i nie jest objęte premią gwarancyjną.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego wydanie wytycznych, zobowiązujących członków i zarejestrowanych kandydatów na członków spółdzielni do gromadzenia wkładów budowlanych i mieszkaniowych na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych PKO.
1.
Spółdzielniom mieszkaniowym i budowlano-mieszkaniowym, w których co najmniej 50% w latach 1963 i 1964, a w następnych latach 75% członków, oraz wszyscy zarejestrowani kandydaci na członków uczestniczą w gromadzeniu wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych PKO, wypłacane będzie dodatkowe oprocentowanie w wysokości 1,5% w stosunku rocznym od tych wkładów na zasilenie niepodzielnych funduszów spółdzielni, przeznaczonych na sfinansowanie działalności społeczno-wychowawczej.
2.
Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie do zakładów pracy, realizujących zakładowe budownictwo mieszkaniowe.
3.
Spółdzielnie, o których mowa w ust. 1, mają ponadto prawo otrzymania w Banku Inwestycyjnym krótkoterminowego kredytu na sfinansowanie przygotowania inwestycji, oprocentowanego w wysokości 1% w stosunku rocznym. Kredyt ten nie podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.
4.
PKO gwarantuje spłatę kredytu, o którym mowa w ust. 3, do wysokości wkładów zgromadzonych na książeczkach; gwarancja ta wygasa z chwilą przelania wkładów do Banku Inwestycyjnego.
Przepis § 3 ust. 3 ma zastosowanie do wstępnie obliczonych i wypłaconych premii gwarancyjnych przed wejściem w życie uchwały.
Zasady obsługi mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych określi Minister Finansów.
1.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407),
2)
§ 2 uchwały nr 210 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1959 r. w sprawie ustalania ceny 1 m2 budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych (Monitor Polski Nr 51, poz. 233) i wydane na jego podstawie zarządzenie nr 92 Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1959 r. w sprawie trybu ustalania ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych (Monitor Polski Nr 53, poz. 252),
3)
§ 10 ust. 3 uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157).
2.
Przepisy, o których mowa w ust. 1, mają jednak zastosowanie do mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych, wystawionych przed wejściem w życie uchwały, o ile właściciele tych książeczek nie wyrażą zgody na zastosowanie do ich książeczek przepisów niniejszej uchwały.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 czerwca 1965 r. nin. uchwała traci moc, z tym że przepisy §§ 4, 5 i 8 tej uchwały pozostają nadal w mocy co do mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych wystawionych przed wejściem w życie niniejszej uchwały osobom, które przedstawiły porozumienia (umowy) z zakładami pracy w sprawie przybliżonego terminu i innych warunków uzyskania mieszkania (książeczki specjalnie oznaczone), zgodnie z § 10 pkt 2 uchwały nr 125 z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych powszechnych kas oszczędności (M.P.65.27.136).